جاذبه های گردشگری ایران - حرم فاطمه ی معصومه قم - قسمت ششم

جاذبه های گردشگری ایران - حرم فاطمه ی معصومه قم - قسمت ششم

2safar

صحن ها در اطراف حرم فاطمه ی معصومه در شهر قم، از جمله بخش های فرهنگی و تاریخی این مان به شمار می روند، زمانی که از صحن عتیق سخن به میان می آید، آن را با صحن اتابکی می توان مقایسه کرد و همچنین در قیاس با آخرین صحن ساخته شده در حرم فاطمه معصومه هم تفاوت های زمانی را به خوبی می توان مشاهده نمود. آخرین صحن ساخته شده در حرم فاطمه معصومه صحن صاحب الزمان است که در سال های اخیر به مجموعه حرم اضافه شده است و این صحن هم مانند دیگر صحن های حرم، با هنر معماری ایرانی تزئین شده اما گردشگران پس از دیدن این صحن ها، تفاوت های معماری و هنری را در آنها مشاهده کنند، که بلوغ و توانمندی هنر ایرانی را بیشتر نمایان می سازد. یکی از ویژگی های این صحن وجود پررنگ تر کتیبه های قرآنی در این مجموعه است که در اشکال مختلف می توان در این صحن دید.

2safar

از دیگر اجزای زیبا و قابل توجه در حرم فاطمه ی معصومه می توان به گلدسته های متعددی اشاره کرد، که در بالای ایوان طلا، ایوان آیینه و صحن اتابکی یا همان صحن نو قرار دارند و از جمله المان های معماری و مشخص حرم فاطمه ی معصومه به شمار می آیند، که با هنر معماران و استاد کاران ایرانی نمایی باشکوه به مجموعه بخشیده اند.که در معرفی بخش ها و صحن های حرم به آنها پرداخیتم.

2safar

اما ضریح حرم فاطمه ی معصومه از جمله آثار هویتی و دیدنی حرم است، در سال 965 هجری قمری، شاه تهماسب صفوی، ضریحی آجری با کاشی های زیبای رایج در آن دوره ی تاریخی بر روی محل دفن فاطمه ی معصومه ساخت، که تا دوران قاجار با وجود آسیب هایی که در اثر مرور زمان خورده بود، وجود داشت. در دوران قاجار و در خلال حکمرانی فتحعلی شاه و حدود سال 1230 هجری قمری، ضریح قبلی با نقره پوشیده شد، پس از آن در حدود سال 1280 هجری قمری، ضریحی نقره ای ساخته شد و در درون حرم نصب گردید. ضریح نقره ای هم برای مدت ها بر روی محل دفن فاطمه معصومه قرار داشت، یکی از نمود های زیبا و شکیل هنر ایرانی به شمار می رفت، که به زیبایی هرچه تمام تر ساخته شده بود، ضریح نقره ای ساخته شده در دوران قاجار چندین بار مورد مرمت قرار گرفت، که در نهایت در سال 1368 و در دوران حکومت جمهوری اسلامی تولیت آستان حرم فاطمه ی معصومه اقدام به ساخت ضریحی کرد و استاد کارن قلم زنی ایران از شهر اصفهان مسئول شدند، البته این ضریح هم در سال 1380 مورد بازسازی قرار گرفت و برخی قسمت های ضریح ساخته شده در سال 1368 مورد مرمت و تغییر قرار گرفت، به گونه ای که گردشگران در ضریح موجود در حرم می توانند هنر و تبحر بیشتری از هنر قلم زنی ایرانی را بر روی ضریح نقره ای حرم فاطمه ی معصومه مشاهده کنند.

2safar

حرم فاطمه ی معصومه در شهر قم، از جمله مکان هایی است که در اوج برخوردار از فضایی زیبا، بنا هایی چشم نواز و هنرمندانه و دارای محیطی معنوی و روحانی است که متاثر از ماهیت معنوی و روحانی این مکان می باشد و معماری ایرانی نی از جمله ابزاری است که در خدمت این فضا قرار دارد. هنوز سفر ما در قم ادامه دارد، با ما همراه باشید.