جاذبه های گردشگری ایران - قلعه ها دره شهر ایلام - قسمت چهارم

جاذبه های گردشگری ایران - قلعه ها دره شهر ایلام - قسمت چهارم

2safar

در ادامه بازدید از قلعه های تاریخی اطراف دره شهر به قلعه ی زینل می رسیم، این قلعه یکی از بنای های تاریخی متعلق به دوران اسلامی که پس از حمله اعراب به ایران و در نتیجه شکل گیری حکومت ها و الی های محلی است، این قلعه با سنگ و گچ ساخته شده، که مهمترین ابزار و ادوات ساخت قلعه ها در این منطقه ی جغرافیایی به شمار می آِید. برای دیدن این بنای تاریخی باید خود را روستای الیاس آباد چمکلان برسانید که در حدود 15 کیلومتر تا دره شهر فاصله دارد. مهمترین لذت رفتن این مسیر برای دیدن قلعه زینل، می تواند مسیر زیبا و طبیعت بکر این نواحی باشد، نواحی که روزگاری یکی از مهمترین مناطق غرب در دوران باستان بوده است، این قلعه ی تاریخی در حد فاصل سه پدیده ی طبیعی مهم منطقه قرار دارد، از سو کبیرکوه ماهیت کوهستانی قلعه را شکل می دهد و از سمت غرب رود سیکان وجود دارد و رود پرخروش سیمره هم در سمت شرقی این بنای تاریخی جای گرفته است که بدون شک برای گردشگرانی که برای دیدن آن رفته اند هیجان انگیز و تماشایی خواهد بود.

2safar

نکته قابل توجه دیگر این قلعه ، قرار گرفتن آن بر روی یک ارتفاع باستانی است، که تپه ای باستانی به شمار می رود و کاوش های باستان شناسی متعددی نیز در اطراف قلعه صورت گرفته است، اما بقایای کنونی قلعه بر اساس تحقیقات صورت گرفته دیرینگی تاریخی اش به دوران اسلامی می رسد و نشان دهنده جایگاه و اهمیت این منطقه در اوایل دوران اسلامی در نواحی غربی فلات ایران است.

2safar

در نزیکی همین قلعه، روستای دیگری با نام روستای تسمه یا روستای قلعه تسمه وجود دارد، که بقایای اندکی از یک قلعه ی تاریخی را می توان در آنجا مشاهده کرد، اطلاعات دقیقی در خصوص این مکان وجود ندارد، اما روستای نزدیک به مکان را با عنوان روستای قلعه تمسه می شناسند. با این وجود، یکی از جاذبه های باستانی استان ایلام و دره شهر در نزدیکی این روستا و یا به طور دقیق تر چسبیده به روستا قرار دارد، تپه ی قلعه تسمه به عنوان یکی از آثار ملی ایران در دهه های گذشته به ثبت رسیده است، البته در ابتدا بسیاری از آثار و بقایای موجود این منطقه توسط قاچاقچیان کشف و دزدیده شد و متاسفانه بسیاری از آن ها از کشور خارج شدند. با این حال، با انجام کاوش های باستان شناسی و تحقیقات گسترده در این ناحیه باستانی، بقایای تاریخ و ارزشمندی کشف شد، آثاری که متعلق به دوران هخامنشیان و اشکانیان بودند. اما متاسفانه تعدا اندکی از این آثار در این تپه به دست آمد و بقایای کنده کاری های غیر اصولی و قاچاقچیان، خبر از وجود آثار بسیار متعددی در این محوطه می داد.

2safar

دره شهر با برخورداری از حجم وسیعی از مناطق باستانی یکی از مناطق مهم به لحاظ باستان شناسی در ایران به شمار می رود، به خصوص دوره ساسانیان، که آثار و بقایای متعددی از این دوره را در دره شهر دیدم و با آنها آشنا شدیم، در ادامه شما را به سراغ موزه ی باستانی شناسی استان ایلام در دره شهر خواهیم برد و آخرین مقصدمان در این استان را برای شما معرفی خواهیم کرد.