خرید و غذا خوردن در روسیه

خرید و غذا خوردن در روسیه

کجا خرید کنید

فروشگاه های تاریخی

در بسیاری از شهرها ، مراکز تجاریی وجود دارند،که نه تنها محلی برای خرید گردشگران، بلکه خود این مراکز نیز بخشی از جاذبه های توریستی آن شهرها به شمار می روند. در مسکو فروشگاه GUM(GlavnyiUniversalnyiMagazin)چنین مکانی است، این فروشگاه (که اسمش در لغت به معنای "فروشگاه اصلی جهان " است) در میدان سرخ واقع شده و خود ساختمان این فروشگاه یکی از نماد برجسته معماری مسکو نیز می باشد.

2safar

فروشگاه مرکزی کودکان در لوبیانکا(Lubyanka) نیز یکی دیگر از فروشگاه شاخص و قابل توجه در مسکو محسوب می شود که بخشی از میراث معماری این شهر است که پس از بازسازی دوباره بازگشایی شد. در نزدیکی این فروشگاه و در تورسکایا(Tverskaya)فروشگاه دیگری به اسم الیسوسکی گاسترونومیک (Eliseevsky Gastronomic) را می توانید پیدا کنید. چنین فروشگاه هایی نیز در سنت پترزبورگ نیز یافت می شود از جمله می توان به فروشگاه گوستینی دوور(GostinyDvor) که در لغت به معنی دادگاه مهمانان است و فروشگاه الیسییف امپوریوم(Eliseyev Emporium) در نوسکی پروسپکت اشاره کرد.

2safar

مناطق مرکزی شهرهای بزرگ و خیابان های آن به طور معمول محل خرید گردشگران به شمار می روند. بسیاری از این خیابان ها تنها محل عبور عابرین پیاده با مغازه های مختلف از مارک های بین المللی و فروشگاه های خرده فروشی اجناس سوغاتی و محلی است. در مسکو اولیتسا آربات(UlitsaArbat)، قسمت های پیاده روی استولشنیکو پرولوک(StoleshnikovPereulok) و پسیج ترتیاکوفسکی(Tretyakovsky Passage) از جمله این مناطق در روسیه هستند. در سنت پترزبورگ منطقه ی نوسکی پروسپکت(Nevsky Prospect)، در نیژنی نووگورود مناطق اولیتسا بولشایا پوکرووسکایا(BolshayaPokrovskayaUlitsa) و روژدستونسکایا اولیتسا(RozhdestvenskayaUlitsa play the part)، در یکاترینبورگ منطقه ی اولیتسا واینریا(UlitsaVaynera) و خیابان های اطراف ایستگاه کومسومولسکایا (Komsomolskaya) در ولگوگراد نیز از جمله خیابان های محل خرید به شمار می روند.

مراکز خرید

2safar

مراکز خرید معمولا در حومه های شهر های روسیه قرار دارند و شما می توانید از طریق وسایل حمل و نقل عمومی از مرکز شهر به آنها دسترسی داشته باشید. مراکز خرید بزرگ در هفت روز هفته از ساعت 10 صبح تا 10 یا 11 شب باز هستند. حتی برخی از آنها به صورت 24 ساعته مشغول فعالیت اند.

2safar

در فروشگاه ها و مراکز خرید بزرگ خدمات مختلفی به مشتریان و بازدید کنندگان ارائه می شود، علاوه بر مغازه های مختلف، خدمات سرگرم کننده ، سینما، رستوران ها ، داروخانه ها، فروشگاه های الکترونیکی و سخت افزاری، پوشاک و سالن های زیبایی وجود دارند.

لوازم الکترونیکی مصرفی

2safar

شما می توانید لوازم الکترونیکی از لوازم منزل تا رایانه، اسباب بازی ها یا تلفن های همراه، در نوع های خاص مدنظرتان را در فروشگاه های و مراکز خرید پیدا کنید. خرده فروشان اروپایی و محلی هم در بازار روسیه نمایندگی های خود دارند. سیاست های قیمت گذاری در فروشگاه های زنجیره ای و عمده فروشی ها به طور تقریبی یکسان و مشابه می باشد.

