جاذبه های گردشگری ایران - مسجد امام استان سمنان - قسمت چهارم

جاذبه های گردشگری ایران - مسجد امام استان سمنان - قسمت چهارم

2safar

در ادامه ی معرفی و آشنایی با بخش های مختلف مسجد امام سمنان به سراغ قرینه ی ایوان اصلی مسجد یا همان ایوان شرقی می رویم. ایوان شرقی مسجد با ارتفاعی در حدود 18 و نیم متر، یکی دیگر از این مجموعه ی فوق العاده زیبا و دلنشین است. این ایوان هم با برخورداری از جزئیات هنر مندانِ و گوشه های بسیار ظریف و زیبا در قرینه ی ایوان غربی نمایی بسیار دیدنی و تماشایی به مجموعه ی مسجد امام بخشیده است. ایوان شرقی دارای المان های مشابهی به لحاظ ساختاری و شکلی با ایوان غربی می باشد و قرینه گی این دو ایوان به شکلی بسیار هوشمندان رعایت شده و این در حالی است که تفاوت ها کلی و جزئی متعددی را می توانید در اجزای مختلف این ایوان با ایوان غربی مشاهده کنید.

2safar

یکی از اجزای زیبای این ایوانف گلدسته ای است که در یک طرح شش ضلعی در بالای سازه ی ایوان قرار داده شده، نرده های چوبی این گلدسته ی کوچک، به شکل بسیار زیبایی پیش روی شماست و مورد توجه بسیار از گردشگران نیز قرار گرفته است. ساختار کلی این گلدسته ی کوچک هرمی است و از این حیث می توان هنر معماری ایرانی را مشاهده کنید، مجموعه ای با جزئیات فراوان، که در عین شباهت و همسانی ظاهری می تواند ساختار متفاوت این اجزا را به دقت کشف کرد. موذنه ی مسجد امام یا همان مسجد سلطان در بالای ایوان است و بدلیل موقعیت خاص و امکان دسترسی به مسجد از مسیر ها و محله های مختلف، محوریت این مسجد به عنوان یکی از نهاد ها و مکان های کلیدی شهر بیشتر مشخص می شود.

2safar

کاشی کاری های زیبای ایوان شرقی در کنار نمای کلی مسجد فضای دلنشین و آرامی را ایجاد می کند، حجره ها و گوشه های اطراف، در کنار دو ایوان شرقی و غربی و همین طور دو ایوان دیگر مسجد، مسجد امام سمنان را به عنوان یکی از دیدنی ترین مساجد ایران معرفی می کند. اگر بخواهیم تک تک بخش های مختلف این مجموعه ی زیبا را معرفی کنیم، باید از سبک ها و شیوه های مختلف هنر معماری و همچنین هنر ها گوناگون و متنوع سخت بگوئیم و این در حالی است که تنها بخش اندکی از زیبایی ها را می توانیم انتقال دهیم و شاید چهره ی زیبا و دوست داشتنی مسجد را از زیبایی بیندازیم ولی تنها می توانیم احساس خود را از دیدن چنین بنایی با شما در میان بگذاریم.

2safar

در صحن مربع شکل مسجد امام، همه چیز درست در جایی قرار دارد که هر بیننده ای را به تحسین وا می دارد، اما برای بازدید بیشتر این مسجد به شما توصیه می کنیم به گنبد خانه، محراب و منبر سنگی مسجد هم سری بزنید، که در پشت ایوان غربی و مقصوره ی زیبای این ایوان قرار دارند. این بخش ها هم در بر دارنده ی لایه های زیبایی از هنر معماری ایرانی هستند. اما یکی از جذابیت های این بنا در کنار بسیاری دیگر از بنا های تاریخی، مهندسی دقیق اندازه هست به گونه ای که قسمت ها مختلف بنا از جمله طاق های مسجد امام با کمترین آسیب جدی مواجه است و هیچ کدام از این سقف ها و گنبد ها و طاق ها در فراسایش زمان سقوط نکرده اند و طاق های این مسجد بر اساس آنچه که کارشناسان معماری ایرانی عنوان کرده اند از مستحکم ترین گنب های آجری و سنتی ایرانی است. گفتن از این مسجد بسیار دشوار است از همین رو، شما را به دیدن این بنای فاخر جذاب دعوت می کنیم.