رسوم جالب عید پاک در کشورهای مختلف

رسوم جالب عید پاک در کشورهای مختلف

عید پاک در فصل بهار یکی از اعیاد مذهبی مسیحیان در سرتاسر جهان است و مناسبت آن بازگشت به حیات حضرت مسیح پس از تصلیب می باشد.این روز در بیشتر کشورها تعطیل عمومی است و در نتیجه مردم زیادی برای ایام عید پاک مسافرت تدارک می بینند. اگر قصد سفر خارجی در فصل بهار را دارید می توانید سفر خود برای عید پاک برنامه ریزی کنید زیرا در برخی کشورها برنامه های جالبی در این ایام برگزار می شود و فستیوال های جذابی در عید پاک جریان دارد که شرکت در این آن ها خالی از لطف نیست. با 2Safar همراه شوید تا برخی از این رسوم جالب را به شما معرفی کنیم.

2safar

1. فیلیپین

یکی از رسومات متداول عید پاک در کشورهای مختلف خوردن تخم مرغ های شکلاتی است. اما تصور نکنید این عید در همه جا با شادی و شکلات همراه است. مردمکاتولیک فیلیپینی رنج زیادی در روز عید پارک می برند. آن ها برای توبه ی گناهانشان یکدیگر را با چوب بامبو شلاق می زنند و این حرکت را نوعی پرستش پروردگار تلقی می کنند. سپس این افراد با بالاتنه و پای برهنه در خیابان ها رژه رفته و برای رنج های که حضرت مسیح بر صلیب متحل شده است مراسمی اجرا می کنند. آن ها معتقدند به این ترتیب روح خود را تطهیر کرده اند و حتی بیماری های خود را شفا بخشیده اند.

2safar

2. یونان

در یونان مراسم عید پاک با شور و شادی و آتش بازی همراه است. این مراسم از شنبه شب عید پاک آغاز می شود. صبح روز عید صبحانه ی گرم مخصوصی صرف می شود و ناهار و شام روز عید نیز منحصر به فرد است. هر یک از جزیره های یونان رسوم خاص خود را برای عید پاک دارند مثلا یک کوزه ی گلی از پنجره ی خانه به بیرون پرت می کنند یا نمایشی از جنگ های اسطوره ای برگزار می نمایند. عید پاک یونان دیدنی است و سفر در این ایام به یونان توصیه می شود.

2safar

3. سویل، اسپانیا

مراسم عید پاک با آداب مخصوصی در مرکز و جنوب اسپانیا برگزار می شود اما در سویل این مراسم خاص تر و منحصر به فرد تر از نقاط دیگر است. در این ایام فستیوال هفته ی مقدس در سویل برگزار می شود که بسیار با شکوه است. دراین جشنواره ارابه های مجللی که با شمع و مجسمه های مذهبی زینت یافته اند در خیابان ها به گردش در می آیند و باند های مخصوص رژه و عابدان با این ارابه ها همراهی می کنند. شاید عجیب ترین گروه در این فستیوال توبه کارانی باشند که صورت خود را با ماسک پوشیده اند و لباس های بلند و کلاه های نوک تیز به تن دارند. بهترین زمان و مکان برای تماشای این رژه صبح روز جمعه در کلیسای جامع سویل و قصر اسقف است. این محل در واقع نقطه ی پایان مسیر رژه است. برای تماشای این مراسم با شکوه باید صبح زود بیدار شوید. همچنین می توانید به صورت آنلاین جایی برای تماشای رژه برای خود رزرو کنید.

2safar

4. برمودا

در آخر هفته ی متقارن با عید پاک غذای متنوع و بادبادک بازی از تفریحات مردم در برمودا است. در روز جمعه نگاه مردم محلی به آسمان است تا رقص بادبادک ها را تماشا کنند. کودکان بادبادک های دست ساز بزرگ را که رنگ ها و طرح های بسیار زیبایی دارند به پرواز در می آورند. این رسم به این دلیل رواج یافت که روزی یک معلم مدرسه در برمودا با هوا کردن بادبادک سعی کرد عروج حضرت مسیح به بهشت را به کودکان نشان دهد. علاوه بر سنت بادبادک بازی، غذاهای مخصوص عید پاک نیز در برمودا منحصر به فرد است. کیک ماهی شور به عنوان صبحانه ی روز جمعه صرف می شود که در نوع خود غذایی ویژه به شمار می رود.

2safar

5. تگزاس، ایالات متحده

در این ایالت که در گذشته محل اقامت مهاجران آلمانیبوده است، عید پاک با جدیت خاصی جشن گرفته می شود. آتش مخصوص عید پاک شب قبل روشن می شود. روشن کردن آتش یک رسم اروپایی است که توسط آلمانی ها به تگزاس منتقل شده است. خانواده های تگزاسی کیک گوسفند برای عید پاک طبخ می کنند البته این کیک فقط به لحاظ ظاهر شبیه به گوسفند است.

2safar

6. اندونزی

مبلغین مذهبی پرتغالی و آلمانی دین مسیحیت را در قرن شانزدهم به اندونزی بردند. از آن پس عید پاک جای خود را در جشن های این کشور گشوده است. در مراسم عید پاک مردهای جوان را به صلیب های چوبی می بندند و همراه با افرادی به شکل حضرت مسیح و مریم مقدس دور شهر می چرخانند. برای ایفای نقش حضرت مسیح همیشه رقابت وجود دارد و همه دوست دارند این نقش را بر عهده بگیرند. این مراسم در نوع خود دیدنی است و خیلی از توریست ها در این این ایام به اندونزی سفر می کنند.

2safar

7. واتیکان، ایتالیا

همانطور که انتظار می رود یکی از بزرگ ترین مراسم عید پاک در مهد مسیحیت جهان، واتیکان برگزار می شود. عابدان در دسته های بزرگ در میدان سنت پیتر شهر رم و پوشیده در لباس های قرون وسطی رژه می روند. در روز عید، پاپ از بالکن ساختمان واتیکان برای جمعیت سخنرانی می کند. بلیط ورود به این مراسم رایگان اما بسیار محدود است و باید از دو ماه قبل بلیط خود را رزرو کنید. در همان روز یکشنبه ی عید پاک پاپ برای اجرای مراسمی به کلسیوم رم می رود. جشن عید پاک در ایتالیا یکی از جاذبه های توریستی این کشور محسوب می شود و حتی برای غیر مسیحیان نیز جاذبه دارد.

2safar