جاذبه های گردشگری ایران - ساختمان گمرک بلژیکی ها زابل سیستان و بلوچستان

جاذبه های گردشگری ایران - ساختمان گمرک بلژیکی ها زابل سیستان و بلوچستان

2safar

زابل شهری است که شکل شمایل اش را در دوران پهلوی اول به عنوان یک شهر با تعریف مدرن شناخت، اما اما موقعیت جغرافیایی این شهر همیشه باعث شده تا به عنوان مرکز قدرت و یا مرکز اداره ی امور مورد توجه حکومت های مختلف قرار گیرد، به همین خاطر در نواحی اطراف این شهر گردشگران می توانند، قلعه ها و دژ های تاریخی مختلفی را از نزدیک ببینند، مانند قلعه رستم که اثری متعلق به دوران سلجوقیان و صفویه است و در سایت 2safar آن را برای شما معرفی کردیم و این بار برای با یکی از آثار تاریخی و تماشایی زابل شما را حاشیه ی شهر می بریم. در 9 کیلومتری خروجی زابل به سمت نهبندان با بنایی رو به رو می شوید، که آن را ساختمان گمرکی یلژیکی ها می نامند.

2safar

حضور ساختمان گمرک در نزدیک مرز ایران با افغانستان کنونی مکانی عجیب و غریب نیست و مراودات تجاری در دوران های معاصر امری عادی به نظر می رسد، اما اسم بلژیکی ها بر روی این ساختمان برای گردشگران دور از انتظار است، بلژیک اسم کشور در قلب اروپا، چرا باید بر روی یک ساختمان گمرک در جنوب شرق ایران باشد. اما این ساختمان هم داستانی دارد که گردشگران را با بخش های دیگری از تاریخ ایران آشنا می کند.

2safar

این ساختمان بنایی متعلق به دوران قاجاریه است و داستان این بنای گمرکی نیز به یکی از حساس ترین دوران تاریخ ایران در عهد قاجاریه باز می گردد. در خلال سلطنت ناصر الدین شاه و مظفر الدین شاه، امور کشور داری و تا حدود زیادی از دست سرمداران قجر خارج شده بود. دخل و خرج به هم نمی رسیدند، ورودی و خروجی کالا، اجناس و دیگر اقلام مشخص نبود، ایران به روسیه و انگلستان بدهکار بود و برای سامان دادن به امور اداری نیازمند یک سیستم بود ولی این سیستم به کارشناسان کار بلد احتیاج داشت، به همین خاطر، به مشورت بزرگان آن دوره ی تاریخی، کارشناسانی از کشور بلژیک به ایران دعوت شدند تا شاید امور این ساختار را سروسامانی ببخشند. بلژیک کشوری مدرن شده بود و تصویر مثبتی میان ایرانیان داشت، به همین خاطر، در نواحی مختلف ایران ساختمان هایی برای تنظیم ورودی و خروجی کالا ها از سوی بلژیکی ها ساخته شد و آنها طی چند سال توانستند تا حدودی زیادی به امور مالی مملکت سامان ببخشند.

2safar

در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم، ساختمان بلژیکی ها در نزدیکی زابل ساخته شد، درست در جایی که سالیان متمادی است که مسیر تردد قاچاق چیان بوده و هست. ساختمان بلژیکی ها امروزه یکی از جاذبه های گردشگری شهر زابل و استان سیستان و بلوچستان است، و به عنوان یکی از آثار ملی ایران روایت گر بخش های از تاریخ این سرزمین است، که شاید تنها در کتاب های تاریخی مدارس چند خط کوتاه بیشتر در مورد آنها نخوانده ایم. ایران سرزمینی است که روز ها تلخ و شیرینی بسیاری به خود دیده و بنایی های مانند ساختمان گمرک بلژیکی ها، روایت گران خاموشی هستند که گردشگران در میان سفر هایشان آنها را خواهند شناخت. با ما در سفر به ایران شگفت انگیز همراه باشید.