جاذبه های گردشگری جهان - طاق هادریان آتن یونان - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری جهان - طاق هادریان آتن یونان - قسمت دوم

2safar

طاق هادریان درست در کنار یکی از خیابان های منطقه ی آتیکا قرار دارد و گردشگران به راحتی می توانند با فاصله ی کوتاهی که با نرده هایی آهنی و کم ارتفاعی ایجاد شده است، این بنای تاریخی تماشایی را مشاهده کنند. کل این بنایی تاریخی را از سنگ مرمر نواحی اطراف آتن ساخته اند، البته بسیاری از بنای های فاخر باستانی آتن از جمله معبد پارتنون(که پیش تر در 2safar آن را برای شما معرفی کرده ایم) را نیز از این سنگ ساخته اند. یکی از ویژگی های بارز این سنگ کیفیت آن است، که با گذشت سالیان متمادی و رخداد های تلخ و شیرین همچنان عناصری پایدار در شهر تاریخی آتن به شمار می آیند.

2safar

یکی از نکات قابل توجه در طاق هادریان، عدم استفاده از ملات برای بهم چسباندن سنگ های مرمری طاق است، در ساخت این بنا از اتصالات سنگی از جنس همان سنگ های مرمر استفاده شده، اتصالات و گیره هایی که سنگ های مرمر این بنای تاریخی برای قرن ها همچنان استوار نگه داشته اند. ارتفاع کلی طاق هادریان، در حدود 18 متر است که دارای عمقی در حدود 2 متر می باشد و عرض کل بنا نیز به 13 و نیم متر می رسد.این بنای تاریخی را می توان به بخش بالا و پایین تقسیم کرد. قست اصلی و پایینی کار، شامل یک طاق مرکزی است و در حدود 6 متر و نیم عرض دارد، و فضای کناره های آن نیز به شکلی ساده پایه های طاق هادریان به حساب می آیند، البته ناگفته نماند که در دو طرف پایه ها دو ستون ساده ی مستطیل شکل قرار دارند و این شکل از ستون ها در تقارن و همخوانی با ستون های بخش بالایی بنای می باشند. از دیگر بخش های این بنا که به لحاظ معماری و زیبا شناختی برای گردشگران و ببندگان تماشایی هستند، سرستون ها کار شده است که بخشی از المان های معماری رومی محسوب می شوند.

2safar

در قسمت بالایی طاق هادریان، سه دهانه ی مستطیل شکل ایجاد شده است، و در بالای این دهانه می توان یکی از تاج های کلاسیک رومی را مشاهده کنید، این تاج بر روی 6 ستون قرار دارند، چهار ستون مانند ستون های کناری قسمت پایین ساخته شده و دو ستون دیگر به شکل کورینتینی در مقابل دو ستون وسط قرار گرفته افتد و تاج را بر بالای طاق نگه داشته اند. کتیبه های معروف این بنا نیز در قسمت بالایی قرار دارند، اما بر اساس تحقیقات کارشناسان این بنای رومی، که به عنوان دروازه ی پیروزی هم شناخته می شود، به طور کامل بر اساس المان های معماری دروازه ی پیروزی در قلمرو جکمرانی رومی ها ساخته نشده و تفاوت هایی در قسمت پایینی و بالایی قابل مشاهده است.

2safar

اما برای گردشگرانی که به شهری تاریخی مانند آتن آمده اند، لذت دیدن این بنای تاریخی با مباحث تخصصی باستان شناسانه فاصله دارد، ولی هیجان این بنا مانند بسیاری از بناهای تاریخی آتن و دیگر شهر های قدیمی جهان، مشترک است، هیجانی شیرین که می تواند سفر به این شهر را به بخشی از حافظه تاریخی شما بدل کند و ما در سایت 2safar در ای مسیر هیجان انگیز و فراموش نشدنی با شما خواهیم بود.