جاذبه های گردشگری جهان - آرامگاه صفدر جنگ دهلی هند - قسمت اول

جاذبه های گردشگری جهان - آرامگاه صفدر جنگ دهلی هند - قسمت اول

2safar

در ادامه ی معرفی مقبره و آرامگاه صفدر جنگ، معماری این بنا جذاب ترین بخش آن به شمار می رود و گردشگران جدا از تمام داستان های تاریخی این بنا، شاهد سازه ای زیبا، هنرمندانه و باشکوه هستند که هنر، تمدن و فرهنگ هندوستان را به آنها نشان می دهند. آرامگاه صفدر جنگ در حدود سال 1754 میلادی ساخته شد و باغی هم به سبک باغ های ایرانی در کنار این بنا شکل گرفت که بسیاری آن را آخرین باغ دوران گورکانی می دانند.

2safar

هنگامی که وارد باغ می شوید، به سبک باغ های گورکانی(که از باغ های ایرانی الگو برداری کرده اند) عمارتی در وسط باغ خواهید دید، که همان آرامگاه صفدر خان است. بنا آرامگاه را می توان یک اثر هنری خاص دانست، بر روی ایوانی بزرگ قرار گرفته که با طاق بندی زیبا دارای نمایی در چهار طرف است و البته دارای نمایی پیچیده است، از دروازه ی اصلی که وارد آرامگاه می شوید، کتیبه ای عربی پیش روی شما قرار دارد که نوشته در وصف صفدر جنگ است. آرامگاه صفدر جنگ بیشتر به یک مجموعه بزرگ با اتاق های فراوان می ماند که هر کدام از آن بخش ها تبدیل به یک مکان مشخص شده است. به طور مثال در یک بخش از آرامگاه کتابخانه ای ساخته شده که این کتابخانه یکی از قسمت های قدیمی آرامگاه است . مسجدی با سه گنبد زیبا هم در قسمت دیگر آرامگاه قرار دارد که این بخش هم از قدیمی ترین قسمت های آرامگاه است که توسط فرزند صفدر جنگ ایجاد شده است.

2safar

اما مهمترین بخش این آرامگاه گنبد اصلی است که در بالای بنا قرار گرفته و مقبره ی اصلی هم در آنجا گذاشته شده است. دور تا دور گنبد اصلی هم ایوانی قرار دارد که با تزئینات هنری بسیار زیبا شکل گرفته شده است. یکی از ویژگی های اصلی این بنا هنر های معماری و تزئینی است که در هر گوشه آن می توان شاهد آن بود، سنگ بری، حکاکی، گچر بری و نقاشی از جمله هنر هایی است که شما می توانید در این بنا شاهد آن باشید. شاید اگر از اطلاعات دقیقی در این خصوص نداشته باشید، این آرامگاه را مقبره ی بزرگترین پادشاه امپراتوری گورکانیان تصور کنید، آرامگاهی که بدون شک یکی از زیبا ترین مقبره های هندوستان است.

2safar

یکی از قسمت های زیبای این آرامگاه سقف آن است، سقف همه ی قسمت ها به گونه ای متفاوت و در راستای هم مجموعه ای زیبا از هنر گچ بر و نقاشی را به نمایش می گذارند. بسیاری بر این باورند، که یکی از مهمترین ایراد های ساختاری بنا عدم تقارن آن است ، که آن را مانند تاج محل بنایی جهانی نساخته و این عدم تقارن، هنر ها و تزئینات پر تکرار بکاررفته در آن را کم رنگ کرد و همچنین مصالح بکار رفته در این بنا هم از جمله ضعف آن محسوب می شود چرا که از کیفیتی مانند مقبره ی همایون و تاج محل برخوردار نیست.

2safar

با این وجود این بنا با چهار مناره در چهار گوشه ی بنا، اثری است که دیدن آن برای گردشگران تماشایی و هیجان انگیز است و شاید همین کمتر دیده شدنش برای گردشگران هم تجربه ی کشف تازه ای در هند و شهر دهلی باشد.