جاذبه های گردشگری جهان - آگراسن کی بائولی دهلی هند - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری جهان - آگراسن کی بائولی دهلی هند - قسمت دوم

2safar

در ادامه ی داستان آگراسن کی بائولی، به جذاب ترین و ترسناک ترین روایت درباره ی این مکان می پردازیم و شما را با بخش هایی از معماری بنا آشنا می کنیم. آگراسن کی بائولی را شاید همین ابهام و راز آلودگی اش بر سر زبان ها انداخت و جذاب ترین داستان این مکان هم بدون شک ترسناک ترین آنهاست. گفته می شود در گذشته که مشخص نیست به چه تاریخی باز می گردد، آب سیاه رنگی در این آب انبار بود و به نوعی این آب سیاه رنگ در این آب انبار حالتی تسخیر کننده داشت و افراد مختلف را به حالتی تسخیر شده، در می آورد و باعث خودکشی آنها در آب می شد، برخی هم معتقدند که آن آب سیاه رنگ قربانیانش را انتخاب می کرد و با تسخیرشان آنها را در خود فرو می برد.

2safar

این داستان شاید برای بسیار از افراد یک توهم و شایعه ای بیش نباشد اما باید به این موضوع باور داشت که عده ای از مردم محلی به این داستان بدون سند و مدرک باور دارند و حتی آنها معتقدند که ارواح افراد تسخیر شده در آب سیاه هنوز هم در این مکان وجود دارند و می توان صدای آنها را شنید. دالان های تو در تو، طاق ها و ستون های منظم و زیبا این بنا شاید با عبور باد صدا را در خود ایجاد کنند، اما نمی توان در مقابل باور های خرافی و داستان های محلی ایستاد و تنها می توان از قدرت جذابه ی این داستان ها برای دیدن این بنای زیبا استفاده کرد و گردشگران بیشتری را به دیدن این مکان تاریخی برد..

2safar

مکانی که شاید بهترین لوکیشن برای گرفتن عکس هایی بالیوودی باشد، عکس هایی خاطره انگیز در مکانی تاریخی و زیبا. اما معماری این مهمترین مشخصه است که گردشگران با ان رو به رو هستند، که می توان آن را یک شاهکار هنری دانست، هنگامی که از 108 پله این آب انبار پایین می روید، انگار با هر قدمتان به تاریخ نزدیک تر می شوید، این آب انبار 15 متر عرض دارد و دارای طولی در حدود 60 متر است. سنگ قرمز این بنا جلوه و زیبایی بیشتر به ان بخشیده است. این بنای تاریخی از طبقه در امتداد هم تشکیل شده که در هر طرف طاق هایی قرار دارد که درست در مقابل طاق دیگری در آن طرف آب انبار است، شاید بهتر باشد بگوئیم طاق به صورت قرینه ساخته شده اند. بر اساس ساختار معماری می توان هویت معماری این بنا را به سبک معماری ایرانی عصر گورکانیان نزدیک دانست، اما در بازسازی های صورت گرفته المان های معماری رایج در عهد تغلقیان را هم می توان مشاهده کرد.

2safar

یکی از مهمترین ویژگی های این بنای قدیمی ساختار منظم و زیبایی آن است که در پایین تر سطح آن با سکوت همراه می شود. هرچه پله ها را بیشتر طی می کنید، فضا و اتمسفر محیط شما را همراه می سازد و بدون شک تصورات ذهنی تان اثر بیشتری ایجاد می کنند. از این رو با هم این بنای زیبا و تماشایی را خواهیم شناخت و دور از تمام داستان های خیالی و حتی واقعی از دیدن اش لذت خواهیم برد.

2safar