جاذبه های گردشگری ایران - قلعه ی فلک الافلاک خرم آباد لرستان - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری ایران - قلعه ی فلک الافلاک خرم آباد لرستان - قسمت دوم

2safar

در ادامه ی معرفی قلعه ی تاریخی فلک الافلاک، شما را معماری و ویژگی های سازه ی این بنا آشنا می کنیم، اما پیش از آن باید به این نکته اشاره کرد که، این دژ باستانی در خلال حکومت های مختلف به پایگاه سیاسی و حکومتی آن ها تبدیل شد و در این بین آسیب های بسیاری به این ثار باستانی وارد آمد، مهمترین آسیبی که به ای قلعه فلک الافلاک وارد شد در زمان تبدیل شدن این قلعه تاریخی به مقر ارتش و نیرو های نظامی در دوران پهلوی فلک الافلاک محل اسکان ستاد لشکر 5 ارتش بود . با این حال این دژ مستحکم، همچنان بنایی استوار است و به تنهایی نمادین پایدار از تمدن باستانی و تاریخی این می باشد، که به همین خاطر پس از پیروزی انقلاب 1357 بخش هایی از این قلعه به موزه های باستان شناسی و مردم شناسی تبدیل شد که در ادامه مسیر با آنها آشنا خواهیم شد.

2safar

قلعه فلک الافلاک بر روی تپه ای ساخته شده که بر تمامی شهر خرم آباد مشرف است، مساحت تقریبی این دژ باستانی در حدود 5 هزار و 300 متر است که در داخل قلعه هم گردشگران می توانند از سالن ها و تالار های متعددی دیدن کنند، چهار سالن بزرگ، چندین الار کوچک و دروازه های قلعه از بخش هایی هستند که بخش های مختلف این قلعه باستانی را تشکیل می دهند. اما ساختار کنونی این قلعه را بر اساس بازسازی های دوران صفویه و قاجاریه می توان قضاوت کرد، بسیاری از بخش های اصیل آن که مربوط به دوره ی ساسانی بود به دلیل ویرانی های متعدد از میان رفت. با این حال امروزه گردشگران شاهد 8 برج دو صحن خواهند بود که در میان آن 300 جان پناه وجود دارد.سنگ، آجر، خشت، گچ و آهک مصالح ساخت این قلعه را تشکیل می دهند و دو دروازه هم در بخش شمالی و جنوبی قلعه ساخته شده که درب جنوبی در بدنه ی یکی از برج ها قرار دارد. پلان هشت ضلعی و نامنظم این قلعه بر اساس مقتصات جغرافیایی تپه و صفه سنگی است که قلعه بر روی آن ساخته شده است و بلند ترین دیوار این قلعه هم با توجه نحوه ساخت و قرار گرفتن تپه در حدود 23 متر است.

2safar

با همه این تغییرات ایجاد شده در قلعه، ماهیت معماری بنا همچنان، متعلق به دوران ساسانی است، المان های معماری آن دوره ی تاریخی را می توان در بخش های مختلف بنا شاهد بود، از شکل گیری برج و نحوه ی قرار گرفتن دیوار ها، همگی بخش های مهمی از تاریخ ایران را در خود حفظ کرده اند و امروزه گردشگران می توانند از آن ها دیدن کنند. از سوی دیگر، در کنار قلعه فلک افلاک، آثار و جاذبه های تاریخی و گردشگری دیگری وجود دارد، که شما می توانید در کنار این دژ تاریخی از آنها را از نزدیک ببینید، آثاری مانند، سنگ نبشته، مناره ی آجری، آسیاب گبری، پل شاپوری و گرداب سنگی که هر کدام برای گردشگران این شهر تاریخی جاذبه ای تماشایی هستند.

2safar