حمل و نقل عمومی در سنت پترزبورگ

حمل و نقل عمومی در سنت پترزبورگ

فرودگاه پولکوا در 20 کیلومتری جنوب شهر سنت پترزبورگ قرار گرفته است و از نزدیک ترین ایستگاه مترو یعنی ایستگاه مترو موسکوفساکایا تنها 10 کیلومتر فاصله دارد.

2safar

حمل و نقل عمومی در فرودگاه

خطوط اتوبوس سریع السیر شماره 39، 39 ای و خط مینی بوس شماره 39 ک، شما را از ترمینال خروجی فرودگاه سنت پترزبورگ به قسمت های مختلف شهر منتقل می کنند. قمیت بلیط بسته به نوع خط بین 28 تا 40 روبل است.

اتوبوس ها از ساعت 5:25 بامداد تا 00:20 نیمه شب هر 30 دقیقه یکبار حرکت می کنند. تمامی اتوبوس های فرودگاه درست از ایستگاه مقابل سالن ترمینال خروجی فرودگاه به سمت شهر حرکت می کنند و در مسیر برگشت نیز همگی در مقابل ایستگاه مترو موسکوفسکایا توقف دارد.

2safar

همچنین شما می توانید از گیشه مربوطه در فرودگاه پولوکوا درخواست رزرو تاکسی دربست نیز بکنید. 2 گیشه رزرو تاکسی در قسمت تحویل چمدان و نیز سالن پروازهای ورودی وجود دارد. شما می توانید هزینه سفر را یا از طریق کارت بانکی خود به گیشه مربوطه پرداخت نمایید و یا به صورت نقدی در پایان سفر به راننده بدهید که در این صورت می بایست مبلغ کمی پول در صرافی فرودگاه به روبل تبدیل کرده باشید. نرخ کرایه تاکسی از فرودگاه به مرکز شهر حداقل 600 روبل خواهد شد.

تاکسی های شخصی زیادی هم در بیرون از ترمینال فرودگاه مستقر هستند که همگی نرخ های گرانتری برای ترانسفر به مرکز شهر پیشنهاد می دهند پس توصیه 2safar به شما این است که در صورتی که بدون خرید پکیج تور جام جهانی به روسیه می روید و ترانسفر رایگان روی خدمات شما نیست حتماً از تاکسی های رسمی فرودگاه سنت پترزبورگ استفاده کنید.

هنگام بازگشت به فرودگاه می بایست به گونه ای برنامه ریزی کنید که حتماً 3 ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حاضر باشید. این زمان برای جلوگیری از تأخیر به دلیل ترافیک و یا مشکلات پیش بینی نشده الزامی است.

2safar

قطارهای برقی

در تمامی ایستگاه های قطار شهر سنت پترزبورگ قطارهای برقی را مشاهده می کنید که شما را به مقصدتان در نواحی اطراف شهر منتقل می کنند. این قطارها از صبح زود تا نیمه شب در حال حرکت هستند. برای مقاصدی مانند رپینو، زلنوگورسک و یا ویبورگ می بایست از ایستگاه قطار فینلاندسکی ووکزال سوار شوید. اگر مقصد شما کاخ پترهف، اورانینبوم و یا گاتچیناست باید به ایستگاه قطار بالتیسکی ووکزال بروید. تمامی قطارها درست رأس ساعت مقرر حرکت می کنند. بلیط قطارهای معمولی را می توان از گیشه فروش در تمامی ایستگاه های قطار سنت پترزبورگ خریداری کرد و برای تهیه بلیط قطارهای سریع السیر باید به وبسایت راه آهن روسیه مراجعه کنید.