معاوضه و پس دادن کالای خریدی شده

2safar

بر اساس قوانین روسیه، خریداران کالا های مختلف می توانند به مدت 14 روز از تاریخ خرید کالا، به شرط آنکه کالای خریداری شده مورد استفاده قرار نگرفته باشد، آن را عودت و یا تعویض کنند. برخی از این فروشگاه ها به صورت یکی از آپشن های خود، زمان پس دادن و تعویض کالا های خریداری شده را به صورت دائم به 30 روز افزایش داده اند. که شما معمولا می توانیدقوانین و شرایط فروشگاه های مختلف را بر روی درب های فروشگاه ها و رسید خرید های نقدی خود مشاهده کنید.

2safar

برای عودت و یا تعویض کالا های خریداری شده ، شما باید گذرنامه و کارت اعتباری تان را برای هزینه های احتمالی بازپرداخت به همراه داشته باشید. توصیه می شود، تمامی رسید های خرید خود را نگه دارید، چرا که این رسید ها به روند تعویض و یا پس دادن کالاهای خریداری شده ی تان سرعت می بخشند. برای عودت یا تعویض کالا های خریداری شده، قرار داشتن آنها در وضعیت هنگام خریدشان و عدم استفاده از آنها و کنده نشدن برچسب های روی کالاها، لازم و ضروری هستند.

2safar

در فروشگاه های مختلف برخی از اجناس قابل پس دادن و یا تعویض نیستند و کالا هایی چون مواد غذایی، محصولات داروئی، لباس های زیر، جوراب، اقلام بهداشتی و شخصی، لباس، کتاب و کالاهای دیگری شامل این موارد می باشند. شما می توانید با مراجعه به کارکنان فروشگاه ها و همچنین مشاهده ی رسید های دریافتی فروشگاه، از کالا های غیر قابل تعویض و استرداد تعیین شده و همچنین شرایط و سیاست های فروشگاه ها اطلاعات مورد نیازتان را کسب کنید.

2safar

کالا های فروخته شده ایی که دچار نقص فنی (نقص های تولیدی ) هستند را می توان در مدت زمان اعتبار گارانتی شان، به محل فروش و نمایندگی های فروش محصول بازگرداند. لوازم الکترونیکی و خانگی برای تعمیر قابل تعویض نخواهند بود. زمان و شرایط گارانتی کالاها در ضمانت نامه های فروش ذکر شده اند.

فروشگاه های مواد غذایی ممتاز با قیمت بالا

2safar

فروشگاه های مواد غذایی ممتاز طیف وسیعی از محصولات عمدتاً گران قیمت، از روسیه و خارج از روسیه را عرضه می کند. در این نوع فروشگاه ها می توانید غذا های خوشمزه و متنوع را از نقاط مختلف جهان پیدا کنید.در این فروشگاه ها همچنین غذا های ارگانیک، گیاهی، حلال و رژیمی نیز به مشتریان ارائه می شود و بیماران مبتلا به آلرژی های عمومی هم می توانند مواد غذایی مورد نظرشان را پیدا کنند. در این فروشگاه ها غذا های آماده ی سرد و گرم نیزعرضه می شود، که اغلب در آشپزخانه ی خود فروشگاه پخت و پز می شود.

