جاذبه های گردشگری جهان - موزه بین المللی عروسک شانکار دهلی هند - قسمت اول

جاذبه های گردشگری جهان - موزه بین المللی عروسک شانکار دهلی هند - قسمت اول

2safar

برخی از موزه های خصوصی که یک فرد بر اساس علایق و اهداف مشخصی آن ها راپایه ریزی کرده اند، در نقاط مختلف دنیا وجود دارند، مجموعه دار هایی که جمع آوری برخی از آثار و یا کالا ها برداخته اند و امروز در نبودشان، مجموعه های آنان به موزه های خصوص و عمومی تبدیل شده اند و به همین خاطر طیف از گردشگران، در دیدن چنین مکان هایی ذوق و اشتیاق بسیاری از خود نشان می دهند. یکی از این موزه ها، موزه ی بین المللی عروسک های شانکار است، که در ساختمان کتابخانه ی کودکان این موزه را در سال 1957 دایر شده و امروزه با وجود نبود بانی این موزه، به یکی از جاذبه های فرهنگی دهلی تبدیل شده است.

2safar

شانکار پیلایی(K. Shankar Pillai) کاریکاتوریستی سیاسی و اجتماعی بود ، که دغدغه های اجتماعی او در حوزه کودکان، او را به ایجاد و شکل گیری این موزه کشاند. اما جرقه ی این کار را یکی از دیپلمات های سیاسی سفارت مجارستان در دهلی در ذهن شانکار ایجاد کرد، در سال 1957 این دیپلمات عروسکی به شانکار هدیه می دهد و به واسطه ی دغدغه های اجتماعی و شخصی که در این فرد وجود داشته، ایده ایجاد این موزه شکل می گیرد، از این رو، شانکار در تمام سفر های کاری و شخصی اش به دیگر نقاط دنیا به جمع آوری عروسک های مختلف می پردازد.

2safar

عروسک ها دنیای خاص و متفاوت دارند اما در این دنیا هم می توان هویت، فرهنگ و تاریخ یک سرزمین را مشاهده کرد. به گونه ای می توان عروسک ها المانی اجتماعی برای شکل داده به جامعه و ساخت تفکر، ایده و آرزو در کودکان دانستف از این رو، شانکار با توجه به ذوق هنرمندانه اش به جمع آوری عروسک های متعدد و متنوعی از فرهنگ ها و سرزمین های دیگر می پردازند و در نمایشگاه هایی عمومی که بیشتر به منظور حضور کودکان فقیر برگذار می شود، در معرض دید عموم قرار می گرفتند. اما یکی از رخ داد های مهم این موزه را باز هم جواهر لعل نهرو، رقم می زند، با وجود حضور عمومی بخصوص طبقات پایین جامعه، نخست وزیر مشهور هند جواهر لعل نهرو، به همراه دخترش ایندیرا گاندی در یکی از نمایشگاه های عروسک شانکار حضور پیدا کردند و نطفه ی موزه ی بین المللی عروسک شانکار در اینجا شکل گرفت. ایندریرا گاندی دختر نخسوزیر هندوستان تحت تاثیر نمایشگاه و کار شانکار قرار گرفت و یک سال قبل از نخست وزیری خود ایندیرا، در سال 1965 رویای شانکار با کمک دختر جواهر لعل نهرو به واقعیت تبدیل شد و موزه ی بین المللی عروسک شانکار آغاز به کار کرد.

2safar

بخشی از موزه هم متعلق به هدایای رسمی از سوی شخصیت های سیاسی مهم دنیاست، شخصیت های مانند جواهر لعل نهرو، ایندیرا گاندی، راجیو گاندی، مادام تیتو، ملکه ی یونان، دربار حکومت پهلوی از ایران، همسران روسای جهور مکزین و اندونزی و بسیاری دیگر از شخصیت های مهم سیاسی دنیا ی معاصر. این موزه یکی از مشهور ترین موزه های دهلی به شمار می رود، که در نوع خود یکی از نمونه های خاص و بزرگ در دنیا محسوب می شود، در ابتدا این موزه با حدود هزار عروسک افتتاح کرد و امروزه گردشگران تعداد بسیار بیشتری از این رقم را در موزه ی بین المللی عروسک شانکار خواهند دید، با ما همراه باشید تا در ادامه بیشتر با این مزوه ی خاص آشنا شویم.