جاذبه های گردشگری ایران - مسجد امام بروجرد لرستان - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری ایران - مسجد امام بروجرد لرستان - قسمت دوم

2safar

در ادامه آشنایی با مسجد امام(سلطانی) به معماری و بنای این مسجد تاریخی و باشکوه می پردازیم. این مسجد یکی از نمونه های زیبای مساجد چهار ایوانی است که از مساجد بزرگ و وسیع ایران به شمار می رود. مسجد امام شهر بروجدر در مرکز بافت قدیمی شهر واقع شده و درست چسبیده به بازار قدیمی شهر قرار دارد و از این رو، مانند بسیاری از مساجد قدیمی و کهن ایرانی درسن در کنار بازار اصلی شهر بنا شده است، به همین خاطر از چند مسیر قابل دسترسی است و در مسجد اما سه مسیر برای ورود مردم تعبیه شده است. ساختار کلی و پلان مسجد خود یکی از نمونه های معماری ایرانی است، به باور بسیاری از متخصصان معماری ایرانی-اسلامی، یکی از ویژگی های معماری مساجد در دوران قاجاریه افزایش وسعت مساجد است، گسترش صحن و پهنه ی مسجد و همچنین چهار ایوانی شدن آن ها هم بخشی از ویژگی های مهماری مساجد ساخته شده عهد قاجاریه می باشد که البته در مساجد شاهی یا همان سلطانی بیشتر به چشم می آید.

2safar

مسجد امام بروجرد با 7 هزار متر وسعت از دیگر مساجد سلطانی ساخته شده در دوران قاجاریه بزرگتر است و طراحی و شباهت ساختاری این مسجد با مسجد سلطانی تهران بیشتر از دیگر مساجد است.همان طور که گفته شد این مسجد دارای سه ورودی است که هنگام ورود از هر سه درب ورودی مسجد شاهد طراحی مشخص و هدفمندی خواهید بود. پس از ورود به مسجد با یک صحن وسیع روبه رو می شود که ایوان های چهار گانه اش به صورت قرینه در مقابل هم قرار گرفته اند، البته ایوان های شمالی و جنوبی با تفاوت های بسیار اندکی قرینه هستند. چهار ایوان با بنا هایی که آنها را به هم متصل می کنند.

2safar

بنا هایی شبستان های مسجد در آن جا ساخته شده اند. شبستان های جنوبی در قسمت غربی و شرقی اش، شبستان های شمالی در بخش های غربی و شرقی آن و شبستان های زمستانه و تابستانه ، شش شبستان قدیمی مسجد امام بروجرد را تشکیل می دهند و یک شبستان هم در قسمت غربی مسجد ساخته شده که بنایی دو طبقه می باشد و به عنوان مصلای بروجرد از آن استفاده می کنند. این پلان کای مسجد است که در مقیاسی کوچک تر، دنیای زیبا و شگفت انگیز تر باز خواهد شد و گردشگران بیشتر شاهد این بخش از هنر بکار رفته در مسجد امام هستند. کتیبه های تاریخی موجود در مسجد از دوران فتحعلی شاه یکی از هنر های قدیمی بکار رفته در این بناست که در کنار دیگر هنر های معماری این مسجد تماشایی و دیدنی هستند. طرح های هندسی و اسلیمی در قالب هنر های مختلفی مانند کاشی کاری، گچ بری، کاربندی و دیگر هنر های معماری ایرانی نما های بسیار زیبایی در مسجد امام (سلطانی) ایجاد کرده اند. که در کنار آن ها می توان شاهد هنر های آجرکاری، تزئینات چوبی، حجاری نیز بود که در شبستان ها، طاق و ایوان های مسجد خواهید بود.

2safar

دیدن هر بخش و هر گوشه از این بنای تاریخی و زیبا برای گردشگرانی که به شهر بروجرد رفته اند، تماشایی و هیجان انگیز خواهد بود، هنر ایرانی برآمده از فرهنگی است که سالیان متمادی در میان رخ داد های تلخ و تاریک این سرزمین، تنها امید و کور سوی تلاش های مردمان ایران بوده و از اینرو هنوز هم تنها ستون ایستاده ی تمدنی رنج کشیده است.

2safar