فروشگاه مواد غذایی در قیمت های متوسط

2safar

در فروشگاه های مواد غذایی با قیمت متوسط شما می توانید انواع مختلف مواد غذایی و کالاهای مصرفی را با کیفیت بالا و مناسب ترین قیمت برای مصرف کننده خریداری کنید. طیف وسیعی از محصولات غذایی و کالا های مصرفی و خانگی هم در این نوع فروشگاه ها ارائه می شوند. در فروشگاه های مواد غذایی طیف متوسط هم می توانید غذا های گیاهی، غذا های مخصوص دیابتی ها و افراد دارای آلرژی را نیز پیدا کنید، اما در مقایسه با فروشگاه ممتاز، این محصولات ممکن است در غرفه و بخش های خاص ارائه نشوند اما محصولات با کیفیتی عرضه می شوند.در این نوع فروشگاه ها هم غذا های آماده به صورت سرد و گرم نیز فروخته می شود.

فروشگاه های حراجی

2safar

در چنین فروشگاه هایی محصولات مصرفی و آرایشی و بهداشتی را می توانید با قیمت های مناسب خریداری کنید. در حالی که کالا هایی مشابه این مراکز نیز در فروشگاه های ممتاز به فروش می رسند.

فروشگاه های موجود در مسیر پیاده روی

2safar

همیشه خرید های شما در فروشگاه های محل اقامت تان صورت نمی گیرد و ممکن است در هنگام پیاده روی به مغازه های کوچک و کیوسک هایی برخورد کنید،که اجناس ساده ای چون نان، شیر، فرآورده های گوشتی و یا غذا های آماده را ارائه می کنند، معمولا چنین فروشگاه هایی میوه، سبزی جات و غذا های خاص را می فروشند و حتی این مغازه ها یا کیوسک ها ممکن است به صورت 24 ساعته فعالیت داشته باشند.

بازار محصولات کشاورزی و غذا های ارگانیک

2safar

در شهر های بزرگ روسیه، بازارهای بخصوص و مغازه هایی برای ارائه محصولات ارگانیک و کشاورزی وجود دارند که محصولات کشاورزی را به صورت تازه و در قالب بسته بندی ارائه می دهند که البته فاقد عمر طولانی هستند. همچنین در روسیه به دلیل پاستوریزه کردن شیر، در تمام فروشگاه ها شیر به صورت پاستوریزه ارائه می شود و قبل از مصرف لازم به گرمای اضافی برای استریل کردن آن نیست.

بازار های محلی

2safar

در روسیه تولید کنندگان محصولات کشاورزی می تواند محصولات خود را نیز در دیگر بازار های موجود در شهر عرضه کنند و این بازار ها نیز بر اساس موقعیت منطقه ایی آنها نام گذاری می شوند. برای مثال می توان به بازار های تیشینسکی(Tishinsky)،پتروسکی(Petrovsky)و پروبراژنسکی (Preobrazhensky)در مسکو نام برد. در شهر های دیگر نیز بزرگترین بازار شهر را تسنترالنی(Tsentralny) به معنی مرکزی می نامند. در این بازار ها انواع محصولات کشاورزی عرضه می شود. همچنین در محله های مسکونی مختلف بازار روز های تعطیلی موقت نیز وجود دارد.

پراخت

نحوه خرید

2safar

در شهرهای میزبان جام جهانی روسیه و دیگر شهر های بزرگ این کشور، شما می توانید با استفاده از کارت های اعتباری و بانکی از مراکز خرید، سوپر مارکت ها، فروشگاه ها زنجیره ایی و مغازه های معتبر و بزرگ اجناس و کالا های مورد نظرتان را خریداری کنید. اما برای خرید از کیوسک ها، مغازه های کوچک و غرفه ها و مغازه های بازار های محلی بهتر است از پول نقد برای پرداخت هزینه های تان استفاده کنید.

2safar

پرداخت خرید ها

بر خلاف فروشگاه های دیگر کشور های اروپایی، فروشگاه های روسیه محدودیت و مقررات تعیین شده ایی برای سقف حداقلی برای خرید، در هنگام استفاده از کارت های اعتباری ندارند. در صورتی که میزان خرید شما بیشتر از 1000 روبل باشد، ممکن است برای بررسی پاسپورت شما را درخواست کنند، بنابراین بهتر است همیشه گذرنامه ی خود را به همراه داشته باشید. در کیوسک ها ، غرفه ها و مغازه های بازار های محلی یا وسایل حمل نقل عمومی کارت اعتباری مورد پذیرش قرار نمی گیرند و در خارج از شهر های بزرگ هم کارت های اعتباری در فروشگاه ها و رستوران ها و حتی هتل های نیز پذیرفته نمی شوند. از این رو، توصیه می شود که همیشه با خود روبل داشته باشید.

