جاذبه های گردشگری ایران - مسجد خانم زنجان - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری ایران - مسجد خانم زنجان - قسمت دوم

2safar

پرداختن به ویژگی اصلی مسجد خانم یعنی معماری آن، در ادامه معرفی آن برای شما جذاب خواهد بود، بخشی که گردشگران هنگام دیدن آنها، حسش را تجربه می کنند. در ابتدا باید به این نکته اشاره کنیم که مسجد خانم صرفا بنایی مذهبی و مسجد مانند نیست بلکه یکی از مساجد قدیمی و معتبری است که علوم اسلامی و قرآنی در آن جا آموزش داده می شد. این سبک از کاربرد در معماری و شکل گیری بخش های مختلف با موثر بود. در بدو ورودتان با دروازه ی چوبی قدیمی برخورد می کنید که کاشی های رنارنگ و زیبای اطراف توجه شما را به خود جلب می کند و طاق نما های آجری اش با هنر آجر چینی و کاشی کاری زیبایی شان چند برابر می شوند. حیات این مسجد هم گرمی و صمیمیتی خاص دارد که برای گردشگران در میان حجم بالایی از هنر های معماری قرار گرفته است. مسجد خانم از یک صحن، شبستان های زمستانه و تابستانه، حجره های دورتادور صحن و مناره های خاص و زیبایی تشکیل می شود که با هنر های کاشی کاری ، آجر چینی، کاربندی و رسمی کاری نما هایی بسیار زیبا پیدا کرده اند.

2safar

حجره های مسجد خانم به استثنای ضلع جنوبی، در دیگر قسمت های مسجد تعبیه شده اند، حجره هایی با ایوان هایی کوچک و در های و پنجره های یک تکه و به هم متصلی که علاوه بر کارکرد های محیطی و تزئینی برای صحن و نمای بیرونی حجره ها در در صحن، فضای داخلی حجره ها را به زیبایی هرچه تمام روشن زیبا ساخته و فضای آن ها را هم بزرگ تر نشان می دهد. در قسمت جنوبی همان جایی که دیگر خبری از حجره های طلاب نیست، شبستانی ساخته شده که مشخصه ی اصلی آن، ستون های آجری و زیبایی است، که در یک ردیف و در امتداد هم قرار داده شده اند که با طاق ها و اشکال هندسی نمایی بسیار تماشایی دارد. البته فضا در این بخش از مسجد به گونه ای است، که گردشگران در کنار ستون های شبستان، آرامشی آشنا تجربه می کنند، انگار که سالیان متمادی است که به این ستون های تکیه داده و تماشاگر عبادت دیگر و خلوت خود بوده اند.

2safar

در قسمت شرقی شبستان هم مدرسه ی مسجد خانم قرار دارد که نقوش هندسی و اشکال گچی بکار رفته در آن دیدنی است. ترکیب رنگ نقوش برجسته هم زیبایی های آن را بیش از پیش کرده و هویت معماری ایرانی آن نمود دیگری از هنر معماری ایرانی رایج در عهد قاجاریه است. کاشی کاری های این مسجد از جمله هنر های زیبایی است که در دوران قاجار توسط معماران استاد کاران بکار رفته است، کاشی کاری هایی که در ترکیب خود شاهد حضور پررنگ آجر هستند و این عنصر سنتی در خانه های ایرانی ، اینجا هم نقش مهمی در ساخت و زیبایی بنا دارد.

2safar

اما یکی دیگر از ویژگی های بنای مسجد خانم، مناره های قطوری است، که بر روی سردر مسجد ساخته شده است، مناره هایی که با ارتفاعی کوتاه و ساخته شده از کاشی و آجر، یکی از مهمترین و مشخص ترین المان های معماری این مسجد است، که می توان با مناره های مسجد سپه سالار تهران(که پیش تر در معرفی جاذبه های گردشگری شهر تهران به آن پرداختیم و شما برای اطلاعات بیشتر می توانید به سایت 2safar مراجعه کنید) مقایشه کرد، با ما در ادامه ی این سفر شیرین هم قدم بمانید.