خوراکی که نباید قبل از پرواز بخورید

خوراکی که نباید قبل از پرواز بخورید

نگرانی های شما قبل از پرواز چه هستند؟ خیلی از مردم قبل از عزیمت به فرودگاه احساس اضطراب می کنند و دلایل متفاوتی برای این اضطراب دارند. برخی نگران کنترل های امنیتی هستند و برخی به احتمال اضافه بار فکر می کنند. اما یکی از بزرگ ترین نگرانی ها مربوط به احتمال بدحال شدن در طول پرواز است. بیماری و ناراحتی در هواپیما، در فضایی بسته که دستتان به جایی بد نیست تجربه ی ناراحت کننده ای است. برخی مردم که بدحالی در طول پرواز را تجربه کرده اند تا مدت ها تمایلی به سوار شدن مجدد به هواپیما را نداشتند.

راه های زیادی برای اجتناب از بیماری در طول پرواز وجود دارد و یکی از این راه ها کنترل تغذیه و پرهیز از برخی خوراکی ها قبل از پرواز است. در این مقاله به معرفی خوراکی هایی که بهتر است قبل از پرواز استفاده نشوند می پردازیم و دلایل هر کدام را ذکر خواهیم کرد. با 2Safar همراه باشید.

2safar

آدامس و آب نبات

اگر در زمره ی شخاصی هستید که به جویدن آدامس عادت دارید یا تمایل خود به شیرینی را با خوردن آب نبات فرو می نشانید، قبل از پرواز این عادت خود را کنار بگذارید. هنگام جویدن آدامس یا مکیدن آب نبات مقدار زیادی هوا وارد بدن شما می شود. این به خصوص در مورد آدامس های بدون شکر بیشتر صدق می کند. آدامس ها و آب نبات های بدون شکر از آن جا که شیرین کننده ی سوربیتال دارند در معده ایجاد ناراحتی خواهند کرد و به خوبی هضم نمی شوند.

2safar

لوبیا و انواع کلم

قبل از پرواز بهتر است بی خیال خوردن سالاد شوید زیرا بسیاری از مواد تشکیل دهنده ی سالاد مانند بروکلی، کلم پیچ، گل کلم، لوبیا و کلم قمری نفاخ هستند. پرواز در ارتفاع زیاد احتمال نفخ های شکمی را افزایش می دهد و سبزیجاتی که نام بردیم به این حالت شدت می بخشند و موجب دلدرد، اختلالات گوارشی و سوزش معده می شوند. افرادی که رژیم هستند و معمولاً فقط سالاد می خورند قبل از پرواز بهتر است رژیم را فراموش کنند.

2safar

نوشیدنی های حاوی کافئین

اگر می خواهید در طول پرواز سردرد و بی خواب و بعداً جت لگ شوید، قبل از پرواز قهوه بنوشید! حتی اگر در ساعات صبح پرواز می کنید از نوشیدن قهوه ی صبحتان اجتناب کنید. ضمن اینکه لازم است بدانید کافئین فقط در قهوه نیست بلکه این ماده ی غذایی در انواع چای، شکلات داغ، نوشابه، نوشیدنی های انرژی زا، شکلات تخته ای، شیر کاکائو و شکلات تلخ نیز یافت می شود. هر چند میزان کافئین قهوه از تمام خوراکی های دیگر بیشتر است. بنا بر احتیاط کلیه ی خوراکی هایی که نام بردیم بهتر است قبل از پرواز مصرف نشوند.

2safar

نوشابه های گازدار

همان طور که در قسمت قبل اشاره شد، نوشابه نیز ضررهای قهوه را قبل از پرواز دارد. علاوه بر این گاز موجود در این نوشابه ها موجب تشدید نفخ های شکمی و دلدرد در طول پرواز می شود. اگر قبل از پرواز احساس تشنگی می کنید بهتر است به نوشیدن آب قناعت کنید و به هیچ وجه سمت نوشابه نروید.

