مدارک مورد نیاز جهت درخواست ویزای شینگن

مدارک مورد نیاز جهت درخواست ویزای شینگن

در صورتی که قصد درخواست ویزای شینگن برای ورود به کشور هایی که دراین حوزه قرار گرفته اند را دارید، لازم است مدارک مفصلی جهت تحویل به سفارت مورد نظر آماده نمایید. چنان چه می خواهید از چند کشور در حوزه ی شینگن بازدید نمایید، بهتر است از سفارت خانه ی کشوری که بیشترین زمان سفر را در آن سپری خواهید کرد درخواست ویزای شینگن نمایید. هر چند بیشتر افراد این توصیه را در نظر نمی گیرند و می کوشند از سفارت کشوری که بیشترین شانس را برای دریافت ویزا خواهند داشت اقدام نمایند. در نظر داشته باشید که باید حداقل 15 روز قبل (این مدت بسته به فصل شلوغی سفر ممکن است بیشتر شود) وقت سفارت بگیرید و در روز موعود شخصاً در سفارت حضور پیدا کنید.

2safar

ممکن است لیست مدارک مورد نیاز سفارت کشورهای مختلف با هم اندکی متفاوت باشد اما بیشتر مدارک در تمام سفارت خانه ها مشترک است. مدارک مورد نیاز به سه گروه تقسیم میشوند: مدارک هویتی مانند پاسپورت و عکس، مدارک نشان دهنده ی استطاعت مالی مانند گواهی اشتغال و فیش حقوقی و مدارک نشان دهنده ی وابستگی به وطن مانند سند ملکی. در زیر مدارک مورد نیاز را با جزئیات بیشتر به شما معرفی می کنیم. با 2Safar همراه باشید.

2safar

مدارک لازم :

1. فرم پر شده و امضا شده ی درخواست ویزا به طور کامل.

2. چند عدد عکس پرسنلی(تعداد عکس های مورد نیاز در سفارت های مختلف متفاوت هستند). این عکس ها باید تمام رخ، با زمینه ی روشن و 3 در 4 بوده و همچنین بدون لبخند باشند. همین عکس بعداً در برچسب ویزای شما چاپ خواهد شد. دقت کنید عکسی که به سفارت می دهید در 6 ماه اخیر گرفته شده و چهره ی شما با عکس تفاوت چندانی نداشته باشد.

2safar

3. پاسپورت معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار و همچنین کپی صفحات اول پاسپورت و صفحاتی که روی آن ها ویزا چاپ شده است. شما لازم است پاسپورت های قبلی خود را نیز که درآن ها برچسب ویزا دارید به همراه ببرید. پاسپورت شما باید حداقل دو برگه ی سفید برای چاپ ویزا داشته باشد. فراموش نکنید که صفحه ی دوم پاسپورت خود را امضا نمایید.

2safar

4. شناسنامه ی ایرانی به همراه ترجمه ی رسمی و کپی از تمام صفحات آن

5. بلیط رزررو شده ی هواپیما که تاریخ رفت و برگشت وشماره ی پرواز مشخص باشد. شما نیاز به نهایی کردن خرید بلیط خود ندارید و نسخه ی رزرو شده کفایت می کند.

6. واچر هتل که تعداد شب های اقامت شما و زمان چک این و چک اوت آن مشخص باشد. شما می توانید هتلی رزرو کنید که کنسلی رایگان داشته باشد.

2safar

7. بیمه ی مسافرتی با پوشش حداقل 30 هزار یورو که تمام خدمات پزشکی در مقصد اعم از هزینه ی بیمارستان و اورژانس را تحت پوشش قرار دهد و بیمه در تمام کشورهای حوزه ی شینگن معتبر باشد. بیمه ی مسافرتی برخلاف بلیط هواپیما و واچر هتل باید قبل از نهایی شدن ویزا خریداری شود اما اگر با درخواست ویزای شما موافقت نشد می توانید آن را کنسل نمایید.

