جاذبه های گردشگری ایران - حرم فاطمه ی معصومه قم - قسمت پنجم

جاذبه های گردشگری ایران - حرم فاطمه ی معصومه قم - قسمت پنجم

2safar

در ادامه معرفی بخش ها و بنا مختلف حرم فاطمه ی معصومه در شهر به قم به قدیمی ترین صحن ساخته شده می رسیم، بنایی تاریخی که مملو است از هنر معماری ایرانی که در مکانی مذهبی تبلور پیدا کرده است. این صحن را صحن عتیق می گویند که در گذشته آن را صحن قدیم می خوانند، از این رو، برای رفتن به این صحن باید به قسمت شمالی حرم بروید. این صحن قدیمی یکی برجسته ترین قسمت های حرم فاطمه معصومه است. این شحن هم از چهار ایوان در چهار طرف اصلی تشکیل می شود.

2safar

گردشگرانی که وارد این صحن می شوند می توانند کلکسیونی از رنگ ها و نقش ها را نظاره گر باشند، مجموعه ی زیبا و حیرت انگیزی که انواع مختلفی از هنر های معماری ایرانی در آن تبلور پیدا کرده و نمودی چشم نواز دارند، از کاشی کاری های زیبا گرفته تا گچ بری های تماشایی که در مقرنس هایی بی نقص جلوه گر هستند، با وجود تمامی هنر های بکار رفته در این صحن، بی گمان ایوان طلا در این صحن بارز ترین قسمت صحن عتیق به شمار می رود. که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

2safar

ایوان شمالی صحن عتیق گردشگران و زائران حرم را مدرسه فیضیه می رساند و یکی از بنا های قدیمی و دیدنی حرم هم بر بالای این ایوان قرار دارد. نقاره خانه از جمله مکان هایی است که از دیدنی ترین بخش های حرم به شمار می رود و کاشی کاری ایران مکان را نمی توان نادیده گرفت. بنایی زیبا و با اصلت که برای قرن ها آهنگین ترین بخش شهر بوده است.ایوان قسمت غرب صحن عتیق هم به مسجد اعظم قم می رسد اما درست در طف مقابل یعنی در صحن شرقی ورودی گردشگران به صحن نو یا همان صحن اتابکی قرار دارد که آنجا هم عرصه هنرنمایی هنر معماری ایرانی است. اگر به هر جای حرم نگاه کنید، رقص رنگ ها و بهم رسیدن آنها در قالب هنر های مختلف ، گردشگران را مبهوت خود می کند و بدون شک مهمترین میراث این سرزمین هنر های برجا مانده ای است که به اجسامی مرده و سخت، جان می بخشند و این حیات قرن ها به طول خواهد کشید. کاشی های لاجوری و گل های رنگارنگشان در کنار خشنویسی های آیات قرآنی جلوه بیشتری پیدا می کنند و این هنر آفرینی به مقرنس کاری و سنگ کاری های هنرمندانه ختم می شود.

2safar

اما مهمترین بخش این صحن ایوان طلاست، این ایوان اثری است که در دوران شاه اسماعیل صفوی در حدود سال های 925 هجری قمری در حرم فاطمه ی معصومه بنا می شود و در چند قرن بعد در خلال سال های 1276 هجری قمری مقرنس کاری های زیبایی با خشت های طلا به قسمت بالای ایوان اضافه می شود. گردشگران در این ایوان می توانند کاشی کاری های لاجوردی و فیروزه ای را هم در کناره های ایوان مشاهده نمایند. این ایوان یکی از دیدنی ترین بخش های حرم فاطمه ی معصومه است که به زیبای هرچه تمام در ضلع جنوبی صحن عتیق قرار دارد.از دیگر بخش های زیبای این ایوان در صحن عتیق گلدسته های ایوان طلائی هستند. این گلدسته های شکوه معماری این ایوان تماشایی است. براساس اطلاعات موجود، در حدود سال های 1286 این گلدسته های 20 متر با هنر کاشی کاری ایرانی ساخته شدند و در حدود سال های 1299 هجری قمری خشت هایی طلائی به آن اضافه شد. با ما در 2safar همراه باشید.