2safar

مترو

2safar

تمامی ایستگاه های مترو در شهر سنت پترزبورگ با لوگوی خاصی به شکل حرف M لاتین قابل شناسایی هستند. ایستگاه ها حدفاصل ساعت 05:30 تا 07:00 صبح باز می شوند و بین ساعت های 12:00 شب تا 01:05 بامداد دست از فعالیت می کشند. در فصل قایقرانی که از 15 آپریل تا 30 نوامبر جریان دارد و هنگام شب پل های شهر برای تردد کشتی ها باز می شوند یک خط مترو شبانه وجود دارد که از زیر رودخانه عبور می کند و ایستگاه آدمیرالسکایا را به ایستگاه اسپورتیونایا متصل می سازد. این خط بین ساعت 01:00 بامداد تا 03:00 صبح شب های جمعه و شنبه فعال است.

2safar

5 خط فعال مترو در سنت پترزبورگ تمامی قسمت های شهر را پوشش می دهند (به جز محله کلیسای اسمولنی و تئاتر مارینسکی و حومه شهر). نزدیک ترین ایستگاه مترو به استادیوم فوتبال سنت پترزبورگ ایستگاه کریستوفسکی اوستروف می باشد.

اسامی ایستگاه ها در قطار ها تنها به زبان روسی اعلام می شود اما عنوان انگلیسی ایستگاه در تمامی نقشه ها و تابلوهای مترو قابل مشاهده است. برای پرداخت هزینه مترو شما می توانید یک ژتون فلزی به مبلغ 45 روبل برای یک سفر خریداری کنید و یا ژتون های چندبار مصرف برای چند سفر تهیه کنید.

2safar

2safar

چندین مدل کارت سفر از ابتدای سال 2017 به مسافرین شهر سنت پترزبورگ عرضه می شود. نوعی کارت به شما اجازه استفاده از تمامی وسایل حمل و نقل عمومی به مدت 90 دقیقه را می دهد که 70 روبل قیمت دارد، مدل دیگر سفر نامحدود به مدت 24 ساعت و یا یک هفته است. کارت های نامحدود از 180 تا 680 روبل بسته به تعداد روز قیمت دارد. در صورتی که از کارت سفر یا کارت پودورژنیک برای حمل و نقل استفاده کنید قیمت هر سفر مترو کمتر از 36 روبل تمام می شود و بلیط حمل و نقل روزمینی حدود 31 روبل خواهد شد.

2safar

کارت سفر و کارت پودورژنیک در تمامی ایستگاه های مترو سنت پترزبورگ به فروش می رسند. برای پرداخت بهای سفر، کارت خود را بر روی اسکنر بلیط در اتوبوس ها قرار داده و یا به مسئول کنترل بلیط نشان دهید؛ در مترو هم هنگامی که کارت را بر روی اسکنر گیت ورودی قرار دهید بهای بلیط اتوماتیک از آن کسر می شود و مسیر برای شما باز خواهد شد.

اتوبوس های مارشروتکا

2safar

این مینی بوس ها در مسیری ثابت در مرکز شهر و حومه تردد می کنند و هنگامی که دست بلند کنید نگه می دارند. برای مثال شما می توانید از ایستگاه مترو استراویا درونایا سوار مینی بوس مارشروتکا شوید و به مقصد خود در کرونستاد بروید. مارشروتکا به مقصد کاخ پترهف از خیابان لنینسکی پراسپکت و مترو پراسپکت وترانف عبور می کنند. برای بازدید از دهکده پوشکین و یا قصر پاولف می توانید از ایستگاه مترو موسکفسکایا سوار این مینی بوس ها شوید. قیمت بلیط حدود 45 روبل است و هنگامی که سوار شوید این مبلغ را نقداً به راننده پرداخت خواهید کرد. آنها همچنین کارت پودورژنیک را نیز قبول می کنند.