2safar

8. گواهی تمکن مالی. در هنگام درخواست ویزای شینگن شما لازم است به سفارت اثبات کنید که توانایی مالی لازم برای این سفر را دارید. به این منظور نامه ی تمکن مالی را از بانکی که در آن حساب دارید به زبان انگلیسی دریافت کرده و به سفارت تحویل دهید. در ضمن میزان گردش حساب 3 تا 6 ماه اخیر نیز (بسته به سفارت کشورهای مختلف) در این نامه ذکر شود. شما باید این گواهی بانکی را حداکثر 10 روز پیش از مراجعه به سفارت گرفته باشید و کاملاً رسمی (با مهر یا هولوگرام و امضای شعبه) باشد. حداقل موجودی لازم در حساب بسته به زمان درخواست ویزا و نرخ ارز متفاوت است.

2safar

9. مدارک اشتغال یا تحصیل. این مدارک شامل پروانه ی کسب، حکم کارگزینی، آخرین فیش حقوقی، نامه ی رسمی اشتغال به کار از محل کار، سابقه ی بیمه(برای کارمندان) و مالیات(برای مشاغل آزاد) و گواهی اشتغال به تحصیل از دانشگاه یا مدرسه برای محصلین می شود. این مدارک باید به زبان انگلیسی و بر روی سربرگ رسمی بوده یا ترجمه ی رسمی با مهر دادگستری باشد. در صورت عدم اشتغال به کار یا خانه دار بودن ارائه ی مدارک شغلی و بانکی همسر یا پدر با شخصی که شما را دعوت کرده است ضروری می باشد.

2safar

10. سند ملکی به نام شخص متقاضی ویزا همراه با ترجمه ی رسمی. وجود سند الزامی نمی باشد اما داشتن آن شانس شما را برای دریافت ویزا افزایش می دهد.

11. دعوت نامه. در صورتی که به دعوت یکی از اقوام یا دوستانتان به اروپا سفر می کنید ارائه ی دعوت نامه ی او به زبان انگلیسی لازم است. با این دعوت نامه دیگر نیازی به ارائه ی واچر هتل نمی باشد. چنانچه شخص دعوت کننده یکی از اعضای خانواده ی شما است، بهتر است مدرکی برای اثبات این ارتباط خانوادگی به همراه داشته باشید. داشتن دعوت نامه از اقوام درجه یک شانس گرفتن ویزا را برای شما افزایش خواهد داد.

2safar

12. اجازه نامه ی والدین. اگر فرد متقاضی ویزا به سن قانونی (هجده سالگی) نرسیده و بدون والدین سفر می کند، لازم است اجازه نامه ی کتبی والدین را همراه با ترجمه ی رسمی به سفارت ارائه دهد.

چگونه شانس خود را برای گرفتن ویزای شینگن افزایش دهید؟

اگر بار اولی است که درخواست شینگن دارید بهتر است در کنار مدارک شغلی که ذکر شد، مستندات دیگری نیز ارائه دهید که نشان دهنده ی وابستگی شما به وطن باشد مانند توصیه نامه ی اساتید جهت تأیید وضعیت درسیِ با ثبات شما یا پیشنهاد شغلی رسمی از محلی معتبر. در ضمن ارائه ی مدارک سفرهای پیشین و ویزاهای قبلی می تواند در دریافت ویزا کمک کننده باشد چون نشان دهنده ی انگیزه ی شما برای سفر و نه مهاجرت است. برای نخستین بار توصیه می شود از طریق یک آژانس معتبر برای اخد شینگن اقدام کنید زیرا شانس ویزا گرفتن با کمک آژانس بیشتر است. ممکن است آژانس ها از شما درخواست ضمانت نامه ی بانکی یا چک نمایند که این مدارک جهت اطمینان از بازگشت شما است و پس از سفر به شما بازگردانده خواهد شد.

2safar