2safar

دستگاه های خودپرداز

برای خرید به صورت نقد و داشتن روبل می توانید از طریق دستگاه های خود پرداز ATM مبلغ مورد نظرتان را به صورت روبل دریافت کنید. اما همه ی دستگاه های خود پرداز قابلیت تحویل ارز خارجی و انجام چنین کاری برای همه ی کارت های اعتباری را ندارند و تنها در باجه های دستگاه های خودپرداز یا همان ATM های شعبه های بانک های خارجی درروسیه می توانید به سرویس تبدیل ارز خارجی به روبل از طریق کارت های اعتباری دسترسی داشته باشید.

2safar

قوانین

در هنگام خرید لوازم الکترونیکی و برقی خانگی ، در خود فروشگاه آنها را تست کرده و گواهینامه ی گارانتی کالا های خریداری شده را نیز به دقت ثبت نمایید.

2safar

مطابق با قوانین، به گردشگران توصیه نمی شود که کالاهای مصرفی و انواع کالا های شخصی را از خرده فروشان خارج از مناطق معین خریداری کنند، حتی بازار های آخر هفته و محلی نیز شامل این توصیه می شوند. براساس قوانین روسیه، تحت عنوان "حفاظت از حقوق مصرف کننده" هر مشتری می تواند از فروشنده درخواست مشاهده ی مجوز و گواهی اقلام عرضه شده را داشته باشد.

محدودیت های فروش کالا های خاص

2safar

در بسیاری از کشور های جهان عرضه و فروش برخی از کالا ها و اجناس با محدودیت های مختلفی رو به روست. در روسیه نیز مانند بسیار از کشور ها، فروش الکل و دخانیات محدودیت هایی را داراست. براساس قوانین روسیه فروش الکل و دخانیات به افراد زیر 18 سال ممنوع می باشد و فروشنده مطابق با قوانین می تواند از مشتریانش کارت شناساسی و مدارک تشخیص هویت افرادشان( هر سندی که حاوی عکس و تاریخ تولد مشتری باشد) را درخواست کند.

2safar

در خصوص عرضه و فروش الکل در روسیه محدودیت های زمانی و ساعات تعیین شده ایی نیز وجود دارد. بر اساس قانون فدراسیون روسیه عرضه و فروش جزئی مواد الکلی از ساعت 8 صبح تا 11 شب هیچ منع قانونی ندارد. با این وجود، دولت های منطقه ایی در روسیه قادر به اعمال محدودیت های بیشتر بر اساس قوانین منطقه خود می باشند. به طور مثال در سنت پترزبورگ فروش الکل از ساعت 10 تا 11 صبح ممنوع است و در کازان، سامارا و کالینینگراد از ساعت 10 شب تا 10 صبح به عنوان ساعات خشک ، فروش و عرضه ی مواد الکی همراه با محدودیت و ممنوعیت قاونی است.

2safar

از دیگر محدودیت ها فروش الکل در روسیه،می توان به فروش و عرضه ی نوشیدنی های الکی در روز های برگزاری جشن ها و فستیوال های رسمی و همچنین در زمان رویداد های ورزشی اشاره کرد. طبق قوانین روسیه فروش الکل در چنین رویداد ها و جشن هایی چونبرگزاری مسابقات فوتبال ممنوع می باشد. نوشیدنی های الکلی در هنگام صرف وعده های غذایی نیز شامل چنین محدودیت هایی می شوند و ارائه و سرو الکل به صورت جدا گانه در مراکز غذا خوری تنظیم شده است.

