جاذبه های گردشگری ایران - قلعه اسماعیل خان ایلام

جاذبه های گردشگری ایران - قلعه اسماعیل خان ایلام

2safar

دیدن یک جاذبه های تاریخی دیگر، شما را به جنگل های بلوط چسبیده به شهر ایلام می کشاند، اثری که با وجود تمام آسیب های که دیده، برای گردشگران، جذابیت بسیار دارد و آن هم به دلیل قرار داشتن در فضای طبیعی و محیطی بسیار زیباست. قلعه ی اسماعیل خان، بر اساس سند های تاریخی موجود در خصوص این بنای تاریخی متعلق به دوران صفویه است، که مردم محلی به واسطه ی ساخت آن توسط فردی به نام اسماعیل خان آن را به همان اسم صدا می زنند. این قلعه به طور دقیق تر در دامنه ی جنوبی ارتفاعات مانشت قرار دارد، که در ست در ضلع شمالی شهر ایلام واقع شده است.

2safar

قلعه ی اسماعیل خان در واقع یک دژ و باروی است که با موانع طبیعی مانند صخره ها و معابر بسیار دشوار پشتیبانی می شدند و تنها مسیر ارتباطی قلعه از طریق جنوب شرقی مهیا بوده است. براساس المان های موجو قلعه می توان حدس زد که این قلعه، یک دژ دفاعی بوده که با ملات آهک و گچ سنگ های این بنای تاریخی را استحام بیشتری داده اند.دیوار 700 متری این قلعه با برج های نگهبانی اش تصویر روشن تری را از این قلعه ی تاریخی ایجاد می کنند. یکی از برج های این قلعه در قسمت جنوبی قلعه ی اسماعیل خان قرار دارد و درست در نزدیکی یک فضای پرتگاه مانندی ساخته شده است. برج دیگر این قلعه در قسمت شرقی ساخته شده و ارتفاع آن در حدود 5 متر بوده است وبرج سوم قلعه ی اسماعیل خان هم در بخش شمالی قلعه قرار دارد، جایی که دیوار آن به نسبت دیگر بخش های و دیوار های قلعه سالم تر است و حدود قلعه را به گردشگران نشان می دهد. فضای داخلی برج ها هم به لحاظ معماری یکسان هستند و به نظر می رسد کلیت قلعه در یک دوره ی زمانی ساخته شده اند. به همین خاطر ، شکل و ساختار قلعه برای بازدید کنندگان جذابیت بیشتر خلق می کند. اما یکی از مهمترین ویژگی های این بنای تاریخی، همان طور که پیشتر نیز گفته شد، فضایی است که قلعه ی اسماعیل خان در آن قرار گرفته است، جنگل بلوط با پوشش گیاهی مناسب در این بخش از شهر ایلام فضای بسیار زیبایی را پیش روی گردشگران قرار می دهد، با این حال، گردشگران می توانند شاهد گونه های گیاهی دیگری مانند ون و ارجن نیز باشند.

2safar

در کنار این موقعیت پوشش گیاهی، چشمه ی انبار آب هم آب مورد نیاز قلعه را فراهم می کرده و همچنان این چشمه را می توان در نزدیکی قلعه مشاهده کرد. قلعه ی اسماعیل خان امروز مشرف بر شهر ایلام است و با توجه به موقعیت این منطقه به لحاظ ارتباطی می توان اهیمت این بنای تاریخی را بیشتر درک کرد، اما نکته جالبی که در خصوص این قلعه می توان گفت، شباهت ساختاری آن با قلعه های دوران اسماعیله است، هرچند ارتباط تاریخی را نمی توان با آن پیدا کرد، اما بدون شک از معماری آن تاثیر پذیرفته است، همچنین این قلعه با استحکامات دفاعی دیگری درد نزدیکی شهر ایلام شباهت بسیاری دارند، که می توان نقش این استحکامات را برای والیان این ناحیه تصور کرد.

2safar