جاذبه های گردشگری جهان - معبد ارچیتیوم آتن یونان - قسمت سوم

جاذبه های گردشگری جهان - معبد ارچیتیوم آتن یونان - قسمت سوم

2safar

در ادامه ی آشنایی با معبد با شکوه و زییا آرچتیوم، می خواهیم به معروف ترین ضلع این معبد برویم، از آن دیدن کنیم و بهتر این بخش معروف معبد را بشناسیم. بسیاری بر این باورند که شهرت معبد آرچتیوم، بیشتر به واسطه ی ضلع جنوبی معبد است که به دلیل معماری و تزئینان ساخت اش بسیار مورد توجه قرار گرفته است و یکی از معروف ترین بنا های تاریخی آکورپولیس به شمار می آید، شاید بسیار از شما هم تصویر این بخش از معبد آرچتیوم را به میان تصاویر معروف جاذبه های گردشگری آتن دیده باشید، با ما در این مسیر همراه باشید.

2safar

درست مقابل ضلع شمالی و در قرینه ی این ضلع در بخش جنوبی ایوانی قرار دارد که به جای شش ستون یونانی ، که در قسمت شمالی ساخته شده اند، مجسمه ی شش زن قرار دارند، مجسمه هایی که به لحاظ کارایی همان کابرد ستون ها را انجام می دهند و سقف سنگی این بخش از معبد را بر دوش می کشد اما، حضور این شش زن ایستاده به جای ستون های معروف یونانی، بیشتر از هرچیز دیگری برای گردشگران جذاب و تماشایی است. یونانی ها به این بخش، ضلع کاریاتید می گویند، اصطلاح یونانی که به معنای دوشیزگان است، مجسمه های زنانی که نگهدارنده ی سقف معبد آرچتیوم هستند.

2safar

در بسیاری از متون تاریخی از مجسمه ساز معروف یونانی فدیاس نام برده اند، که در ساخت مجسمه های غول پیکر، اما ظریف و زیبای این معبد مشارکت داشته و یکی از مهمترین آثار این هنرمند یونانی به شمار می آیند. دوشیزگان این ضلع از معبد هم، در میان داستان ها و اساطیر یونانی جای دارند و روایت اساطیری بسیاری در خصوص آنها وجود دارد، اما برای گردشگران جذابیت های این اسطوره ها و داستان های اساطیری، در کنار تماشای آنها رنگ می گیرند و تمام واقعیت آنها در میان این شش ستون سنگی و زیبا خلاصه می شود. البته باید به این نکته هم اشاره داشت، که کاریاتید، یک سبک معماری در معماری یونان باستان است که بخشی از پروژه های عمرانی و طراحی های بنا در حدود قرن سوم پیش میلاد در یونان باستان رواج داشت و این شش دوشیزه ی سنگی هم، یکی از نمونه های برجا مانده از آن سبک معماری یونانی است.

2safar

یکی از مهمترین ویژگی های این مجسمه ها، نزدیکی بسیار زیاد آنها به زنان آن دوران تاریخی است، که البته در شکلی و شمایلی آراسته و کامل به تصویر کشیده شده اند، جزئیات لباس ها، اندام و بخش های زیورآلات شان از جمله بخش های قابل توجه مجسمه های زنان معبد آرچتیوم برای گردشگران است. یکی از هنرمندانه ترین ظرافت های ساخت این مجسمه ها در انتقال حالت ایستادن آنها ست، در ساخت مجسمه به شکل ایستادن و عدم وجود سقف سنگی هم دقت شده است که نشان دهنده ی هنرمندی و ذوق هنری سازندگان این اثر است.

2safar

این بخش از معبد که می توان آن را ایوان دوشیزگان هم نامید، گردشگران با اثری بسیار مشهور در تاریخ جهان رو به رو هستند و شاهد آثاری اصیل، زیبا و منحصر به فرد خواهند بود، که مهترین دستاورد آن نیز می تواند، فهم بهتر و نزدیک تر یونان و ارزشمند تر از همه، لذت و تماشا و سفر باشد.