جاذبه های گردشگری ایران - عمارت کازرونی بوشهر

جاذبه های گردشگری ایران - عمارت کازرونی بوشهر

2safar

به عنوان آخرین مکانی که در سفرمان به شهر بوشهر آن را برای شما معرفی می کنیم، عمارت کازرونی بنایی فاخر و زیباست که مانند بسیاری از بنا ها و آثار موجود در این شهر، یکی از نمود های تاریخی فرهنگی این دیار است، دیاری دلنشین و زیبا، که با مردمانی خون گرم و مهمانواز، میزبانانی صمیمی برای گردشگران به شمار خواهند رفت.

2safar

عمارت کازرونی متعلق به یکی از تجار و ثروت مندان بوشهر در دوران قاجار بوده است و مانند بسیاری از ثروتمندان و سرشناسان این شهر، عمارتی را بنا کرده ، که امروزه یکی از جاذبه های گردشگری بوشهر به شمار می آید، سید محمدرضا کازرونی خانه ی زیبا و تاریخی اش را در خیابان گمرک امروزی و در محله قدیمی بهبهان بنا می کند، محله ای که یکی از چهار محله ی اصلی و قدیمی این شهر به شمار می آید و امروزه به عنوان یکی از آثار ملی در بوشهر شناخته شده است.فرزندان این تاجر خوش نام و خوش آوازه خانه ی پدری را به سازمان میراث فرهنگی هدیه می کنند و این عامل در حفظ و بقای این بنای تاریخی تاثیر بسزایی داشته است. عمارت کازورنی یکی از نمود های زیبای هنر معماری در بوشهر است، معماری که بر اساس یکی از اصلی ترین المان های معماری ایرانی سازگاری و هارمونی بسیار بالایی با جغرافیا، اقلیم و محیط اطراف خود دارد، به همین خاطر گردشگران می توانند مانند بسیاری از بنا های تاریخی دیگر شهر بوشهر، عمارتی زیبا و باوقار را شاهد باشند.

2safar

مهمترین ویژگی این خانه، همان معماری بومی این ناحیه است که البته کیفیتی متفاوت و ساختی زیبا نمایان تر می باشد. عمارت کازونی بر اساس المان های معماری مورد نیاز در این ناحیه دارای ارتفاعی بیشتر نسبت به بنا های اطراف خود است، چرا این ارتفاع امکان برخورداری از جریان هوای بهتر را برای ساکنین خانه فراهم می کرده و در ها و پنجره های باز این خانه ها، امکان جابه جایی بهتر هوا را ممکن می ساخت. از این رو، اهالی منزل، و بخش خصوص خانه در طبقات بالا ساکن می شدند و معمالا قسمت های پایین تر، به عنوان فضا های عمومی خانه مورد استفاده صاحب بوده است. ایوان ها و شکل پلان عمارت هم در زیبایی این خانه ی ایرانی نقش بسزایی داشته است. بسیاری بر این باورند که این عمارت، بسیاری از المان های معماری اش را از معماری رایج در بنادر هندوستان وام گرفته اما وقتی بنا ها و خانه های فاخر بمبئی و دیگر شهر های بندری هندوستان را با این عمارت مقایسه می کنیم، شاید یکی از مشترک ترین نقاط این نمود های هنری و فرهنگی را تلاش معماران عمارت هایی این چنین را بهرمندی از فضا ، نور و ارتفاع برای مقابله با گرما دانست.

2safar

قبل تر در معرفی خانه های تاریخی بوشهر عنوان کردیم که در ها و پنجره های متعدد خانه های تاریخی در این شهر، یکی از نمود ها سازگاری با محیط معماری در بوشهر است که به عنوان یکی دیگر از مشترکات این مناطق می توان نام برد که البته این راه و المان های معماری یکی از نمود های فرهنگی خلاقانه ای است که در بوشهر و در عمارت زیبای کازرونی پیش روی گردشگران قرار می گیرد، ایوان های دلنشنی این عمارت، با سقف چوبی و در های زیبای اش، تصویری بسیار جذاب و فراموش نشدنی برای شما خواهد بود.

2safar