جاذبه های گردشگری جهان - مرکزی فرهنگی بنیاد استاوروس نیارکوس آتن یونان - قسمت سوم

جاذبه های گردشگری جهان - مرکزی فرهنگی بنیاد استاوروس نیارکوس آتن یونان - قسمت سوم

2safar

در ادامه ی معرفی مرکز فرهنگی بنیاد استاوروس نیارکوس در خلیج فالیور شهر آتن، به دومین مجموعه ی فرهنگی مهم کشور یونان، یعنی اپرای ملی این کشور می رسیم، بنایی که طراحی و معماری باشکوه آن یکی از کم نیر ترین سازه های مدرن در آتن به شمار می رود و به عنوان محل اپرای ملی یونان، مکان بسیار مهم و قابل توجهی محسوب می شود. یکی از نقاط جالب توجه و دیدنی این ساختمان متصل بودن به آن فضای ساختمان کتابخانه ی ملی در این مرکز فرهنگی از طریق مسیری است که نام باستانی آگورا را بر روی آن گذاشته اند و میهمانان و گردشگران در این فضا زیبایی و شکوه دو ساختمان مهم را خواهند دید، و یک فضای مسقف و سایبان مانند نیز بر روی این مجموعه قرار دارد که سلول های فتوولتائیکی اش انرژی مرکز را تامین می کند، این سایبان مانند خود مجموعه فضای پیش روی دریا را از ساحل و نواحی اطراف نگرفته است. اما اپرا ملی یونان یکی از اجزای فرهنگی این کشور پس از استقلال این کشور در اوایل قرن نوزدهم است، که اولین اپرای یونان در تئاتر قدیمی آتن در سال 1880 برگزار شد، سمفنونی های هنر مندان طراز اول آن دوره ی اروپا را در مناطق مختلف به اجرا در آورد. به دنبال اجرا های مختلف در اروپا و آمریکا در بحبوحه جنگ جهانی دوم یعنی سال 1940 اپرای یونان به عنوان یک مجموعه ی مستقل شناخته شد.این اپرا به یکی از مهمترین المان های فرهنگی یونان در عرصه ی موسیقی تبدیل شد و خوانندگان مهم این کشور در این اپرا به اجرای موسیقی پرداخته اند.

2safar

اما اپرای ملی تنها مختص به این بخش نبود گروه باله و کر نیز بال های دیگر این مجموعه فرهنگی به شمار می آیند که آنها هم فعالیت های جدی خود را از اواسط قرن بیستم در یونان و سپس اروپا و دیگر نقاط دنیا آغاز کردند. اما با احداث مرکز فرهنگی بنیاد استاوروس نیارکوس، اپرای ملی در این مجموعه مستقر شد و گستره ی فعالیت های این مجموعه فرهنگی و آموزشی توان و گسترش بیشتری پیدا نمود. در واقع، انتقال این مجموعه از تئاتر قدیمی آتن به مکان کنونی اش را می توان نقطه ی عطفی در تاریخ اپرای ملی یونان به حساب آورد.

2safar

ساختمان اپرای ملی از بخش های مختلفی تشکیل می شود، که دو سالن اجرای موسیقی آن قابل توجه ترهستند، یکی از این سالن ها با ظرفیت 450 نفر مختص اپرای سنتی و باله است و به نوعی به دنبال اجراهای طراز اول اپرایی و باله یونان و دیگر کشور های دنیاست و گردشگران در این بخش می توانند بخش های سنتی و اصیل فرهنگی یونان را بشنوند و درک کنند. سالن دیگر هم با ظرفیت 1400 نفر ، برای اجرای نمایشی و دیگر انواع جشنواره و جسن های موسیقی است، که طرفداران بیشتری را به سوی خود می کشاند و این جاست که گردشگران درک بهتری از این کشور کهن پیدا می کنند و به عنوان یک مرکز فرهنگی بسیار مهم در آتن می تواند نقش مهمی در تبادل فرهنگ و ارتباطات فرهنگ های مختلف داشته باشد و گردشگران در این مکان زیبا و مدرن تجربه ای متفاوت تر از دیگر بخش های شهر آتن خواهند داشت. اما بدون شک مهمترین بخش این ساختمان حضور در اجرا های مختلفی است، که تفریح بسیار لذت بخش و فراموش نشدنی برای گردشگران خواهد بود و گردشگران بسیاری شب های بیاد ماندی را در این مرکز فرهنگی به یادگار با خود به همراه دارند.

2safar