جاذبه های گردشگری جهان - مسجد فتحیه آگورای رومی آتن یونان - قسمت اول

جاذبه های گردشگری جهان - مسجد فتحیه آگورای رومی آتن یونان - قسمت اول

2safar

در ادامه ی بازدید از بنای های تاریخی اطراف آگورای رومی با بنای متفاوت رو به رو می شویم، که به لحاظ معماری، ساخت و ساختار نسبت به دیگر بنای های آگورا رومی و دیگر بخش های آتن فرق دارد و این مسئله بدون شک کنجکتوی بیشتری را برای گردشگران ایجاد می نماید. در واقه، این بنای تاریخی، مسجدی متعلق به دوران حضور عثمانی ها در آتن است و با نام مسجد فتحیه شناخته می شود.

2safar

پیش از پرداختن به شکل کنونی و ساختار کلی مسجد و هویت کنونی اش ابتدای باید به اواسط دوران بیزانسی برویم، در این دوران تاریخی کلیسای بزرگ با سالنی وسیع در بخش شمالی آگورای رومی ساخته شد، که به عنوان نماد مسیحیت در قلب تمدن یونانی قرار داشت. با سقوط امپراتوری بیزانس، ترکان مسلمان امپراتوری نو پای عثمانی قلمرو بیزانسی ها را به چنگ آورند و آتن ها در قلب اروپا، یکی از مهمترین فتوحان آنان به شمار می رفت. با فتح آتن، بهترین نمایش جابه جایی قدرت، تخریب کلیسیای بیزانسی و تبدیل آن به مسجدی عثمانی با نام فتحیه بود، این رخداد در سال 1458 میلادی رخ داد، البته در برخی متون ساخت این مسجد را همزمان با سفر سلطان محمد فاتح به آتن می دانند و برخی هم این مسجد را اثری تاریخی متعلق به قرن هفدهم می دانند و کلیسای که این مسجد را بر روی آن بنا کردند را کلیسیای کاتولیک ونیز ها می دانند، با این حال به نظر می رسد فرضیه ابتدائی صحیح تر باشد.

2safar

مسجد فتحیه با ساختاری متفاوت در کنار قلب تجاری و بازار آتن یعنی آگورای رومی، جای گرفت ، اما هیچ گاه بخشی از هویت آتنی ها نشد و همیشه به عنوان یکی از بقایای حضور عثمانی ها در آتن شناخته می شد.با این حال، در سال 1688 طی جنگ مورن ونیزی ها، آتن به دست ونیزی ها افتاد ومسجد فتحیه هم کلیسای کاتولیک تبدیل شد، آن کلیسا به وقف Dionysius the Areopagite در آمد. اما مهمترین تغییرات تاریخی این بنای تاریخی، پس از استقلال یونانی ها رخ داد و هیچ گاه به عنوان بخشی از فرهنگ، تاریخ و هویت یونانی به آن نگاه نشد و به همین خاطر بخش هایی مختلفی از آن تغییر کرد، قسمت هایی مانند مناره های مسجد از میان رفت.

2safar

با استقلال یونان در سال 1830، هویت مذهبی و مسجد بودن این بنا تغییر کرد، مدتی به عنوان مدرسه از آن استفاده و سپس به یگان های نظامی سپرده شد و گاه انبار مهمات بود دوره ای هم سرباز خانه ی برای نظامیان محسوب می شد. در دوره ی کوتاهی هم نانوایی یگان های نظامی بود. در قرن بیستم، هم این مکان به عنوان انبار اشیاء باستانی کشف شده در آگورای رومی مورد استفاده قرار گرفت تا اینکه در سال 2010 وزارت فرهنگ اولین بازسازی وافعی را بر روی این بنا انجام داد، هویت اصلی اش را به آن بازگردانند و تمام تلاش را برای بازگرداندن ساختار کلی مسجد انجام داد. این بازسازی تا سال 2017 به طول انجامید و در این مدت تغییرات مختلفی در این بنای تاریخی صورت گرفت، اگر به این مسجد ، معماری و دیگر بخش های آن علاقه مندید، می توانید ادامه ی مسیر را هم با هم همراه باشید.