جاذبه های گردشگری ایران - رخت شوی خانه زنجان - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری ایران - رخت شوی خانه زنجان - قسمت دوم

2safar

بازدید ما در رخت شوی خانه زنجان همچنان ادامه دارد، البته این مکان دیگر کاربرد قدیمی خود را سالیان متمادی است که از دست داده و در دهه های گذشته با متروک شدن این مکان، مسئولان شهر زنجان این بنای منحصر به فرد را به موزه ی مردم شناسی شهر زنجان تبدیل کردند و این بنا علاوه بر حفاظت مورد استفاده ی مجدد قرار گرفت و این بار معرف بخشی از تاریخ، فرهنگ و هویت زنجان شد.

2safar

اما پیش از پرداختن به موزه ی مردم شناسی، باید دومین ویژگی بارز این بنا، که معماری و ساختار سنتی آن است، اشاره کرد، اولین ویژگی این مکان ماهیت رخت شویی خانه ی عمومی اش بود که در نوع خود منحصر به فرد به نظر می رسد، اما معماری این بنا همان طور که پیش هم به آن اشاره کردیم، نمونه ای معماری ایرانی که در شکلی دیگر خود را نمایان می کند. بر اساس المان های معماری موجود در این بنا، هویت معماری رخت شوی خانه را باید به معماری رایج در دوران قاجار نسبت داد، هرچند که این بنا یکی از اماکن ساخته شده در دوران پهلوی اول است. طاق ها، آجری کاری، ستون ها، نورگیر ها و .... رخت شوی خانه هر کدام در نوع خود امروزه اثری هنری در معماری به حساب می آیند و این درحالی است که بخش از سبک کاری معماران آن دوره ی تاریخی بوده اند. در داخل حیاط گردشگران و بازدید کنندگان می توانند شکل و پلان کلی این رخت شوی خانه را ببینند، یک قسمت ساختمانی است که امورات این مجموعه را ساماندهی می کرده و بخش دیگرش هم، ساختمان اصلی رخت شوی خانه است. مخزن آب هم بخش دیگری است که امروزه به نمایشگاه تبدیل شده است. رخت شوی خانه زنجان تنها یک ساختمان با معماری سنتی نیست، بلکه بر اساس المان های معماری ایرانی در بکار گیری اجزای مختلف بنا، پرهیز از بیهودگی نفش کلیدی دارد و در این جا، معماری ایرانی با قوس ها و ستون های زیبایش در ساده تر کردن بنا و امکان تردد و مدیریت رخت شویی خانه را فراهم کرده و این یکی از مهمترین ویژگی های معماری این بنای تاریخی است.

2safar

سالن اصلی با 11 ستون و با عرض تقریبا 7 متر در طول 62 متر نمایی بسیار زیبا دارد، این 11 ستون به طور قرینه قرار گرفته اند، حوضچه ها و مجاری آب در حد فاصل حوضچه ها هم به خوبی مشخص هستند. در سیستم رخت شوی خانه ی زنجان طبقه بندی لباس ها و و ظروف یکی ازکلیدی ترین نکات این مجموعه است، که با حوضچه ها و مجاری مختلف لباس کثیف، آلوده به بیماری ، لباس های صرفا برای آب کشی و ظرف ها به تفکیک مشخص هستند و این بخش بندی های صورت گرفته برای گردشگران تماشایی و جذاب خواهد بود.

2safar

یکی از مهمترین ویژگی های در این موزه می توان شاهد، اهمیت نظاوت و پاکیزگی عمومی در فرهنگ ایرانی است، که در این مکان بیشتر خود را نشان می دهد، از سوی دیگر ، آداب شست و شوی اسلامی در این مکان به خوبی فراهم بوده و این نکته را می توانید در این مکان شاهد باشید، به همین خاطر، تبدیل شدن این مکان به موزه ی مردم شناسی شهر زنجان بعهترین انتخاب بوده که در ادامه به موزه ی مردم شناسی و بخش های مختلف آن خواهیم پرداخت.