2safar

از دیگر کالا هایی که در روسیه مانند بسیاری از کشور ها، برای مصرف آن محدودیت های قانونی در نظر گرفته می شود، تنباکو و دخانیات مانند سیگار است. بر اساس قوانین روسیه، تبلیغات تنباکو تحت قانون روسیه ممنوع است. این ممنوعیت شامل نمایش بسته بندی های سیگار نیز می باشد. بنابراین چنین کالا هایی را به طور رسمی و آشکار در فروشگاه ها و مراکز خرید عرضه نمی کنند و نمایش آن نیز همراه با محدودیت است. اما چنین کالا هایی در سبد فروش و عرضه کالا های فروشگاه و مغازه وجود دارد. محصولات تنباکو شامل تخفیف ها، برنامه های خرید و فروش و آپشن های فروشگاه ها و مراکز خرید قرار نمی گیرند.

2safar

انواع غذا خوری ها در روسیه

غذا های مختلف و انواع غذا خوری ها

2safar

در خیابان ها و محله های مختلف شهر های روسیه نیز مانند دیگر نقاط جهان، می توان رستوران های مختلف، غذا خوری های متنوع، قهوه خانه ها، کافه ها و فست فوت های بسیاری را با قیمت های مختلف مشاهده کرد. غذا های خیابانی روسیه تنها شامل هات داگ ها و شاورما ها (shawarmas) نمی شوند و غذا هایی تحت عنوان دونر کباب ها (döner kebabs) در خیابان های شهر های مختلف روسیه فروخته می شوند. در بسیاری از شهر های بزرگ روسیه به دلیل تنوع فرهنگی و قومی مناطق مختلف این کشور، غذا های متنوعی وجود دارد، که در خیابان ها همبرگر ها، کباب ها، نان های کره ایی و تاکو در غرفه ها و ماشین های مواد غذایی فروخته می شوند.

2safar

تمامی مراکز خرید در روسیه هم، محوطه ی غذای خوری خود را دارند ،که در آنها انواع غذا ها از غذا های روسی تا غذا های بین المللی عرضه می شود. یک ناهار ارزان قیمت را می توانید در غذا خوری های خیابانی که با حروف و علائم بزرگ СТОЛОВАЯ مشخص هستند را تهیه کنید. منوی این غذا خوری ها هر روز متفاوت است و به طور کلی غذا های سنتی روسیه و دیگر مناطق شوروی سابق را ارائه می دهند. منوی اصلی این غذا خوری ها شامل سوپ، آب میوه، سالاد و دیگر محصولات پخته شده است.

2safar

در تمامی شهر های میزبان جام جهانی فوتبال در سال 2018 کافه ها، رستوران ها و غذا خوری های زیبا و دلپذیر بسیاری وجود دارد. قیمت صرف ناهار می تواند از 200 روبل (در یک سال غذا خوری ساده و یا فست فوت ) تا چند هزار دلار (بسته به بودجه و اشتهای شما) متغیر باشد. توجه داشته باشید که در رستوران ها و کافه ها هزینه ی مازادی برای ارائه خدمات توسط پیشخدمت و دیگر امکانات از مشتریان اخذ می شود که کمتر از 10 در صد هزینه کل می باشد و شما باید قبل از پرداخت هزینه ها، قبض خود را چک کنید.

2safar

به طور کلی، بارها، کلوب ها و کافه های روسیه تفاوتی با دیگر کشور های اروپایی ندارندک. در روسیه مکانی برای صرف نوشیدنی و غذا با نام شوت گلس (Shotglass) وجود دارد که به نوعی خاطره بازی با دوران شوروی به شمار می رود. کلوب های شبانه هم ممکن است قوانین خاص خود را داشته باشند، به طور مثال قوانین نوع پوشش و لباس و حداقل سن افراد ورودی نیز می تواند بین 18 تا 21 باشد.