جاذبه های گردشگری ایران - قلعه ها دره شهر ایلام - قسمت اول

جاذبه های گردشگری ایران - قلعه ها دره شهر ایلام - قسمت اول

2safar

هنگامی که قصد سفر به استان ایلام را داشتیم، در یکی از متون تاریخی در وصف دره شهر گفته شده بود، شهر قلعه ای ایران، جمله ای که شاید همراه با اغراق به آن نگاه کردیم، اما وقتی قدم به این شهر و این منطقه گذاشتیم، تازه با درستی این سخن مواجه شدیم، شهری که در میان قلعه های باستانی احاطه شده و در گوشه کنار این منطقه ی باستانی می توان ردی و اثری از یک بنا و یک دژ متعلق به دوره های تاریخی مختلف را مشاهده کرد. این بار در مسیرمان در این منطقه ی باستانی می خواهیم در میان دامنه ی زیبای کبیرکوه و از میان مناظر و مناطق بکر و طبیعی این منطقه به سراغ یکی از دژ های متعلق به دوران ساسانی می رویم.

2safar

در حدود 8 کیلومتری دره شهر، تنگه ای به نام شیخ مکان وجود دارد، که یک بنای تاریخی کاملا دفاعی و دیده بانی در آن وجود دارد، اثری رمز آلود و ساده بنایی که بر اساس تحقیقات باستانی شناسی سازه ای متعلق به دوران ساسانی است و هیچ نام نشان دیگری از آن وجود ندارد و به همین خاطر مردم محلی آن را با نام همان تنگه می شناسند. هنگامی که در دهانه ی این تنگه به ایستید، شکل و ساختار این دژ دفاعی نظر شما را جلب می کند، سازه ای که سبک و ساختار معماری آن نمایان گر بخش های از هویت معماری دوران ساسانی است، و مصالح بکار رفته در این سازه ی تاریخی، نیز از مصالح در دسترس است که با سنگ و گچ شکل گرفته است.. دیواره ای تقریبا 5 تا 6 متر که تنها از یک درب کوچک امکان ورود به دژ دفاعی تنگه شیخ مکان وجود دارد، دژی کوچک که با چهار اتاق داخلی اش بیشتر هویت دفاعی و دیده بانی اش نمایان می شود. بر روی دیواره ی این بنای تاریخی هم دریچه های دیده بانی و تیر اندازی نیز کامل مشخص است. در دل کوه هم پله کانی کنده شده که بخش های باستانی این قلعه ی تاریخی را بیشتر به ما نشان می دهد.

2safar

اگر پشت به قلعه به ایستید، نمای پیش روی شما، شاید تصویری زیبا و منظره ای چشم نواز باشد، اما بدون شک اگر به این دژ باستانی نگاهی کوتاه کنید، زمان برای شما کوتاه و کوتاه تر خواهد شد، روزگاری مکانی این دژ مکانی مهم به شمار می رفت و سربازانی هم مسئول نگهبانی و حراست از این مسیر بودند، اما امروز تنها خرابه های این مکان پیش روی ماست و همه ی عناصری که به گردشگران کوتاهی هر چه بیشتر زندگی را نشان می دهد و لذت زمان حال را گوش زد می کند.

2safar

اما در این منطقه باز هم قلعه های تاریخی دیگری پیش روی ماست، به طور مثال برای دیدن قلعه ای دیگر کافی است به سمت دره شهر حرکت کنید و در روستای هاشم آباد بقایای اندکی از قلعه ی هاشم آباد یا قلعه ی کلک سر قلعه سیکان هاشم آباد را از نزدیک ببینید، بنایی دیگر متعلق به دوران ساسانی، که به شهر قلعه های معنی بیشتری می دهد و برای علاقه مندان تاریخ، صحنه ی باشکوهی از آثار باستانی کم تر دیده شده ی این سرزمین را نشان می دهد.با ما همراه باشید.