معرفی شهرهای چند ملیتی و چند فرهنگی

معرفی شهرهای چند ملیتی و چند فرهنگی

شاید اصطلاح melting pot یا دیگ ذوب فلزات را در انگلیسی شنیده باشید. این اصطلاح در مورد شهر یا سرزمینی به کار می رود که در آن ها و در طول زمان مردم از فرهنگ ها، ملیت ها و نژاد های مختلف در هم آمیخته اند و با هم ذوب شده اند. مثلاً ایالات متحده یکی از همین سرزمین ها است و اصطلاح دیگ ذوب برای این کشور به کار می رود.

2safar

این اصطلاح با وجود آن که در زبان فارسی معادلی ندارد اما همه ی ما با مفهومش آشنا هستیم و در مورد کشورها و شهر های چند فرهنگی چیزهای زیادی شنیده ایم. اگر تا به حال به یک شهر چند فرهنگی سفر نکرده اید، فرصت جالبی را برای تماشای تفاوت آدم ها، سبک های زندگی مختلف و فرهنگ های گوناگون از دست داده اید. شاید بهتر باشد مقصد بعدی سفر خود را یکی از این شهر های مهاجر پذیر انتخاب کنید تا از چنین تجربه ی منحصر به فرد و آموزنده ای بهره مند شوید. در این مقاله 2Safar به معرفی بزرگ ترین شهر های چند ملیتی و چند فرهنگی دنیا می پردازد و اطلاعات مفیدی درباره ی این شهرها در اختیارتان قرار می دهد. با ما همراه باشید.

2safar

ملبورن، استرالیا

این شهر عنوان بهترین شهر دنیا برای زندگی را پیش از این به خود اختصاص داده است. چنین عنوانی به این معنا است که شهر ملبورن بالاترین سطح استاندارد زندگی را دارا است و مردم این شهر بیشترین میزان رضایت از محل زندگی خود را ابراز داشته اند. جالب است بدانید که مردم این شهر اغلب در یک یا دو نسل گذشته مهاجر بوده اند و ملبورن یک دیگ ذوب به تمام معنا است. در واقع ملبورن از 140 فرهنگ و نژاد مختلف تشکیل شده است که در نوع خود بی نظیر است. در کمتر جایی در دنیا می توانید با این تنوع نژادی برخورد کنید و همین نکته از بزرگ ترین جذابیت های ملبورن است.

2safar

هر کدام از ملیت های این شهر جشن ها، آداب و رسوم، غذاها و سبک زندگی خود را به ملبورن آورده اند و هر روز در یک گوشه ی شهر جشن یا رویدادی در جریان است. در یک محله ایتالیایی ها فستیوال سالانه ی خود را برگزار می کنند و در محله ی دیگر مراسم بزرگداشت هومر، شاعر یونانی برپا می شود. در واقع اگر شما به این شهر سفر کنید کل دنیا را گشته اید چون می توانید از هر کشور اثر و نشانه ای در ملبورن بیابید.

2safar

رستوران های ملبورن خود به تنهایی از جاذبه های توریستی شهر به شمار می روند. شما می توانید لذیذ ترین غذاهای ویتنامی، چینی، مجاری، روسی، اتیوپیایی و صد ها نوع غذای دیگر از کشور های مختلف را امتحان کنید. بازار محلی این کشور پر از غذاهای خیابانی ارزان و خوشمزه از کشورهای مختلف است. فقط کافی است در این بازار قدم بزنید و مردم را با پوشش ها و زبان های مختلف تماشا کنید. ما در مقالات بعدی 2Safar دقیق تر به معرفی ملبورن خواهیم پرداخت و شما را با یکی از جذاب ترین شهر های دنیا بیشتر آشنا می سازیم.

2safar

سائو پائولو، برزیل

این شهر قطب اقتصادی کشور برزیل و چند فرهنگی ترین شهر قاره ی آمریکای جنوبی است. در هر گوشه ی این شهر می توانید میراث مهاجران و رؤیاهایی که از سرزمین مادری شان به این نقطه آورده شده است، مشاهده نمایید.

2safar

به خصوص ایتالیایی ها در دوران بحرانی پس از جنگ جهانی دوم به برزیل و شهر سائوپائولو مهاجرت کرده و شور و حال خاص زندگی ایتالیایی را با خود به این نقطه از جهان آورده اند. علاوه بر ایتالیا، کشورهای پرتغال، ژاپن، آلمان، کره و لبنان نیز سهم بزرگی از این شهر چند ملیتی دارند. برای مثال می توانید زندگی ژاپنی را در محله ی آزادی خواه این شهر تجربه کنید، در محله ی بیکسیگا غذاهای ایتالیایی لذیذ بخورید و هر شنبه شب در کلاب های فراوانی که در شهر وجود دارد سامبا برقصید.

2safar

توصیه می شود زمانی را به موزه ی هنر این شهر اختصاص دهید و همچنین به تماشای مسابقه ی فوتبال بروید. توریست ها سائوپائولو را با خاطراتی فراموش نشدنی ترک می کنند و این شهر گوشه ای از ذهن تمام بازدید کنندگانش برای همیشه می ماند.

2safar

اتاوا، کانادا

پایتخت کانادا سرزمین رؤیاهای حقیقت یافته ی مهاجرین در گذر زمان است. در این شهر مردم بیشتر به انگلیسی و فرانسه صحبت می کنند، اما شما ده ها زبان دیگر را نیز خواهید شنید. تقویم رویدادهایی که در شهر برگزار می شود پر از وقایع فرهنگی جذاب و جشن هایی مطابق با آداب و رسوم کشورهای مختلف است. مثلاً در جشنواره ی موسیقی اتاوا موسیقی دان ها و هنرمندانی از سرتاسر دنیا شرکت می کنند و شما می توانید انواع اجراها از کشورهای مختلف را تماشا کنید. در این جشنواره می توانید با اکراینی ها برقصید، در شور و شعف مردم لاتین زبان شریک شوید یا ترانه های غمگین سبک بلوز اشک بریزید.

