راز های اهرام مصر - قسمت اول

راز های اهرام مصر - قسمت اول

هفت شگفتی ثبت شده در جهان امروز وجود دارد که در صدر آن ها اهرام اسرار آمیز جیزه ی مصر هستند. این ساختار های باستانی بسیار با شکوهند و هر بیننده ای مبهوت آن ها می شود. در واقع این اهرام خود سندی هستند مبنی بر این که مصر در دوران گذشته سرزمینی بسیار پیشرفته و متمدن بوده است.

2safar

اهرام مصر آرامگاه فراعنه ی مصر باستان بوده اند و بیشتر مردم متأسفانه چیزی بیشتر از این از این اهرام نمی دانند. در حالی که راز ها و اطلاعات زیادی در مورد این اهرام وجود دارد که باید در مورد مهم ترین شگفتی عصر حاضر دانست. با 2Safar همراه باشید تا در مورد این شاهکار های معماری که قدمت آن ها به دو هزار سال قبل بر می گردد بیشتر بدانید.

اهرام مصر توسط کارگان مزد بگیر ساخته شده اند نه برده ها

این نظریه که اهرام مصر توسط برده ها ساخته شده اند توسط هرودوس، تاریخدان یونانی، مطرح شده است. اما واقعیت این است که اهرام مصر توسط بنا ها و استادکاران ماهر بنا گردیده اند. بر اساس حقایق تاریخی این بنا ها همگی بابت کار خود مزد مناسبی دریافت کرده اند و در طول این مدت هرگز فقیر و گرسنه نبوده اند. علاوه بر این، کسانی که در طول ساخت و ساز اهرام مصر از دنیا رفتند، با عزت و احترام در نزدیکی آرامگاه های فراعنه دفن شدند.

2safar

سنگ هایی در ساخت اهرام به کار رفته اند وزنی بیش از وزن یک فیل داشته اند.

اهرام مصر با سنگ ها و آجر های بسیار سنگینی بنا شده اند که هر واحد از آن ها بیشتر از وزن یک فیل بوده است. در واقع در ساخت اهرام مصر حدود دو میلیون آجر استفاده شده که وزن هر کدام از آن ها 2 تا 50 تن بوده است. اینکه چگونه چنین سنگ های عظیمی بدون استفاده از ماشین آلات مدرن و تکنولوژی امروز حمل شده اند، خود یکی از شگفتی ها و راز های اهرام مصر است. تعدادکارگران و استادکارانی که در ساخت اهرام مصر مشارکت داشته اند 100 هزار نفر تخمین زده شده است.

2safar

ابولهول در نقش محافظ اهرام مصر بوده است.

ابولهول در اساطیر مصر باستان موجودی با بدن شیر و سر انسان است. در سرزمین باستانی مصر مجسمه ی ابولهول به نیت تقدس و محافظت از معابد و آرامگاه ها بنا می شد، بنابراین مجسمه ی جیزه تنها مجسمه ی ابولهول مصر نیست، اما معروف ترین و بزرگ ترینِ آن ها است. این مجسمه 73 متر طول، 6 متر عرض و 20 متر ارتفاع دارد. تنها چشمان این مجسمه 2 متر بلندی دارند.

2safar

اهرام مصر روزگاری درخشنده بوده اند.

اهرام مصر همیشه به صورت کنونی نبوده اند و روزگاری سطح صاف و صیقل خورده ی آن ها در زیر نور خورشید می درخشیده است. این درخششِ رویه ی اهرام زیبایی با شکوهی داشته و همچون جواهرات قیمتی جلوه گری می کرده است. اما به مرور زمان رویه ی شفاف آن ها تخریب شده و افتاده است. بخشی از این رویه در اثر زلزله از بین رفته است و بخشی دیگر به دست بشر نابود گردیده است.

2safar