جاذبه های گردشگری ایران - طاق بستان کرمانشاه - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری ایران - طاق بستان کرمانشاه - قسمت دوم

2safar

گردشگران در محوطه ی طاق بستان پیش از ورود به مجموعه باستانی و تاریخی شهر کرمانشاه، با مجموعه ای ازرستوران های سنتی ، فضای سبز با درختانی سربه فلک کشیده و محیطی تفریحی رو به رو می شوند و کوه طاق بستان و آثار تاریخی آن در مقابل این مجموعه قرار گرفته و طاق های بزرگ و کوچک این اثر باستانی خودنمایی می کنند.

2safar

اثر باستانی طاق بستان حول محور دو طاق سنگی تراشیده شده در دل کوه ایجاد شده که در پای آن چشمه ی آب باعث شکل گیری برکه ای کوچک شده است و دو طاق باستانی با هنر نمایی هرچه تمام تر، نقوش و خطوط نگاشته شده بر روی سنگ های این مجموعه را به معرض دید بازدید کنندگان و گردشگران قرار می دهد.

2safar

نخستین نقوش ایجاد شده بر روی صفحه های سنگی طاق بستان به صورت برجسته ، تاج گذاری اردشیر دوم را به تصویر کشیده است، این نقوش برجسته که اولین آثار شکل گرفته در طاق بستان است ، در سمت راست طاق کوچک قرار دارد و گردشگران می توانند از این اثر باستانی بازدید شان را شروع کنند. اردشیر دوم نهمین پادشاه سلسله ی ساسانی بود که در این اثر اردشیر دوم در نمایی ایستاده به تصویر کشیده شده است، که با دست راست خود حلقه ی روبان دار را از اهورامزدا به دست می گیرد، که نشان از به تخت نشستن این پادشاه به شمار می رود. دست دیگر پادشاه ساسانی بر روی شمشیر خود نگاشته شده و سر او نیز به سوی اهورامزدا برگشته است.

2safar

تصویر دیگری که در این صحنه به نمایش گذاشته شده، تصویر زردتشت با هاله ای از نور است که پشت سر شاه در سمت چپ ایستاده است. اما این شِمای کلی دارای جزئیاتی تاریخی دیگری نیز می باشد ، که بی گمان یکی از بی نظیر ترین اثر برای انتقال پیام در دوران باستان محسوب می شود. در این رخ داد تاریخی، ژولیان امپراتور روم هم حضور دارد، این امپراتور در نبرد با اردشیر دوم متحمل شکست می شود و به اسارت در می آید و در اثر زیبای موجود در طاق بستان زیر پای اردشیر دوم قرار گرفته است. جزئیات به تصویر کشیده شده در طاق بستان هنر و ظرافت هنرمندان آن دوره را بیشتر نشان می دهد و به نوعی شناخت بهتری از هویت اجتماعی و سبک زندگی ایران باستان را منعکس می کند.

2safar

در تصویر تاج گذاری اردشیر دوم، شاه ساسانی با جزئیات بسیاری حضور دارد، چشمانی نافذ، ابروانی برجسته، ریش و محاسنی مجعد صورت شاه را نشان می دهد، موهایی بلند او هم تا روی شانه هایش کشیده شده است. همچنین گوشواره، دست بند و گردنبندی پادشاه هم با جزئیاتی دقیق بر روی سنگ های کوه تراشیده شده اند.

2safar

به باور باستان شناسان امشاسپپند وهومن(یکی از ایزدان نگهبان) به عنوان واسطه میان انسان اهورامزدا هم در تصویر تاج گذاری اردشیر دوم قرار دارد. گردشگران در این اثر باستانی که اولین نقوش برجسته ی مجموعه ی طاق بستان به شمار می رود، می توانند بخش های تاریخ، هویت و باور های آن بخش از تاریخ ایران در دوران حکمرانی اردشیر دوم را نظاره گر باشند. نقوشی که با ظرافت و زیبایی هر چه تمام پس از گذر قرن ها همچنان چشم نواز و پا برجا روایت گر تمدنی شگرف اند.