اتوبوس، اتوبوس برقی، تراموا

2safar

اغلب خطوط اتوبوس برقی از مرکز شهر سنت پترزبورگ عبور می کنند؛ در مقابل خطوط تراموا بیشتر بر حومه شهر متمرکز هستند. ایستگاه های اتوبوس در شهر سنت پترزبورگ با حرف A مشخص شده اند و حرف یونانی Ш برای مشخص کردن ایستگاه های اتوبوس برقی به کار می رود. حرف لاتین M نیز نشانه شناخت ایستگاه های تراموا هستند. نرخ بلیط تمامی وسایط حمل و نقل رو زمینی یکسان و مبلغ 40 روبل می باشد. شما می توانید هزینه بلیط را نقداً به راننده پرداخت کنید. وقتی از کارت الکترونیکی سفر و یا کارت پودوروژنیک استفاده می کنید بهای بلیط 31 روبل تمام خواهد شد. در ایستگاه های اتوبوس و اتوبوس برقی مانیتورهایی پیش بینی شده که مسیر حرکت و زمان رسیدن اتوبوس بعدی را نشان می دهد.

2safar

سوار اتوبوس یا اتوبوس شدن برای گشت شهری ایده بسیار مقرون به صرفه ای است. بهترین خط اتوبوس برقی برای این منظور خط شماره 1 سنت پترزبورگ است که از ایستگاه پتروگرادسکایا آغاز می شود و از مرکز شهر عبور می کند. بهترین تراموا در این مسیر هم خط شماره 3آ می باشد که در طول خیابان سادوایا حرکت میکند و در مسیر خود از خیابان مشهور نفسکی و بسیاری از جاذبه های گردشگری شهر مانند باغ تابستانی پتر کبیر نیز میگذرد.

2safar

تاکسی

شهر سنت پتربورگ به تازگی سیستم حمل و نقل تاکسی خود را به سایت های رزرو آنلاین و به ویژه اپلیکیشن های موبایل طراحی شده برای این منظور متصل ساخته است. تاکسی های این شهر معمولاً زرد رنگ هستند و تابلوی نشان دهنده خالی بودن تاکسی را بر روی سقف خود قرار داده اند. تمامی راننده های تلفن هوشمند و یا تبلت دارند و زمانی که شما از طریق اپلیکیشن Yandex درخواست تاکسی می کنید ظرف 5 تا 20 دقیقه اتومبیل به شما خواهد رسید.

2safar

در صورتی که از اپلیکیشن استفاده نمی کنید می توانید با شماره +7 (812) 312 0022 تماس گرفته و با با سابقه ترین شبکه تاکسی بیسیم سنت پترزبورگ به مقصد خود بروید. پرداخت هزینه تاکسی به صورت نقدی امکان پذیر است و نرخ آن حدود 30 روبل برای هر 1 کیلومتر می باشد.

رانندگی در شهر سنت پترزبورگ

2safar

به لطف سیستم حمل و نقل عمومی قدرتمند شهر سنت پترزبورگ کمتر ضرورت دارد کسی بخواهد از اتومبیل اجاره ای استفاده کند؛ اما اگر شما با ماشین خود به سنت پترزبورگ می روید و یا قصد کرایه خودرو در این شهر را دارید می توانید خودروی خود را هر کجا که پارک مجاز است رایگان پارک کنید و یا از پارکینگ های شهرداری به مبلغ 50 روبل برای هر روز استفاده نمایید. پارکینگ تقرباً در همه جای مرکز شهر رایگان است به جز محل هایی که با علامت پارکینگ پولی مشخص شده اند. ترافیک معمولاً اوائل صبح روزهای کاری و ظهر روزهای تعطیل بسیار سنگین است اما راه های کمربندی به ندرت حتی در ساعات شلوغی پر می شوند.

اگر اتومبیل خود را در جای نا مناسب پارک کردید و پلیس آن را به پارکینگ خودروهای توقیفی منتقل کرد با شماره تلفن 004 که متعلق به سیستم جامع اطلاع رسانی شهر است تماس بگیرید، بسته به موقعیت شما و محل نزدیک ترین پارکینگ، اپراتور راهنمایی های لازم را به شما ارائه می دهد.

