جاذبه های گردشگری جهان - جزیره ی فیل ها بمبئی هند - قسمت هفتم

جاذبه های گردشگری جهان - جزیره ی فیل ها بمبئی هند - قسمت هفتم

2safar

مجموعه ی آثار زیبا و دیدنی جزیره ی فیل ها تنها به غار اصلی خلاصه نمی شود و گردشگران می توانند در کنار آثار شگفت انگیز غار اصلی در دیگر غار های همجوار آن بنا ها و آثار مختلفی را در دیگر غار های این جزیره ی زیبا مشاهده کنند. در جنوب شرقی غار بزرگ، غاری ناتمام وجود دارد، که ستون های ویران شده این غار در دهه ی 1970 میلادی مورد مرمت قرار گرفتند. این شامل دو اتاق و محوطه ی کوچک می باشد.

2safar

غار شماره 3 هم در کنار غار شماره ی 2 قرار دارد، این غار در ایوان ورودی اش شش ستون دارد و مساحت خود ایوان در حدود 26 در 11 متر می باشد. در درون ایوان غار شماره ی 3 گردشگران می توانند چهار ستون دیگر را هم ببینند که در سالهای اخیر بازسازی شده اند. در درون این غار 3 اتاق تعبیه شده و یک زیارتگاه در درون این غار قرار دارد. زیارتگاه این غار احتمالا متعلق به لینگاست ، مساحت این زیارتگاه در حدود 30 متر است و گردشگران می توانند بر روی قسمت های مختلف این این بنا و دو اتاق همجوارش آثار و نشانه های متعلق به هندوان را نظاره گر باشند.

2safar

متاسفانه دو غار شماره 4 و 5 به شدت آسیب دیده اند و آثار هنری و مذهبی آنان هم تخریب شده اند. گردشگران در ایوان غار چهارم اثری از ستون نخواهند یافت ، اما زیارتگاهی را که بر اساس آثار برجای مانده می توان به شیوا نسبت دارد را در درون این زیارتگاه خواهند دید. در درون این غار، سه اتاق هم به عنوان نماز خانه قرار دارند. اما در غار شماره 5 هیچ اثری از آثار هنری را نمی توانید پیدا کنید و به نوعی این غار اثری ناتمام به شمار می آید.

2safar

در کنار غار اصلی یا همان غار شماره ی یک، گردشگران می توانند آثار متعلق به بودائیان را از نزدیک ببینند، غار های شماره ی 6 و 7 دو غاری هستند که بر اساس یافته های باستان شناسان، متعلق به بودائیان است که اولین ساکنان این جزیره به شمار می آیند. غار شماره ی 6 در جزیره ی فیل ها، به معبد سیتابائی(Sitabai) معروف است، که دراای ایوانی با چهار ستون می باشد. تالار اصلی این غار دارای سه اتاق است، که اتاق مرکزی این غار زیارتگاه بوده و دیگر اتاق ها محل استراحت و استفاده ی راهبان بودائی بوده است. گردشگران در این کنار به استثنای درب زیارتگاه اصلی هیچ اثر هنری و تزئینی را نخواهند دید. اما این غار از لحاظ تاریخی نیز دارای اهمیت است، چرا که پرتغالی ها، پس از حضور در این جزیره و شبه قاره ی هند در خلال سالهای 1534 و 1682 این غار را به کلیسای خود تبدیل کرده بودند.

2safar

غار دیگر این جزیره ی غار شماره 7 است که در ضلع شمالی غار سیتابائی قرار دارد، که در این غار می توان آثاری از بودائیان قرن دوم پیش از میلاد را از نزدیک ببینند. جزیره ی فیل ها، مکانی است، که بدون شک، گردشگران را شیفته ی خود خواهد کرد و ما در این مسیر با شما خواهیم بود تا جاذبه ها و بخش های مختلف این جزیره ی اسرار آمیز را با هم بشناسیم.