جاذبه های گردشگری ایران - موزه های قلعه ی فلک افلاک خرم آباد لرستان - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری ایران - موزه های قلعه ی فلک افلاک خرم آباد لرستان - قسمت دوم

2safar

در ادامه ی معرفی موزه های مستقر در قلعه فلک افلاک ، پس از موزه ی مردم شناسی لرستان به موزه باستان شناسی این شهر و این استان می رسیم، موزه ی مردم شناسی در دهه ی 1350 هجری شمسی و در دوران حکومت پهلوی دوم ایجاد شد و موزه ی باستان شناسی این شهر در دژ شاپور خواست به صورت رسمی در سال 1376 افتتاح شد اما فعالیت این موزه به دلایل مختلف به تعویق افتاد که در 2safar می توانید با فعالیت ها و قسمت های مختلف این موزه آشنا شوید.

2safar

لرستان به لحاظ تاریخی و دیرینگی تمدنی، در پهنه ی جغرافیایی قرار گرفته که می توان آن را از مناطق کهن جهان دانست، نواعی غربی زاگرس و فلات ایران طی چندین هزار سال گذشته یکی از سکونتگاه های اصلی تمدن بشری به شمار می رفته و حکومت های باستانی مختلفی در این نواحی آمد و شد داشتند. از این رو، باستان شناسان و تاریخ شناسان مختلفی طی دو قرن گذشته، آثار و بقایای متعددی از از تمدن های باستانی را در این ناحیه کشف کرده اند. اگر با ما در سفر به این استان همراه بوده باشید، در معرفی شهر لرستان به دیرینگی تاریخی این خطه اشاره کردیم و گفتیم که باستان شناسان طی کاوش های متعدد آثار اقوام و تمدن هایی از گاسی ها، الیپی ها، لولوبیان، ایلامی ها، ماد ها، هخامنشی ها و ساسانیان را در این ناحیه کشف کرده اند، که بسیاری از آن ها را می توان در موزه های معبر و به نام دنیا و ایران مشاهده کرد.

2safar

از این رو، به دلیل عدم وجود یک موزه ی تخصصی و کارآمد باستان شناسی در لرستان، بسیار از آثاری که دزدیده و به خارج از ایران برده نشدند، به موزه ی ایران باستان در تهران و حتری برخی موزه های باستان شنناسی معتبر انتقال دادند. بنابراین با افتتاح موزه باستان شناسی حفظ آثار باستانی و تاریخی در این استان مورد توجه قرار گرفت، اما از سال 1376 یعنی سال افتتاح موزه تا سال 1378 به دلیل عدم امنیت و وجود امکانات لازم عملا موزه فعالیتی نداشت و در سال 1378 هجری شمسی موزه ی باستان شناسی لرستان در قلعه تاریخی و زیبای فلک الاافلاک در معرض بازدید گردشگران قرار گرفت.

2safar

در قسمت موزه ی باستان شناسی لرستان در قلعه، 12 ویترین تعبیه شده که در این ویترین ها آثار باستانی و تاریخی در معرض دید گردشگران قرار دارد، گردشگران در این موزه می توانند بقایای باستانی مختلفی مانند ابزار های سنگی متعلق به چندین هزار سال قبل را از نزدیک ببینند، همچنین سفالینه های این موزه هم بخشی از قدیمی ترین آثارش محسوب می شوند که در کنار اسکلت های انسان های اولیه، سازه های مفرغی و مهره های سنگی آثار باستانی این موزه را تشکیل می دهند. از سوی دیگر در این موزه اشیاء تاریخی متعلق به دوران پس از اسلام هم قابل مشاهده است، با این حال مهمترین رخ داد باستان شناسی این موزه انتقال آثار ارزشمندی بود که در یکی از غار های لرستان در سال 1391کشف شد، که روح تازه ای به این موزه ی کوچک داد.

از سوی دیگر، بسیاری از اشیاء و آثار موجود در این موزه را آثار ربوده شده توسط قاچاقچیان تشکیل می دهد که از سوی نیرو های مرزی و امنیتی کشف شده اند. از این رو، گردشگران با موزه ای باستانی و تاریخی کوچکی رو به رو هستند، که لذت سفر به استان لرستان شهر خرم آباد را برایشان بیشتر می کند.