هنگام رانندگی در سنت پتربورگ همیشه گواهینامه، بیمه و مدارک شناسایی خودرو را همراه داشته باشید. حداکثر سرعت مجاز رانندگی در شهر 60 کیلومتر در ساعت است و جریمه تخلف از این قانون 500 روبل برای هر 10 کیلومتر در نظر گرفته شده است. تعداد فراوانی پمپ بنزین در سنت پترزبورگ وجود دارد و اغلب آنها 24 ساعته فعال هستند.

2safar

اتوبوس آبی

متئور یا اتوبوس آبی یکی از مهم ترین ارکان حمل و نقل آبی در شهر سنت پترزبورگ است. سرعت این اتوبوس های آبی به 70 کیلومتر در ساعت می رسد و در خط توریستی حدفاصل کاخ هرمیتاژ تا کاخ پترهف تردد می کنند. محل سوار شدن در اسکله کاخ، درست پشت موزه معروف هرمیتاژ می باشد. متئور در فصلهای توریستی هر نیم ساعت و در سایر فصول هر یک ساعت یکبار از 10 صبح تا 7 بعد از ظهر حرکت می کند. فاصله این مسیر حدود 40 دقیقه طول می کشد و قیمت بلیط برای هر مسیر بین 400 تا 800 روبل می باشد. اگر مسیر رفت و برگشت را با هم خریداری کنید نرخ بلیط کمتر خواهد شد. بلیط متئور در همان اسکله محل سوار شدن قابل تهیه است. اسکله دیگری نیز برای سوار شدن وجود دارد که در آن سمت رودخانه و مقابل اسکله کاخ واقع شده است. قیمت بلیط و ساعات حرکت دقیقاً مشابه متئورهای اسکله کاخ می باشد. اطلاعات بیشتر در خصوص متئور را می توانید اینجا مشاهده کنید.

2safar

باز شدن پلها

هنگامی که شب ها تا دیروقت در سنت پترزبورگ به گشت و گذار مشغولید به خاطر داشته باشید که پلهای رودخانه نوا در طول فصل قایق رانی (آپریل تا نوامبر) شبها باز می شوند و امکان عبور و مرور به دو طرف رودخانه وجود ندارد.

2safar

تنها پل کابلی از این قانون مستثنی است. پلها هنگام شب از هم باز می شوند تا کشتی های بزرگ تجاری بتوانند عبور کنند و در اسکله های مختلف شهر پهلو بگیرند. هنگامی که پلها باز می شوند برخی قسمت های شهر مانند جزیره های کوچک از بخش مرکزی شهر و از یکدیگر جدا می شوند. به عنوان مثال شما نمی توانید حدفاصل ساعت 1:25 تا 2:45 و 3:00 تا 5:00 صبح از جزیره واسلیفسکی به مرکز شهر بروید. اولین پلی که باز می شود پل مشهور کاخ در پشت موزه هرمیتاژ است. با وجود محدودیت های رفت و آمدی که ایجاد می شود اما باز شدن پل های سنت پترزبورگ یکی از جاذبه های توریستی این شهر به شمار می رود. مردم محلی و گردشگران معمولاً سوار قایق های تفریحی شده و به میان رودخانه می روند تا از نزدیک صحنه باز شدن پل ها را تماشا کنند. برای مشاهده جدول زمانی باز شدن پل های شهر سنت پترزبورگ اینجا کلیک کنید.

2safar

دوچرخه سواری

سیستم جامعی برای اجاره دوچرخه در سنت پترزبورگ پیش بینی شده است که شما را قادر می سازد از ایستگاهی دوچرخه را تحویل گرفته و در ایستگاه مقصد تحویل دهید. بیش از 90 ایستگاه کرایه دوچرخه در شهر سنت پترزبورگ پیش بینی شده است.

قیمت اجاره دوچرخه برای یک روز تنها 130 روبل می باشد.

2safar