جاذبه های گردشگری ایران - گنبد سلطانیه زنجان - قسمت سوم

جاذبه های گردشگری ایران - گنبد سلطانیه زنجان - قسمت سوم

2safar

در ادامه ی معرفی گنبد سلطانیه و معماری فاخر این بنا شما را با بخش و گوشه های دیگر این مکان آشنا خواهیم کرد. پس از آشنایی با تربت خانه و داستان ها تاریخی در خصوص چرایی ساخت آن و همچنین تماشای گچ بری ها و کاشی کاری های فاخر این قسمت از گنبد سلطانیه ، رفتن به سرداب و زیر زمین این بنا درست در قسمت پایین تربت خانه برای شما تماشایی خواهد بود. در برخی متون چرایی ساخت این سردا و دالان های زیر زمینی را در باور پنهانی سلطان ایلخان دانسته اند، چرا که آنها معتقدند پس از اسلام آوردن و شیعه شدن اولجایتو، در اواخر عمر به آئین شمنی روی آورده است و این بخش از گنبد خانه هم برای برگزاری مراسم های این آئین ساخته شده، اما برخی دیگر بر اساس شواهد تاریخی، وجود این دالان ها را پیش از ساخت گنبد می دانند، که برای همان آئین شمنی بوده است. شمن باوری یکی از باور های اعتقادی است که قدمت اش به دوران دیرینه سنگی باز می گردد و در نواحی آسیای مرکزی ، آفریقا، سرخ پوستان ، ترک تبارها ، مغول ها و اسکیمو ها می توان آثار و نشانه هایی از آن را مشاهده کرد. این باور مذهبی رسومی انسانی برای درمان از طریق تماس با ارواح بیماری و رنج افراد درمان کنند و در این آئین مراسمم های خاصی هم وجود داشت، که گنبد سلطانیه و دالان های پیچ در پیچ سراب این مکان هم بهانه ای برای آشنایی با این باور بدوی است.

2safar

اما از هرچه بگذریم، گفتن و شنیدن از معماری گنبد سلطانیه جذاب ترین بخش سفر ما شهر تاریخی سلطانیه است. اگر به گنبد این سازه نگاه کنید، عظمت و چگونگی سالم ماندن این بنای سنگین برای شما جال توجه خواهد بود، گنبدی بزرگ که به طور تقریبی باید وزنی در حدود 1600 تنی داشته باشد که این وزن و استحکام دیر پای آن، معماری شگفت انگیز آن را خاص تر می کند. بر برپایی این این گنبد دو پوسته که در حدود 60 سانتیمتر فاصله میان پوسته های بنا شده است، در ابتدا 8 دیوار قطور را بنا می کنند و همان مناره که پیش تر گفته شد بر روی هر کدام این دیوار ساخته می شوند، که در کدام این دیوار و مناره ها در یک زاویه قرار گرفته اند و سپس گنبد عظیم و باشکوه سلطانیه بر ور ی خشت ها و آجر های این بنای تاریخی بنا می شود، جالب توجه است که این بنا در زلزله هایی که در طول تاریخ در این ناحیه رخ داده سالم مانده و تنها نسشت کوچکی در قسمت های از بنا اتفاق افتاده است. در خلال سالیان گذشته در دوران صفویه و قاجاریه بخش های از این بنای تاریخی مرمت شد، اما در دهه های گذشته با کمک گروه های تخصصی بین المللی تلاش های وسیع و گسترده ای برای حفظ و نگهداری این اثر پر افتخار صورت گرفته که همچنان ادامه دارد.

2safar

جزئیات پر تکرار در کتیبه ها، نگاره ها، گچ بری ها، نوشته و کاشی کاری های گنبد سلطانیه برای گردشگران رویایی خواهید بود و دیدن این بنا بدون شک یکی از به یاد ماندنی ترین روز های زندگی شان خواهد بود.

2safar