2safar

میوه های نفاخ

شاید پیش از این از نفاخ بودن برخی مواد غذایی مانند لوبیا و کلم مطلع بوده اید، اما جالب است بدانید میوه ها نیز می توانند نفاخ باشند و ایجاد ناراحتی در معده کنند. برخی میوه ها حاوی نوعی قند به نام سوربیتال (مانند آدامس های بدون قند) هستند و تأثیری مانند ملین ها دارند. مهم ترین میوه هایی که در این دسته قرار می گیرند سیب، گلابی، هلو و آلو هستند. سوربیتال در هنگام هضم در معده به قطعات کوچک تر تقسیم نمی شود و در نتیجه موجب ایجاد گاز معده، اسهال و دردهای شکمی در برخی افراد خواهد شد. این میوه ها اگر پوست کنده شوند، تأثیر کمتری از این نظر خواهند داشت. خوردن سایر میوه ها پیش از پرواز منع خاصی ندارد.

2safar

لبنیات

اگر ساعت ها در ترمینال منتظر پرواز خود بوده اید، فکر خوردن یک بستنی خوشمزه یا یک دسر کاراملی می تواند به شدت وسوسه انگیز باشد و تحمل گذر زمان را آسان کند، اما لحظه ای که با این وسوسه مواجه شدید به یاد بیاورید که لذت خوردن چنین چیزهایی به دلدرد در طول پرواز نمی ارزد. محصولات لبنی حاوی نوعی شکر به نام لاکتوز هستند که هضم آن همیشه برای معده آسان نیست. گاهی لاکتوز در معده می ماند و هضم نمی شود و در نتیجه شما احساس دلپیچه و سنگینی خواهید داشت. کلیه ی لبنیات را از ساعت ها قبل از پرواز کنار بگذارید.

2safar

بادام زمینی و سایر آجیل های شور

شاید این مورد برایتان جالب باشد چون خود ایرلاین ها معمولاً بادام زمینی به مسافران تعارف می کنند. اما هر چیزی که در طول پرواز سرو می شود الزاماً برای سلامتی شما مناسب نیست چون کوکا کولا، نوشیدنی های الکلی، بستنی، چای و قهوه نیز در لیست پذیرایی بسیاری از ایرلاین ها قرار دارند و همگی در طول پرواز مضر هستند. خوراکی های که میزان سدیم بالایی دارند مانند انواع آجیل های شور موجب جذب آب بدن می شوند. همان طور که می دانید بدن شما در ارتفاع آب زیادی از دست می دهد. خوراکی های شور پیش از پرواز یا در طول پرواز این بی آبی بدن را تشدید کرده و موجب مشکلات گوارشی و سردرد می شوند. به طور کلی در روز پرواز از نمک صرف نظر کرده و خیال خود را آسوده سازید.

2safar

سیر و پیاز

این مورد اگر چه ربطی به سلامتی شخص شما ندارد اما پرهیز از آن برای سلامتی سایر مسافرین ضروری است! شما به علت فعالیت زیادی که قبل از پرواز در فرودگاه دارید احتمالاً عرق خواهید کرد و بوی سیر و پیاز از عرق شما متصاعد خواهد شد. بنابراین حتی اگر چند بار مسواک کرده با آدامس جویده باشید، باز هم بوی آزاد دهنده ی شما سایر مسافران را ناراحت خواهد کرد.

2safar

فست فود و غذاهای سرخ کرده

فست فود ها هر زمان که خورده شوند مضر هستند اما قبل از پرواز تأثیری بدتری از همیشه دارند. روغن های سرخ کردنی به سختی هضم می شوند و در معده ایجاد حس سنگینی و نفخ می کنند. در سالن انتظار پیش از پرواز به هیچ وجه سراغ سیب زمینی سرخ کرده، همبرگر و غذاهایی از این قبیل نروید. ضمن این که اینگونه غذاها معمولاً حاوی سیر و پیاز هستند و بوی شما موجب آزار سایر مسافران هواپیما خواهد شد.

2safar