راهنمای دادن انعام در نقاط مختلف جهان

راهنمای دادن انعام در نقاط مختلف جهان

انعام دادن بسیاری از اوقات ما را معذب می سازد و نمی دانیم کجا انعام لازم است و مقدار قابل قبول آن چقدر است.

فراموش نکنید فلسفه ی انعام دادن اعلام رضایت از خدمات ارائه شده است. در واقع وقتی از خدمتی که به ما می شود راضی و خوشحال هستیم، با دادن انعام خشنودی خود را اعلام می کنیم. اگر بیشتر از حد معمول انعام دهیم نشان دهنده ی عالی بودن خدمات است. اگر اصلاً انعام ندهیم یا میزان آن خیلی کم باشد نشانه ی نوعی اعتراض و اعلام ناراضایتی می باشد.

تشخیص اینکه انعام دادن لازم است یا نه کار سختی نیست. مهم مقدار انعام است که استاندارد آن در کشور ها و جوامع مختلف فرق می کند. رسم انعام دادن جزئی از فرهنگ و آداب و رسوم هر کشوری است و ندادن انعام در برخی جاها ممکن است بی ادبی و یا حتی توهین تلقی شود.

در این مقاله و مقاله ی بعدی آداب مربوط به دادن انعام در کشورهای مختلف را بررسی می کنیم و نکات لازم را به شما آموزش می دهیم. با 2Safar همراه باشید.

2safar

انعام در انگلستان

در رستوران ها و به خصوص رستوران های شیک، انعام 12.5 درصد از قبل در صورت حساب شما لحاظ می شود. به طور کلی انعام بین 10 تا 15 درصد قابل قبول است. در بارها انعام دادن لازم نیست و معمولا میزان 12.5 درصد صورت حساب از قبل به عنوان انعام منظور شده است.

2safar

در آرایشگاه انعامی بین 5 تا 10 درصد انتظار می رود که باید به صورت نقدی پرداخت شود. در تاکسی ها صورت حساب را به اولین عدد بزرگ گرد کنید و یا 10 درصد از صورت حساب را به عنوان انعام در نظر بگیرید.

برای کارکنان هتل چند پوند به عنوان انعام کفایت می کند. فقط به باربر و یا خدمتکار اتاق انعام دهید.

انعام در آمریکا

انعام دادن در آمریکا از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا بسیاری از کارفرمایان، انعام مشتری ها را به عنوان بخش بزرگی از حقوق کارمندان خود در نظر می گیرند. انعام در آمریکا به خصوص در زمان تعطیلاتی چون کریسمس اهمیت بیشتری پیدا می کند و در این ایام میزان انعام افزایش می یابد. در این کشور تقریباً تمام کسانی که خدماتی ارائه می دهند انعام دریافت می کنند مثل مربیان باشگاه، کارمندان خشک شویی و حتی معلم ها!

2safar

در رستوران ها انعامی 15 تا 20 درصد انعام انتظار میرود. البته در همه ی رستوران ها انعام لازم نیست و فقط در رستوران هایی که پیش خدمت سفارش شما را سر میز می گیرد و بعد غذا را سرو می کند، انعام ضروری است. در رستوران هایی که خودتان برای سفارش غذا به پیش خوان می روید، فقط در صورت تمایل شخصی انعام بپردازید.

انعام تاکسی ها بین 10 تا 15 درصد است اما اگر احساس رضایت نداشتید یا راننده ی تاکسی در حمل چمدان هایتان کمکی نکرد، می توانید از دادن انعام خووداری کنید.

در آرایشگاه 15 تا 20 در صد صورت حساب را به عنوان انعام پرداخت کنید. در هتل ها چند دلار برای باربر و خدمتکار اتاق کافی است.

2safar

انعام در فرانسه

اهالی پاریس به شما خواهند گفت که هیچ استانداردی برای انعام دادن در پاریس وجود ندارد. در واقع فرانسوی ها فقط در صورتی انعام می دهند که از خدمات ارائه شده کاملاً راضی باشند. حق سرویس از قبل به صورت حساب افزوده می شود. بهتر است 5 در صد از صورت حساب را به عنوان انعام در نظر گرفته و به صورت نقدی روی میز برای پیش خدمت باقی بگذارید.

2safar

دادن انعام به رانندگان تاکسی ضرورتی ندارد اما بهتر است عدد صورت حساب را به عدد بالایی گرد کنید. برای آرایشگر ها یک انعام 5 یورویی استاندارد است و فرقی نمی کند صورت حساب شما 20 یورو باشد یا 80 یورو.

