جاذبه های گردشگری ایران - سراب صحنه کرمانشاه

جاذبه های گردشگری ایران - سراب صحنه کرمانشاه

2safar

در 60 کیلومتری کرمانشاه به سوی شرق، به شهر صحنه می رسیم، شهری با هویت قومی و فرهنگی متکثر که از جمله مناطقی است که پیروان اهل حق در این شهر زندگی می کنند. مقصد ما در صحنه در قسمت شمال شهر قرار دارد، که یکی از جاذبه های طبیعی و تفریحی مهم در کرمانشاه محسوب می شود. البته پیش تر در 2safar برای معرفی گوردخمه ی قدیمی دربند به این منطقه اشاره کردیم اما این بار مقصد سفر ما سراب دربند صحنه است.

2safar

این سراب هم مانند دیگر سراب های استان کرمانشاه و در دیگر نقاط ایران دارای جایگاه ویژه ای است. در تاریخ ایران به واسطه ی شرایط جغرافیای، آب دارای نقش محوری و مهمی بوده که برخی از متفکران سیاسی هم این ویژگی جغرافیایی را ریشه ی بسیاری از ساختارهای فرهنگی، اجتماعی و سیاسی جوامع ما می دانند. در تاریخ ایران با واژه ای بنام میراب یا همان امیر آب رو به رو هستیم که اهمیت آب را برای ما روشن می کند. اما سراب ها موهبت هایی خدادای هستند که در مناطق کوهستانی وابستگی کمتر مردم به آب را رقم می زدند، که منجر به فعالیت متنوع و کمتر وابسته ای در این مناطق بوده است.

2safar

یکی از کارکرد های این مناطق از جمله سراب صحنه به امور تفریحی و گردشی مردم باز می گردد، پیش از شکل گیری شهرها مدرن و یکی از المان های مهم شهر سازی به نام پارک، سراب ها و مناطق تفریحی طبیعی جایگاه مهمی در تفریحات عمومی مردم داشتند و از این رو، این کارکرد در دنیای امروز از نقش و رنگ بیشتری برخوردار شده و به یکی از پناه گاه های مردم در فرار از محیط شهری بدل به شمار می آید.

2safar

سراب صحنه هم که از دوران پیش از اسلام، یکی از تفرجگاه های شاهان ایرانی و محلی بوده و به واسطه ی پوشش گیاهی متراکم، درختان سربه فلک کشیده و مهمتر از همه آب جوشان و سرشارش مورد توجه قرار داشته است و این المان ها هنوز هم این منطقه را به یکی از جذاب ترین نقاط تفریحی استان کرمانشاه تبدیل کرده است.

2safar

سراب صحنه از چهار چشمه در قسمت شمالی اش تغذیه می کند و باید یک آبشار زیبا هم به جاذبه های این مکان افزود، آبشار چهار فصلی که در فصول مختلف سال گردشگران و میهمانان بسیاری را دور خود جمع می کند. محیط زیبا، مناظری طبیعی و باشکوه در کنار امکانات تفریحی مناسبی که در اطراف این سراب ایجاد شده، گردشگران را بیشتر به سمت خود می کشاند. علاوه براین در خلال سال های اخیر رستوران هایی هم در مناطق کناری رود سراب دربند محیط این مکان را دیدنی تر کرده اند.

2safar

از سوی دیگر، این سراب یکی از مکان هایی است که سوژه ی بسیاری از عکاسان و هنرمندان قرار دارد و باغات پائین دست دربند از دیگر جاذبه هایی است که در 6 ماه اول سال میوه های متنوع ، خوش رنگ و ارگانیک را عرضه می کند، میوه هایی که در خود باغ های پائین دست دربند چیده شده اند. 2safar مسیر طولانی، زیبا و لذت بخش را در استان کرمانشاه سپری کرد، مسیری که شما را با جاذبه های تاریخی، فرهنگی وطبیعی بسیاری آشنا نمود و داستان های ناگفته ی بسیاری را هم روایت نمود ،در ادامه با ما در 2safar همراه باشید و ایران مان را بهتر بشناسیم.