جاذبه های گردشگری جهان - معبد سری دیگامبار جین لال ماندیر دهلی هند - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری جهان - معبد سری دیگامبار جین لال ماندیر دهلی هند - قسمت دوم

2safar

در ادامه ی معرفی معبد سری دیگامبار جین لال ماندیر، به بخش ها و دیگر قسمت های این معبد خواهیم پرداخت، همان طور که پیش تر در معرفی این معبد توضیح دادیم، معبدی تحت عنوان اردو در این مکان وجود داشت که بنای کنونی معبد بر روی آن معبد قدیمی ساخته شدو بخش های مختلفی به آن اضافه شد، این نوسازی و تغییرات کلی با کنار رفتن امپراتوری گورکانیان در سال 1878 و ورود بریتانیایی ها به شبه قاره رخ داد. اما با این وجود، بنای اولیه بنا همراه با داستان ها و روایت های مختلف اش پا برجاست.

2safar

یکی از ویژگی های گردشگران در این معبد شاهد آن خواهند بود بت هایی است که در نقش خدایان و الهه های آنها پیش روی گردشگران قرار دارد. که از میان آنها می توان به Tirthankara اشاره کرد که از قدیمی ترین بت هایی است که در این مکان قرار داشته و شاید همان بتی باشد که در همان خیمه ی افسر بانی معبد قرار داشت.

2safar

شما بنایی ساخته شده از سنگ مرمر سفید و سنگ های قرمز رو به رو هستید که نمایی شگفت انگیز و دیدنی دارد، معماری این بنا بر گرفته از المان های معماری هندی است و ساختمانی زیبا و باشکوه محسوب می شود. اصلی ترین بخش معبد در طبقه ی اول آن قرار دارد، که به آن پرستشگاه اصلی می گویند، البته قبل رسیدن به این قسمت گردشگران و زائران معبد از حیاط معبد عبور می کنند، که از طریق حیاط می توان به پرستشگاه اصلی و دیگر طبقات دسترسی داشته باشید. در طبقه ی دوم چندین زیارتگاه یا همان پرستش گاه وجود دارد. یکی از قسمت های مهم این معبد به مهاویرا (یعنی قهرمان بزرگ) تعلق دارد، در باور جین ماهاویرا بنیان گذار جین ها بوده و که در حدود شش قرن پیش از میلاد مسیح به عنوان پیشوا در شکل گیری این باور باستانی تاثیر بسزایی داشته است. هر چند برخی از جین ها بر این باورند که او آخرین پیشوا بوده و پیش از او هم 23 پیشوای دیگر باور جین را رهبری کرده و مهاویرا یکی از مهمترین پیشوایان و به معنای واقعی اصلاح کننده بسیاری از باور ها و عقاید این آئین بوده است.

2safar

یکی از ویژگی های این آئین که همان گسترش باور های صلح طلبانه و عدم خشونت حتی با حیوانات است، به یک فرهنگی هندی بدل شده و بسیاری به واسطه ی همین تعالیم مشتاق دیدن این معبد در دهلی هستند. از جمله بخش های دیدنی و جذاب این معبد وجود تابلو های نقاشی بسیار زیبا و خاصی است که علاوه بر ارزش تاریخی شان دارای اهمیت هنری و البته هویتی هستند ، چرا که آن نقاشی های بر اساس المان های هویتی و اعتقادی جین ها طراحی شده اند.

2safar

هنگامی که به این معبد زیبا می روید، بهتر می توانید این باور و آئین هندو را درکنید و شناخت بهتری نسب به آن پیدا خواهید کرد. در کنار این معبد ساختمانی وجود دارد که بیشتر نمایانگر باور های جین است، در پشت ساختمان معبد بیمارستانی خاص وجود دارد، بیمارستانی مخصوص پرندگان، که شاید در کمتر نقطه ای جهان چنین بیمارستان تخصصی را بتوان دید، این بیمارستان یکی از معروف ترین بیمارستان دهلی است که در آن خدمات درمانی مختلفی به پرندگان داده می شود و گردشگران می توانند در کنار بازدید از معبد دیگامبار جین، از این بیمارستان خاص دیدن کنند و باور های انسانی آئین جین را از نزدیک لمس نمایند.