قوانین رانندگی درکشورهای مختلف

قوانین رانندگی درکشورهای مختلف

اگر تصمیم دارید در طول سفر ماشین کرایه کرده و رانندگی کنید، به جز گرفتن گواهینامه ی بین المللی نیاز به مطالعه در مورد قوانین رانندگی در کشور مورد نظرتان خواهید داشت. این را بدانید هر کشور مقررات خاص خود را دارد و عدم آگاهی از این مقررات گاهی برای رانندگان بین المللی بسیار سنگین تمام می شود. در این مقاله در 2Safar برخی از قوانین متفاوت و بعضاً عجیب را با شما در میان می گذاریم که اطلاع از آن ها خالی از لطف نخواهد بود.

1. قانون مربوط به کودکان، فرانسه

در فرانسه کودک زیر ده سال اجازه ی نشستن بر صندلی جلو را ندارد. تنها استثناء نداشتن صندلی عقب یا نبودن کمربند ایمنی در صندلی عقب یا اشغال شدن کامل صندلی عقب با کودکان زیر ده سال دیگر است. کودکان باید حتماً کمربند ایمنی خود را در صندلی عقب بسته باشند.

2safar

2. قانون مربوط به ایست کامل، آمریکا

تابلوی ایست به معنای ایست کامل و چند ثانیه ای است و یک ترمز جزئی کفایت نمی کندحتی اگر هیچ اتومبیل دیگری در سمت مقابل یا چپ و راست شما وجود نداشته باشد. اگر اتومبیل جلوی شما به خاطر تابلوی ایست توقف کرد و شما هم پشت سر او متوقف شدید، پس از حرکت آن اتومبیل شما مجدداً باید قانون تابلوی ایست را رعایت کرده و پس از یک توقف چند ثانیه ای دیگر حرکت کنید.

2safar

3. قانون مربوط به بوق، انگلستان

در انگلستان بوق زدن در شب ممنوع است و در طول روز نیز بوق زدن در برخی مناطق مجاز نمی باشد. این قانون در خیلی کشورهای دیگر نیز وجود دارد. بهتر است کلاً در مورد بوق احتیاط به خرج دهید.

4. قانون مربوط به چراغ، سوئد

در بیشتر کشورها روشن کردن چراغ از غروب به بعد الزامی است اما در کشوری مثل سوئد که روز در زمستان بسیار کوتاه است، چراغ های اتوموبیل باید تمام مدت و در تمام ایام سال روشن باشند حتی یک روز آفتابی در وسط تابستان.

5. قوانین مربوط به نوشیدنی ها، آمریکا، مقدونیه و قبرس

تقریباً در تمام کشورها رانندگی در حال مستی غیر قانونی است و مجازات سنگینی دارد. جالب است بدانید در بیشتر ایالت های آمریکا شما حق حمل نوشیدنی الکلی در اتومبیل خود ندارید مگر آنکه درب آن پلمپ باشد. در کشور مقدونیه نه تنها راننده که سرنشین صندلی جلو نیز نباید الکل مصرف کرده باشد در غیر این صورت جریمه می شود. در قبرس جدا از الکل، شما حق نوشیدن هیچ چیزی در حین رانندگی ندارید. اگر تشنه هستید باید کامل توقف کرده و بعد آب بنوشید.

2safar

6. قانون مربوط به سیگار، یونان

در یونان کشیدن سیگار در حین رانندگی ممنوع می باشد و حتی در جاده های خارج از شهر نیز اجازه ی سیگار کشیدن ندارید.

7. قانون مربوط به تمیزی ماشین، بلغارستان و کاستاریکا

در بسیاری از کشورها اگر اتوموبیل شما کثیف باشد مردم روی آن پیغام می گذارند که "من را بشویید". اما برخی کشورها به این اکتفا نکرده و در بدو ورود به خاک کشورهایی چون بلغارستان و کاستاریکا، کارواش الزامی است.

2safar