جاذبه های گردشگری ایران - قلعه پور اشرف دره شهر ایلام - قسمت اول

جاذبه های گردشگری ایران - قلعه پور اشرف دره شهر ایلام - قسمت اول

2safar

در معرفی بنا های تاریخی شهر دره شهر این بار می خواهیم به دوره ای نزدیک تر برویم و اثر تاریخی دیگری این بار از دوران قاجاریه برای شما معرفی کنیم. در طول سفر به دره شهر با یک واقعیت مهم در این منطقه ی جغرافیایی رو به رو هستیم که مهمترین ویژگی جغرافیایی این شهر و این منطقه، طی چندین هزاره ی گذشته به شمار می آید و آن را به یکی از نقاط کلیدی تبدیل کرده بود،قرار داشتن در دره شهر یا همان شهر دوران اسلامی سیمره و یا نام باستانی آن ماداکتو، در مسیر شاه راه باستانی ایرانیان، مسیری که شهر ها و پایتخت های جنوب غربی ایران را به شهر های مهم غرب ایران و مسیر مهم و مرتبط با بین النهرین، آناتولی و قفقاز را ممکن می ساخت و پل ها، سنگ نگاره ها ، سنگ نوشته و قلعه های متعددی نیز در این مسیر وجود دارد که در دوره های مختلف تاریخ ایران بنا شده اند. در نزدیکی دره شهر هم چندین قلعه ی تاریخی ویران شده وجود دارد که سالم ترین این بنا ها قلعه ی پور اشرف است که در این مسیر با هم آن را خواهیم شناخت.

2safar

این قلعه ی تاریخی در 6 کیلومتری دره شهر واقع شده است و بر اساس سنگ نوشته ای که بروی قلعه وجود دارد، بنایی متعلق به سال 1335 هجری قمری است، هنگامی که گردشگران پیش روی این قلعه تاریخی قرار می گیرند، قسمت های مختلف قلعه را می توانند از نزدیک مشاهده کنند. قلعه ی پور اشرف را که در روستای شیخ مکان قرار گرفته راقلعه شیخ مکان و قلعه ی شیخ مکان پور اشرف هم می نامند. این بنای تاریخی در دوران قاجاریه و به دستور والی وقت منطقه به نام میر محد خان پور اشرف ساخته می شود و در بسیاری از متون نام این حالک را بر روی قلعه ی گذاشته اند. این بنای تاریخی امروزه به عنوان یکی از آثار تاریخی و گردشگری دره شهر مورد توجه گردشگران قرار دارد.

2safar

پلان کلی قلعه به صورت مربع شکل می باشد و در 3 طبقه ساخته شده است و در اطراف و بخش های مختلف این بنای تاریخی و مهم روزگار خود 5 برج داشته است که بقایای آسیب دیده ی آن در معرض دید گردشگران قرار دارد. در مجموعه در قلعه ی پور اشرف 30 اتاق وجود دارد مه قسمت های مختلف آن به صورت تو در تو به هم متصل می شوند و ساکنین قلعه می توانستند در آن به صورت کامل سکونت داشته باشند. تالار و سالن های نیز در این بنای تاریخی قابل مشاهده است، به همین خاطر بر اساس گفته های مردم محلی نیز باید این قلعه را یک دژ دفاعی و مسکونی دانست.

2safar

بسیاری بر این باورند که در ساخت قلعه پور اشرف از المان های معماری قلعه های اطراف این بنا که متعلق به دوران ساسانیان بوده، استفاده شده است. برج ها ، تیرکش ها ، زیر زمین، استطبل، حوضچه های سرد و گرم، انبار مهمات و دیگر بخش ها و قسمت های این قلعه ی دیدنی در معرض دید گردشگران است و بازدیدکنندگان این فضای تاریخی به خوبی می توانند شکل ، ساختار و هویت معماری این بنای تاریخی را از نزدیک مشاهده کنند.که برای آشنایی بیشتر شما را با ساختار و جنبه های هوشمندانه ساخت این قلعه آشنا می کنیم.