جاذبه های گردشگری ایران - خانه مشروطه تبریز - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری ایران - خانه ی مشروطه تبریز - قسمت دوم

2safar

با قیام مردم تبریز برای حمایت از مشروطه و مخالفت با به توپ بستن مجلس شورای ملی ، به رهبری ستار خان ، باقر خان و حاج مهدی کوزه کنانی، نیرو های حکومتی از تبریز عقب نشینی کردند و این شهر به دستور محمد علی شاه قاجار به مدت 11 ماه مورد محاصره قرار گرفت و از ورود غذا و دارو به شهر جلوگیری شد. این رخ داد در تاریخ معاصر ایران یکی از نقاط درخشان ایستادگی ملت بود که با رنج بسیاری همراه شد و تعداد زیادی از مردم تبریز جان خود را در این مسیر از دست دادند. تا اینکه با حرکت نیروهای مشروطه از ایل بختیاری و گیلان محاصره تبریز به پایان رسید و نیروهای مقاومت تبریز هم برای فتح تهران راهی پایتخت شدند و با فتح تهران محمد علی شاه از سلطنت معزول و فرزندش احمد شاه ، به تخت نشست و مجلس شورای ملی و نظام مشروطه دوباره احیاء شد.

2safar

از این رو، مشروطه برای تبریز رنگ و بوی دیگری دارد و خانه مشروطه نماد دورانی پر افتخار، به همراه خاطرات تلخ و شیرنی بسیاری برای مردم ایران به خصوص تبریز است. این خانه همان طور که گفتیم متعلق به حاج مهدی کوزه کنانی بود که مرکز تجمع و رهبری مقاومت مردم تبریز شد.

2safar

این خانه در سال 1247 توسط مالک آن حاج مهدی کوزه کنانی ساخته می شود و معماری این بنای تاریخی نیز متعلق به دوران قاجار است و که مملو است از اِلمان های معماری ایرانی با مشخصات و ویژگی های سبک قجری، گردشگران در این بنای تاریخی می توانند یک نمونه سرپا، زیبا و آراسته ی دیگر از این نوع معماری ایرانی را مشاهده کنند.

2safar

خانه مشروطه در سالهای پس از جنگ جهانی دوم به عنوان مقر سران فرقه ی دمکرات آذربایجان انتخاب شد و تا سال 1324 و ورود نیروی های دولتی و بازپس گیری این خطه محل برگزاری جلسات سران آن فرقه بود. خانه ی مشروطه در دوطبقه دارای زیر بنایی در حدود 1300 متر است و با آجر کاری های زیبا ساخته و پرداخته شده است. پنجره های مشبک طبقه دوم با شیشه های رنگی اش در نمای اولیه ساختمان چشم گردشگران را به خود جلب می کند.

2safar

در تمامی قسمت های این خانه به لحاظ معماری شاهد گچبری ها، درهای منبت کاری شده، پنجره های ارسی، تزئینات مربوط به سبک معماری قجری و انواع مختلفی از هنر های معماری ایرانی خواهیم بود، سرستون های گچبری شده در تعداد متعدد به نمای خانه زیبای بیشتری بخشیده است و مانند دیگر آثار معماری یارانی بازی رنگ و نور یکی از مشخصات اصلی این خانه ی تاریخی به شمار می آید.

2safar

اما بخش تاریخی خانه روایت گر بخش های از تاریخ مشروطه ایران است که می توان آن را موزه ی مشروطه نامید، در سال 1375 اسناد تاریخی انقلاب مشروطه در این خانه به نمایش عمومی در آمد و در کنار این اسناد، فرش مشروطه، سند فرمان مشروطه به امضای مظفرالدین شاه، وسایل سران مشروطه و همچنین تندیس های رهبران مشروطه از جمله، علی اکبر دهخدا، ستار خان ، باقر خان، حاج مهدی کوزه کنانی، حاج علی دواچی، هوارد باسکرویل(معلم آمریکایی که در حمایت از انقلاب مشروطه در طی قیام تبریز کشته شد)، علی موسیو و زینب پاشا(از بانوان مشهور مشروطه خواه) را می توان مشاهده کرد.

2safar