جاذبه های گردشگری جهان - دروازه ی هند دهلی - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری جهان - دروازه ی هند دهلی - قسمت دوم

2safar

در ادامه ی معرفی دروازه ی هند در دهلی شما را با بنای این سازه ی نمادین آشنا می کنیم، بنایی که امروزه بخشی از هویت شهر دهلی شناخته می شود و یکی از سمبولیک ترین بنا های این شهر تاریخی به شمار می آید. دروازه ی دهلی در کنار پاس داشت سربازان هندی، اثری که که در کنار آن می توان سرگذشت دورانی از این کشور را مشاهده کرد.

2safar

همان طور که پیش تر در معرفی این اثر تاریخی گفته شد، پس از پایان جنگ انگلیس و افغانستان و در خلال سال های میانی دو جنگ جهانی، فرمانداری بریتانیایی به پاس احترام سربازان هندی کشته شده در جنگ اول جهانی و جنگ انگیس و افغانستان، دستور ساخت بنای یادبودی را صادر کرد. از این رو، یک معمار انگلیسی مسئول ساخت بنا شد، سر ادوین لوتینز(Sir Edwin Lutyens) به عنوان یکی از معماران شناخته شده در ساخت بنا های یاد بود در دهه ی 1920 میلادی مسئولیت طراحی و ساخت دروازه ی کنونی هند را بر عهده گرفت و این بنا در سال 1931 ساخت. سر ادوین پس از جنگ جهانی اول در سال 1919 اولین بنا یادبود جنگ ملی را به دستور نخست وزیر آن وقت بریتانیا، دیوید لوید جورج را در لندن سخت و پس از آن هم در قسمت های مختلفی از اروپای غربی بناهای یاد بود متعددی را طراحی نمود و نکته قابل توجه در طراحای های او پرهیز از المان های مذهبی در بناهای یادبودش بود، که امروزه از آن به عنوان یک سبک معماری عاری از تزئینات مذهبی یاد می شود و گردشگران در دروازه هند می توانند یکی از باشکوه ترین آثار این سبک از معماری را شاهد باشند.

2safar

دروازه ی هند دهلی، در راجپات قرار دارد که از جمله مسیر های تشریفاتی و رسمی دهلی نو است، این بنا دارای 42 متر ارتفاع است و از سنگ قرمزی ساخته شده که می توان یکی از مصالح پرتکرار و بومی هندوستان دانست که از بهاراتپور (Bharatpur) آورده شد و یک گنبد کم ارتفاع هم در بالای سازه قرار دارد. هنگامی در زیر سایه بان یا در داخل دروازه قرار می گیرد می توانید بخش های مختلف این بنا را به خوبی ببینید، یکی از بخش های معروف بنا کتیبه هایی است که در دو سمت دروازه قرار گرفته و بر روی آن جنگ هایی را که سربازان هندی در آن شرکت داشته اند را شرح داده و بر کتیبه ی دیگری هم نام 13218 نفر را به عنوان کشته شدگان این جنگ های حک کرده اند.سر اودین لوتینز در ساخت این بنای نمایدن از چهار پایه قطور استفاده کرده که گنبد بالایی دروازه را نگه می دارند.

2safar

پیش از استقلال کشور هندوستان یک مجسمه ی از جورج پنجم پادشاه انگلستان هم در کنار دروازه هند قرار داشت که از جنس مرمر ساخته شده بود که پس از خروج بریتانیایی های از کنار دروازه برداشته شد. یکی دیگر از قسمت های نمادین این دروازه اثری است که پس از سال 1971 و جنگ آزاد سازی بنگلادش، به پاس کشته شدگان این جنگ به این مکان اضافه شد. دروازه ی هند در دهلی امروزه یکی از نماد های ملی و رسمی کشور هندوستان به شمار می آید که از سوی مقامات دولتی و در رژه های نامی و مراسم های خاص مورد استقبال قرار می گیرد و گردشگران در برخی از روز های خاص می توانند شاهد مراسم های رسمی و حکومتی دولت هندوستان در کنار این بنای نمادین باشند.