جاذبه های گردشگری جهان - مرکز فرهنگی بنیاد استاوروس نیارکوس آتن یونان - قسمت اول

جاذبه های گردشگری جهان - مرکز فرهنگی بنیاد استاوروس نیارکوس آتن یونان - قسمت اول

2safar

آتن شهری است که گردشگران برای علایق مختلف شان سرگرمی های متنوعی را خواهند یافت، شهری که با تکیه بر پیشینه ی باستانی و تاریخی و البته فرهنگی اش، نگین درخشانی برای چشمان تیز بین گردشگرانی است، که می خواهند عازم سفری تماشایی شوند. یکی دیگر از جاذبه های گردشگری تماشایی و جذاب و البته مدرن شهر آتن را می توان در خلیج فالیرو پیدا کنید، یک منطقه ی ساحلی در شهر آتن که از جمله بنادر قدیمی این شهر باستانی به شمار می آید و امروزه مرکز فرهنگی بنیاد استاوروس نیارکوس در این خلیج گردشگران و شهروندان آتنی بسیاری را به سوی خود می کشاند و یک اتفاق مهم در آتن و حتی یونان محسوب می شود.

2safar

این مرکز فرهنگی و آموزشی متعلق به بنیاد خیریه ی خصوص استاوروس نیارکوس است ، که یک سازمان غیر انتفاعی در حوزه های هنری، فرهنگی، آموزشی، بهداشتی، ورزشی و خدمات اجتماعی به شمار می آید، استاوروس نیارکوس یکی از سرمایه داران و ثروت مندان معروف یونانی است، که پس از مرگش بنیادی با نام او در زمینه های خیریه ی متعدد شکل گرفت، که مرکز فرهنگی خلیج فالیرو یکی از اقدامات مهم و اجتماعی این بنیاد محسوب می شود.

2safar

هنگامی که به این خلیج می رسید با محوطه ای وسیع و زیبا رو به رو خواهید شد، مجموعه ای مدرن و که خدمات مختلف فرهنگی و آموزشی را ارائه می دهد. این مرکزی فرهنگی شامل بخش های مختلفی را در بر می گیرد، که از آن جمله می توان به کتابخانه ی ملی یونان، اپرای ملی یونان ، مجموعه ی پارک بزرگ این مرکز اشاره کرد. این مرکزی فرهنگی بزرگ به همت بنیاد استاوروس نیارکوس ساخته شده و طرح اولیه آن در سال 1998 و دو سال پس از درگذشت استاوروس نیارکوس از سوی بنیاد وی مطرح شد، طرح ها و الگو های مختلف برای این مجموعه فرهنگی وجود داشت، که دست آخر ساخت این پروژه بر اساس طرح یکی از معماران برجسته اروپا، به نام رنزو پیانو مورد تایید قرار گرفت و روند ساخت این مرکز فرهنگی زیبا به این معمار ایتالیایی داده شد، کارنامه ی کاری رنزو پیانو همسو با اهداف بنیاد استاوروس نیارکوس بود، که ازآثار این هنرمند معروف می توان به مرکز ملی هنر و فرهنگ ژرژ پمپیدو در پاریس، ورزشگاه سن نیوکلا در باری ایتالیا، ساختمان مرکز علم و تکنولوژی ملی هلند، ساختمان آکادمی علوم ایالت کالیفرنیا در آمریکا، برج سارد لندن و بسیاری دیگر از ساختمان های معروف دنیا اشاره داشت و مرکز فرهنگی بنیاد استاوروس نیارکوس نیز یکی دیگر از آثار این هنرمند ایتالیایی به شمار می آید.پس از گذشت نزدیک به 8 سال در سال 2006، طرح کلی مرکزی فرهنگی در خلیج فالیور شهر آتن نهایی شد، پیش از این تاریخ قرار بود کتابخانه ی ملی و اپرای ملی یونان در دو مجموعه ساخته شوند، که در طرح نهایی رنزو پیانو هر دوی این بنا های مهم در یک مجموعه ی واحد طراحی شد.

2safar

برای ساخت این مجموعه فرهنگی، یکی از مسیر های اسب سواری قدیمی در خلیج انتخاب شد و پروژه ی ساخت این مرکزی فرهنگی تا سال 2016 ادامه پیدا کرد. این مرکز فرهنگی در سال 2017 با صرف هزینه ای در حدود 566 میلیون یورو به اتمام رسید و در اختیار دولت یونان قرار گرفت. با ما در این مسیر همراه باشید تا مرکز فرهنگی بنیاد استاوروس نیارکوس را به شما معرفی کنیم.