انعام دادن به کارکنان هتل کاملاً بستگی به نظر خودتان دارد. چند یورو برای خدمه ی اتاق و باربر کفایت می کند.

2safar

انعام در اسپانیا

انعام به طور کلی در اسپانیا اجباری نیست اما بستگی به مکان نیز دارد. در یک مکان لوکس و سطح بالا انعام دادن رایج است. در رستوران حق سرویس در صورت حساب لحاظ می شود اما مستقیماً بهجیب گارسون نمی رود پس بهتر است بین 5 تا 10 درصد انعام روی میز به صورت نقد باقی بگذارید. وقتی به قیمت های درج شده روی منو نگاه می کنید، دقت کنید که آیا 7 درصد مالیات روی این قیمت ها لحاظ شده است یا قرار است مالیات به صورت حساب شما اضافه شود.

انعام دادن به رانندگان تاکسی اجباری نیست اما جهت رعایت ادب 5 تا 10 درصد به عنوان انعام در نظر بگیرید. همین میزان انعام برای آرایشگر نیز مناسب است. در هتل ها دادن چند یورو به کارکنان قابل قبول است.

2safar

انعام در هنگ کنگ

انعام به طور کلی جزء فرهنگ هنگ کنگ به شمار نمی رود. اما در هتل ها دادن انعام ضروری است. بین 10 تا 20 دلار انعام برای باربر هتل و خدمتکار اتاق در نظر بگیرید. اگر از خدمات سرایداری هتل نیز استفاده می کنید، برای آن ها نیز انعام لحاظ کنید.

در رستوران ها، ده درصد حق سرویس از قبل روی صورت حساب شمامحاسبه می شود اما شما بین 5 تا 10 درصد انعام به صورت نقدی برای گارسون روی میز باقی بگذارید. آرایشگرها نیز همین میزان انتظار دریافت انعام دارند. برای رانندگان تاکسی گرد کردن عدد صورت حساب یا یک دلار اضافه کفایت می کند.

2safar

انعام در ایتالیا

بر خلاف بیشتر کشور های اروپایی، انعام دادن در ایتالیا چندان رایج نیست. هر چند ایتالیایی ها از دریافت انعام خوشحال می شوند اما در هر صورت توقعش را ندارند. در رستوران ها هزینه ی خدمات از قبل در صورت حساب لحاظ می شود. ضمناً برای نان نیز جداگانه شارژ خواهید شد. این هزینه ها در مجموع به عنوان انعام در نظر گرفته می شود. با این وجود اگر حس می کنید خدماتی که دریافت کرده اید خیلی رضایت بخش بوده است می توانید داوطلبانه 5 تا 10 درصد از مبلغ صورت حساب را به عنوان انعام پرداخت کنید. بهتر است این انعام به صورت نقدی بوده و جدا از مبلغ صورت حساب اصلی برای گارسون روی میز گذاشته شود.

انعام دادن به رانندگان تاکسی نیز اجباری نیست و انتظار نمی رود، فقط برای رعایت ادب عدد صورت حساب را گرد کنید و بقیه پول خُرد خود را نگیرید. در هتل مبلغ چند یورو برای خدمتکار اتاق و بابر کافی است.

2safar

انعام در ترکیه

انعام دادن بخشی از فرنگ مردم ترکیه محسوب نمی شود اما مبلغ کمی انعام برای تشکر از خدمات ایده ی خوبی است و مؤدبانه تلقی می شود.

در رستوران ها 5 تا 10 درصد صورت حساب را به صورت نقدی روی میز برای گارسون باقی بگذارید. رانندگان تاکسی توقع انعام ندارند اما گرد کردن مبلغ بهتر است. در آرایشگاه مبلغ 10% انعام قابل قبول است.

2safar

انعام در پرتغال

انعام در پرتغال جزئی از درآمد یک رستوران محسوب می شود، بنابراین انعام دادن ضروری است. حدود 10% صورت حساب انعام مبلغ قابل قبولی محسوب می شود. اگر در یک رستوران لوکس و سطح بالا شام می خورید مبلغ انعام را تا 15 % افزایش دهید.

رانندگان تاکسی نیز معمولاً انتظار انعامی در حدود 10% نیز صورت حساب را دارند. در هتل برای خدمتکار اتاق، باربر و خدمات اتاق داری و سرایداری انعامی در حد چند یورو لحاظ کنید.

2safar