جاذبه های گردشگری ایران - موزه ی آستان قدس مشهد - قسمت چهارم

جاذبه های گردشگری ایران - موزه ی آستان قدس مشهد - قسمت چهارم

2safar

تالار سکه که در موزه ی آستان قدس رضوی به آن گنجینه ی سکه می گویند، از بخش های دیدنی و پر اثری است که در معرض دید گردشگران و زائران مجموعه ی حرم رضوی قرار دارد. این بخش در زیر زمین موزه قرار گرفته و در حدود یک دهه پیش یعنی در سال 1388 به طور جدا به بخشی از موزه ی آستان قدس رضوی تبدیل شد. سکه های در هرکجای جهان، اثر و سندی معتبر و ماندگار از دوره های مختلف تاریخی هستند و به دلیل رواج و کاربرد روزمره و عمومی آن از سند های مهم و مشخص دوره های تاریخی به شمار می آیند، از این رو، در ایران با توجه به قدمت تاریخی تعداد گسترده ای از سلسله و ها حکومت در پهنه ی جغرافیایی و تمدنی آن حضور داشته اند و به همین خاطر، سکه های متعدد و متنوعی در قسمت های مختلف ایران از دوره های تاریخی متنوعی یافت می شود که موزه ی آستان قدس یکی از بهترین موزه ی های ایران برای شناخت و آشنایی با سکه های تاریخی است.

2safar

گردشگران و زائران حرم رضوی، در این بخش از موزه می توانند سکه های از دوران هخامنشی، مقدونی، سلوکیان، اشکانیان، ساسانیان، و حکام و شاهان محلی عهد باستان ایران را در این بخش نظاره گر باشند. همچنین سکه های از دوران اسلامی متعلق به خلفای اموی، عباسی، آل بویه، سامانیان، صفاریان، آل زیار، عزنویان، سلجوقیان، خوارزمشاهیان، ایلخانان، مغول، تیموریان، آ قویونل قرا قویونلو، صفویان، افشاری، زندیه ، قاجار ، پهلوی و جمهوری اسلامی نیز در این بخش وجود دارد. نکته قابل توجه دیگر در خصوص تالار سکه، وجود آثاری است که شاید کمتر کسی با نام سلسله و حکومت آن در کتب های تاریخی آشنا باشد، حکومت های محلی مانند بنی دلف، باینجور، علویان طبرستان، آل مظفر، بنی سعلوکی، کوشانیان، شاهان ارمنستان، خاراسن، هندوپارتی، عرب ساسانی، آل کیا و بسیاری از حکومت های کوچک و کم عمری که سکه های آنان روایت گر بخش های تاریخ کوتاه و کم رنگ آنها در تاریخ ایران شده است.همان طور که دیدید، سکه های موجود در این بخش از موزه تمام سلسله ها و حکومت های حاکم بر قسمت های مختلف این سرزمین را مانند کتابی تاریخی در پیش روی ما قرار می دهد و این یکی از زیبا ترین بخش های موزه ی آستان قدس به شمار می آید. بر اساس اعلام موزه کمتر از 2 هزار سکه در این موزه نگهداری می شود که در کنار این سکه ها آثار دیگر مانند سکه های خارجی و سکه های مناسبتی امام رضا تحت عنوان درهم های ولیعهدی نیز وجود دارد که به اهمیت این بخش از موزه می افزاید.

2safar

یکی دیگر از تالار ها یا همان گنجینه های موزه ی آستان قدس، تالار مدال هاست، که مدال های اهدائی ورزشکاران و افتخار آفرینان ایرانی به آستان قدسی حرم امام رضا را به نمایش می گذارد. مرحوم جهان پهلوان تختی اولین ورزشکاری بود که مدال های خود را به حرم امام رضا تقدیم کردو بعد از آن بخصوص بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ورزشکاران و مدال آوران بسیاری مدال ها و جوایز بین المللی خود را به پاس احترام و ارادت به آستان قدس اهدا کردند. گردشگران می توانند از این بخش دیدنی موزه در طبقه دوم موزه دیدن کنند.

2safar