جاذبه های گردشگری ایران - خانه ی افتخار الاسلام طبا طبائی بروجرد لرستان - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری ایران - خانه ی افتخار الاسلام طبا طبائی بروجرد لرستان - قسمت دوم

2safar

در ادامه ی معرفی خانه ی افتخار الاسلام طباطبائی، پس از عبور از هشتی ابتدائی خانه به حیاط بزرگ این عمارت زیبا می رسیم.حیاط این خانه ی نمونهی باوقار و دلنشین از استفاده از فضا را پیش رو شما قرار می دهد، در قسمت غری این خانه تنها دیوار خانه قرار دارد، که حتی این دبوار هم عرصه هنر نمایی استادکاران کاشی کار و آجرکار شده است. در این قسمت دیوار، طاق نماهایی قرار دارد به شکلی منظم از طاق های کوچک و بزرگی تشکیل می شود که با هنر آجری کاری فرم زیبایی به خود گرفته ، اما با کاشی کاری های رنگارنگ زنده شده و اثری زیبا و تابلویی با شکوه بدل شده است

2safar

بار های در مسیر 2safar به شهر های مختلف ایران با نمونه های متعددی از هنر معماری ایرانی در دوره های مختلف تاریخی رو به رو بوده ایم، که با وجود شباهت های متعدد هر کدام از آن ها دارای هویت مشخص هستند، اما نکته مهم اینجاست که در طول قرن های گذشته تنومند ترین ستون هویتی این سرزمین را ستون های فرهنگی و هنری اش تشکیل می دهد و گردشگران در بیشتر با باور ها، هویت ها، هنر ها، فرهنگ و حتی ادبیات این سرزمین آشنا می کند. به همین خاطر، معماری ایرانی به عنوان بخشی از هنر ایرانی، با دیگر بخش های فرهنگی ایران گره خورده و گردشگران در هنگام رویایی با این آثار احساس نزدیکی و آرامشی را لمس می کند.

2safar

بنای اصلی خانه ی افتخار الاسلام در قسمت شمالی این عمارت قرار دارد و وقتی که رو به روی خانه قرار می گیرید، دو پلکان قرینه در دو سمت خانه توجه شما را به خود جلب می کند، پنجره های چوبی خانه، در کنار تزئینات و آجر کاری های زیبایش نمای دو طبقه خانه را بزرگتر و زیبا تر نشان می دهند. تالار ها و اتاق های ریز و درشت متعددی می توان در آن مشاهده کرد، که برای تقارن نمای بیرونی خانه و برای نور رسانی بهتر و استفاده از محیط در ها و پنجره های متعددی در قسمت های مختلف خانه ساخته شده است، که علاوه بر پرهیز از بیهودگی که یکی از مهمترین اصول معماری ایرانی است، نمایی زیبا را ایجاد کرده است. کاشی کاری و آجر چینی های بی نقص و زیبای این خانه را می توان از هنر های پر تکرار خانه افتخار الاسلام نام برد که بیشترین هماهنگی را با محیط دارند. وقتی از داخل عمارت خانه به حیاط به دیوار های آجری اش نگاه می کنید، لذت حضور در یک خانه قدیمی ایرانی برای شما لذت بخش است از کنار همان پنجره وقتی به محیط تالار و فضای داخلی عمارت نگاهی بیندازید، بازی نور و رنگ در پس در ها و پنجره های این خانه شما را شیفته ی خود می کند، در میان حجم زندگی آپارتمانی امروز، تجربه حضور در چنین مکان های در کنار تمام حس آرامش، شادی و لذتی که برای شما به دنبال دارد، حس دلتنگی و ای کاش هم به سراغ تان می آید و این شاید آغاز برای ساده تر کردن تمام آن چیز های بی هویت و بد قواره ای باشد که دور خود جمع کردید و جدا از همه ی اینها، این خانه در کنار دیگر خانه های تاریخی ایرانی ، لذت دیدن در سفر را برای شما می کند. با ما در ادامه ی مسیر همراه باشید.

2safar