جاذبه های گردشگری جهان - جزیره ی فیل ها بمبئی هند - قسمت هشتم

جاذبه های گردشگری جهان - جزیره ی فیل ها بمبئی هند - قسمت هشتم

2safar

هنگامی که سفر به جزیره ی فیل ها را آغاز کردیم، با دنیایی ناشناخته و تازه رو به رو بودیم، که هر بخش و هر گوشه ی آن جنبه ای تازه و تجریه ای جدید به شمار می رفت. گردشگران هم در آغاز مسیرشان در سفر به جزیره ی فیل ها با حجم وسیعی از آثار و اطلاعات گسترده رو به رو هستند. از این رو، جزیره ی فیل ها مانند گوهری تازه برای گردشگران از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار است. اماوقتی از غار اصلی دیدن می کنیم و آثار و بنا های متعددی را در این مکان می بینیم، که آسیب های جبران ناپذیری به آنها وارد شده و بسیاری از بخش های هویتی ، تاریخی و هنری آن اثار از میان رفته اند. در نگاه اول مانند یک اثر تاریخی این اسیب ها را بخشی از ماهیت تاریخی آثار می دانیم. درحالی که جزیره ی فیل ها دارای آثاری مختلفی بوده که امروزه گردشگران در موزه های معروف دنیا می توانند اثر و نشانه ای از آنها ببییند و این آثر مورد غارت سود جویان خارجی و هند قرار گرفت.

2safar

به همین خاطر، گردشگران وقتی تابلو های سنگی و سنگ نگاره های تاریخی غار های مختلف جزیره ی فیل ها بخصوص غار اصلی را مشاهده می کنند، شاهد آسیب های انسانی و طبیعی جبران ناپذیری هستند که بخش های مهمی از تاریخ و هویت هندوستان را از میان برده اند، آثاری که مورد تخریب و غارت قرار گرفته اند. از یک سو ویرانی هایی که به دلیل سود جویی ، منفعت طلبی و حتی نادانی ایجاد می شود و از سوی دیگر ، دیگر، عوامل طبیعی که در از میان رفتن آثار شگفت انگیز جزیره بی دلیل نیستند.

2safar

اما یکی از واقعیت های تلخی که گردشگران در این جزیره با آن رو به رو می شوند، آسیب هایی است که جزیره ی فیل ها مانند سرزمین هندوستان از استعمار پرتغال و انگلیس برده است، با ورود پرتغالی ها به این جزیره بسیاری آثار و مجسمه های تاریخی و زیبا و همچنین مهم این جزیره به دلیل تلاش استعمارگران برای انتقال به سرزمین خود از میان رفته اند. از جمله ی توان به مجسمه ی فیل سنگی معروف این جزیه اشاره کرد که بخش های از آن دچار آسیب شده و بقایای امروزین آن را می توانیم، در یکی از موزه های بومی ببینیم. اما براساس یافته ها و روایات تاریخی در جزیره ی فیل ها اسب سنگی بزرگی هم وجود داشته که در تلاش برای انتقال آن به کشور پرتغال از میان رفت.

2safar

اما نباید این نکته را از نظر دور داشت که بسیاری از آثار انتقال داده شده در محوطه های باز جزیره قرار داشته اند، که امکان تخریب و ویرانی آنها وجود داشته و امروزه حداقل هویت آنها بخش های مهمی ا ز تاریخ این نواحی را در موزه های مختلف دنیا حفظ کرده است. با این وجود، بسیاری از تلاش های حفاظت و مراقبت از این جزیره، غار ها و آثار آنها در دروان انگلیسی ها صورت گرفت و حجم وسیعی از قوانین و در آن دوران تصویب شد و در اواخر قرن بیستم هم روند بازسازی و مرمت بخش های مختلف در دستور کار قرار گرفت و امروزه گردشگران این جزیره ی شگفت انکیز و زیبا را به عنوان یکی از میراث های بشری برای همیشه در خاطر خواهند داشت.