جاذبه های گردشگری ایران - تکیه معاون الملک کرمانشاه - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری ایران - تکیه معاون الملک کرمانشاه - قسمت دوم

2safar

تکیه معاون الملک مجموعه ای باشکوه و فاخر از هنر معماری ایرانی در شهر کرمانشاه است، اثری که نمونه بارز از وجوه هنرِ معماری ایرانی محسوب می شود و یکی از مسحور کننده ترین آثار کاشی کاری ایرانی به شمار می آید، هنری که اشکال مختلفی از آن را در مساجد و خانه های ایرانیِ دیگر شهرها نظاره گر هستیم، اما کاشی کاری های تکیه معاون الملک به واقع مجموعه کاملی از انواع سبک ها و هنر های کاشی کاری مورد استفاده در معماری ایرانی است.

2safar

از این رو، یکی از دلایل شهرت معماری و جذابیت بصری این اثر به واسطه ی همین کاشی کاری های زیبا و منحصربه فرد تکیه معاون الملک است. پیش از آنکه بخش های مختلف این مجموعه را معرفی کنیم و زیبایی ها و جزئیات معماری و کاشی کاری آن را برشماریم ، باید به اینکه اشاره داشت که یکی از ویژگی های بارز کاشی کاری های تکیه معاون الملک، بهره مندی و تکثر موضوعی در تصاویری است که در گوشه گوشه ی تکیه مشاهده خواهید کرد.

2safar

بیشترین موضوعاتی که در کاشی کاری های تکیه به تصویر کشیده شده، حول محوریت واقعه ی عاشورا(عاشورا دهمین روز ماه محرم از تقویم هجری قمری است که در این روز امام سوم شیعیان حسین بن علی (ع) به همراه 72 تن از یارانش به شهادت می رسد و این واقع یکی از مهمترین وقایع تاریخ اسلام به بخصوص برای شیعیان به شمار می رود که سرآغاز تحولی عظیم در تاریخ اسلام شد) است. به نوعی که در قسمت های مختلف این بنا شاهد به تصویر کشیدن رخداد های این واقعه هستیم، چرایی این موضوع هم به ماهیت خود تکیه باز می گردد که در اساس برای برگزاری این مراسم بنا شد.

2safar

علاوه بر موضوعیت عاشورا ، دیگر رخداد های مهم تاریخ اسلام و تشیع از قبیل تصاویری از جنگ های پیامبر اسلام و نبرد های امام اول شیعیان علی بن ابی طالب که در نزد شیعیان و ایرانیان از جایگاه بالایی برخوردار اند، از دیگر صحنه های زیبا و با شکوهی است که در کاشی کاری های تکیه معاون الملک نمایان هستند. همچنین برخی از قصه های قرآنی مانند داستان حضرت یوسف بر روی کاشی های تکیه معاون الملک قابل مشاهده است و این تنوع موضوعی د رکنار هنر بکار رفته در ساخت آنها، برای گردشگران مجموعه ی مسحور کننده و شگفت انگیزی خواهد بود.

2safar

اما در کنار این موضوعات مذهبی و دینی که با ماهیت بنا خط سیر مرتبطی دارند، تصاویر و داستان هایی از پادشاهان باستانی ایران ، تخت جمشید، اسطوره های ملی ایرانی و دیگر اِلمان های هویت ملی ایرانی نقش بسته است، که در نگاه اول غریب اند اما برای فهم دقیق این پازل های مختلف درک هویت متکثر ایرانی در دوره های مختلف بسیار راه گشاست، هویت ایرانی در دوره های مختلف و در دوران باستان هم هویتی متکثر از اِلمان هایی متنوع است، در تکیه معاون الملک در کنار هویت اسلامی، هویت شیعی نیز حضوری پررنگ دارد و در کنار آنها هم هویتی ملی ایرانی نیز به عنوان بستر تاریخی و تمدنی این اثر گرفته ، به همین خاطر است که کاشی کاری های تکیه ی معاون الملک شهرتی بسیار و جذابیت بی نظیر دارند.

2safar