جاذبه های گردشگری جهان - معبد پارتنون آتن یونان - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری جهان - معبد پارتنون آتن یونان - قسمت دوم

2safar

معرفی معبد باشکوه پارتنون همچنان ادامه دارد، بنایی که بسیاری آن را نماد یونان در میان تصاویر و عکس های این کشور می دانند، به همین خاطر معماری اش بیشتر مورد توجه قرار دارد، این بنا بر اساس المان های سبک معماری دوریک یا همان دوریسی شکل گرفته است، دوریک یکی از سبک های کلاسیک معماری یونان باستان به شمار می آید و در میان سبک های رایج در پهنه جغرافیایی یونان باستان، یونانی ترین سبک به لحاظ هنری و معماری بوده است. در میان بنا های تاریخی متعدد که می توان آنها را نمونه هایی از سبک دوریک را دانست، معروف ترین بنای ساخته شده بر اساس المان های معماری دوریک همین معبد پارتنون است، البته بسیاری بر این باورند که در پارتنون بسیاری از قواعد سبک دوریک را رعایت نشده است و باید تاثیرات سبک ایونیک را نیز در آن ذکر کرد. این سبک از معماری نیز متعلق به یونانی هاست و در کنار دوریک یک سبک کلاسیک یونانی به شمار می آید. در معبد پارتنون ستون دوریک در دو ردیف 8 ستون در عرض معبد و 17 ستون دوریکی در طول ساختار کلی و شکل قرار گیری ستون را تشکیل می دهند.

2safar

در کنار کایمراتیس(Kallicrates) و ایکتینوس (Iktinos) به عنوان معماران این بنای تاریخی باید از فیدیاس(Pheidias) مجسمه ساز بزرگ و مشهور یونانی نیز نام برد، چرا که در کنار ستون ها و ساختار اصلی معبد مجسمه های سنگی هم بخشی از جزئیات اصلی و بنای پارتنون به شمار می رفتند. براساس اطلاعات موجود در خصوص این بنای تاریخی فاخر، در پارتنون سنگ نگاره ها و کتیبه های وجود داشته که گردشگران می توانان بقایای آن کتیبه ها و سنگ نگاره ها در موزه ی آکروپولیس (پیش تر در 2safar به معرفی این مکان پرداخته ایم و شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت مراجعه نمایید) مشاهده کنند.

2safar

از جمله مشهور ترین این کتیبه ها می توان به تابلوی در قسمت بیرونی معبد پارتنون ، در قسمت شرقی، اشاره کرد که خدایان المپیک (Olympian gods) در حال نبرد با غول ها هستند و در دیگر بخش ها هم رخ داد های تاریخی یونان را به تصویر کشیده اند، که قسمت بیشتر این تصاویر بسیار ارزشمند در هنگام حمله ترکان عثمانی در سال 1687 آسیب دیدند، انتقال بسیاری از آثار از جمله مجسمه های آتنا هم که بار ها به آن اشاره کردیم از مهمترین اتفاق هایی است که به پارتنون آسیب رساند. اما بر اساس اطلاعات موجود در پارتنون مجسمه ای تماما از جنس طلا وجود داشته است، که که توسط خود فیدیاس در سال 432 پیش از میلاد ساخته می شود و در حدود 12 متر ارتفاع داشته ، با این حال، از آن مجسمه ی طلائی با لباس زر بافت اش خبری نیست، برخی معتقدند که در سال 426 میلادی آن مجسمه به قسطنطنیه برده شده و پس از آن دیگر کسی آن مجسمه ی زیبا را ندیده است، هرچند در در موزه ی ملی باستان شنای یک کوپی کوچک رومی از آن وجود دارد.

2safar

پارتنون بخشی از تاریخی پر افتخار و با شکوه است، شکوه و عظمتی که هنوز در هنگام قدم زدن در نزدیکی پارتنون می توان آن را حس کرد. تاریخی که آتنی ها و تمام یونان می توانند به آن ببالند و با افتخار خود را بخشی از آن بدانند.

2safar