جاذبه های گردشگری ایران - زابل سیستان و بلوچستان

جاذبه های گردشگری ایران - زابل سیستان و بلوچستان

2safar

استان سیستان و بلوچستان، منطقه ی وسیع تاریخی است که نام و نشان این سرزمین را باید در کتاب های تاریخی و اسطوره های ایرانی جست و جو کرد. تصور اینکه زابل شهری تازه تاسیس است و قدمت آن این شهر را باید متعلق به دوران پهلوی اول دانست، برای بسیاری از گردشگران قابل هضم نیست، زابل یکی از قدیمی ترین و پر آوازه ترین نام در میان شهرهای ایران است، شاهنامه ی فردوسی و بسیاری از داستان های اساطیری ایران با نام زابل گره خورده و کودکان ایرانی با رویای داستان دلاوری های پهلوانان ایرانی و زابلی رشد کردند و هویت ایرانی با این چنین نام هایی گره خورده است. با این وجود، در میان متون تاریخی و در میان آثار برجای مانده از دوره های مختلف تاریخ ایران نام نشانی از شهر زابل نیست. با روی کار آمدن رضا شاه و تلاش برای زنده کردن دوباره ی هویت باستانی ایران، نام زابل بار دیگر زنده شد و بر اساس مصوبه ی فرهنگستان، مناطق حسین آباد و نصرت آباد به زابل تغییر نام پیدا کرد، اما در حواشی این شهر، بنا های تاریخی متعددی وجود دارد، که گردشگران را شیفته ی خود می کند. زابل در شمال شهر زاهدان قرار گرفته است و گردشگران برای رسیدن به این شهر باید مسافتی در حدود 200 کیلومتر را طی کنند و درست در مسیر مشهد به چابهار، می توانند وارد شهر زابل شوند.

2safar

تپه های ماسه ای و شنی نواحی اطراف زابل شما را با اقلیمی گرم و خشک رو به رو می کند و کوه خواجه و قلعه رستم از نواحی پر ارتفاع اطراف این به شمار می روند. گردشگران در این شهر نیز با تنوع هویتی و فرهنگی رو به رو خواهند بود، انگار در ایران در این سرزمین تاریخی هویت های رنگارنگ را نمی توان از آن گرفت، در این شهر زابلی ها و بلوچ ها در کنار هم زندگی می کنند و تنوع هویتی شان، سنت های فرهنگی مختلفی را در این شهر ایجاد کرده است، به نحوی که صنایع دستی این شهر با تنوع بالا گردشگران را مجذوب خود می کند و غذا های محلی هم داستان خود را دارند، در هر گوشه و شهری در ایران، گردشگران با منوی بسیار رنگارنگی رو به رو هستند، منویی که در هر کجای ایران طعم و رنگ و مزه ی خاص دارند ، که مخصوص آن ناحیه و منطقه است و این در زابل بیشتر از هر نقطه ی دیگر سیستان و بلوچستان است، برای مثال می توان به چنگالی، غلور، آچار، کشک کولی، خرمابریون، قاتقاشکنه کشته، چولی، بورک کشک زرد، گندم شیر، تجگی، پوری، شورو، ماهی شیرپز و انواع مختلف و متنوع دیگری اشاره کرد.

2safar

با این حال، جاذبه های تاریخی این شهر همان طور که گفته شد بیشتر در نواحی اطراف زابل قرار دارند و رفتن به هر کدام از این جاذبه های تاریخی جذابیت طبیعت گردی و مشاهده ی مناظر زبیای سیستان و بلوچستان را برای شما به همراه دارد. جاذبه های دیدنی و تاریخی مانند قلعه رستم، قلعه ی کهک کهزاد، گمرک بلژیکی ها، کارونسرای فرنگی، آسبادهای حوض دار، بانک ایران و انگلیس و تعداد دیگری از بنای های تاریخی که برای آشنایی با هر کدام از این جاذبه ها باید همراه با ما در این مسیر، هم قدم شوید.

2safar