2safar

در اطراف ساختمان پارلمان موزه ها و گالری های فراوانی برای گشتن و دیدن وجود دارد که ماهیت چند فرهنگی و چند ملیتی شهر در این موزه ها خود را نشان می دهد.

2safar

در مورد غذا هیچ محدودیتی ندارید و هر نوع غذایی به خوشمزه ترین و باکیفیت ترین شکل ممکن در این شهر پیدا می شود. از کوروس، این غذای لذیذ مکزیکی، گرفته تا پانینی ایتالیایی، دیم سوم چینی، فو (نودل ویتنامی)، رمن (غذای معروف ژاپنی) و باربکیوی کره ای، همه و خیلی غذاهای دیگر در اتاوا به وفور یافت می شوند. از یک کانادایی بپرسید و او شما را راهنمایی خواهد کرد که مثلاً بهترین شاورمای لبنانی در دیروقت شب کجا پیدا می شود.

2safar

اتاوا شهری است که غربت در آن حس نمی شود. به محض آن که احساس دور از خانه بودن کنید، هزاران نفر مثل خودتان را خواهید دید که از سرزمین های دور به این شهر آمده اند و خاطرات و رؤیاهایشان را به همراه آورده اند.

بیرمنگام

این شهر دومین شهر چند ملیتی در انگلستان است و غنای فرهنگی تحسین بر انگیزی دارد. فضای شهر خود فی نفسه فرهنگی است و بزرگ ترین جاذبه های شهر مانند موزه ی بیرمنگام، گالری هنری، گالری آیکان و کتابخانه ی عمومی این شهر همگی به فرهنگ مربوط می شوند.

2safar

دوستداران غذا می توانند غذاهای سنتی 27 کشور مختلف را امتحان کنند و به خصوص رستوران های هندی این شهر خیلی معروف هستند. پنج رستوران این شهر جایزه ی معروف میشیلین را که به بهترین رستوران ها تعلق می گیرد برنده شده اند.

2safar

بعد از شام می توانید به رستوران بروید و فیلم های بین المللی از کشورهای مختلف را تماشا کنید. شاید یک شب هوس تماشای فیلمی از سینمای بالیوود را داشته باشید و شب دیگر یک فیلم ژاپنی نظر شما را جلب کند.

در یک کلام بیرمنگام شهری است که فقط به انگلیسی ها تعلق ندارد. این شهر متعلق به تمام مردم از سرتاسر جهان است.

2safar

لوزان، سوئیس

سوئیس بهشت آرامش بخش کره ی زمین است و شهر لوزان گل سر سبد این بهشت به شمار می رود. این شهر که نزدیک به کوه های آلپ قرار دارد، فرانسوی زبان است اما شما از هر گوشه و کنار این شهر زبان های مخالفی را می شنوید. دانشجویان از سرتاسر دنیا برای تحصیل در دانشگاه های طراز اول لوزان به این شهر می آیند و توریست ها نیز در هر فصلی از سال در لوزان دیده می شوند. علاوه بر این دو گروه، مهاجرینی نیز با ملیت ها و فرهنگ های مختلف مشاهده می شوند که لوزان سوئیس را برای زندگی برگزیده اند.

2safar

در کنار تمام نکاتی که در مورد چند ملیتی بودن شهر گفتیم، لوزان یک قطب فرهنگی در اروپا محسوب می شود و این شهر محل برگزاری جشنواره های متعدد موسیقی، رقص، تئاتر و سینما است.

2safar

در ارتباط با انتخاب غذا و رستوران نیز هیچ محدودیتی وجود ندارد. کاری هندی، اردک کانتونیز، کاراسکوی برزیلی و هر غذای سنتی دیگری از هر کشور که بخواهید در این شهر پیدا می شود.

مونیخ، آلمان

پایتخت رؤیایی سرزمین باواریا (پایتخت کنونی آلمان برلین است) شهری چند فرهنگی و نزدیک ترین شهر اروپا به لندن به لحاظ حال و هوای چند ملیتی آن است. مونیخ یک شهر خوشمزه با بهترین رستوران ها برای امتحان غذاهای ترکی، گرجستانی، اتیوپیایی، خاور میانه ای و کارائیبی است.

2safar

یکی از بزرگ ترین جاذبه های مونیخ موزه ها هستند که بالغ بر هشتاد موزه ی مختلف می باشند. با این همه موزه هر کسی بخواهد چیزی از هنر، فرهنگ و تاریخ دنیا بداند در این شهر به اهدافش دست می یابد. می توانید از موزه ی پنج قاره ی این شهر دیدن کنید یا موزه هنر های مصری که از جذابیت خاصی برخوردار است را ببینید. در فصل تابستان فستیوال فرهنگی بین المللی با شکوهی در پارک المپیک مونیخ برگزار می شود که ازجذابیت های فراوانی برخوردار است.

2safar

آمستردام، هلند

آمستردام بهشت مهاجران و پناه جویان است. بزرگ ترین شهر هلند با افتخار میزبان انواع ملیت ها از نقاط مختلف جهان است. 178 فرهنگ مختلف در این شهر زندگی می کنند که به راستی حیرت انگیز است. در واقع از هر فرهنگ نماینده ای در این شهر وجود دارد. مردم ساکن آمستردام اغلب چند زبانی هستند و شما در گوشه کنار این شهر انواع زبان ها را می شنوید. وقایع فرهنگی متعددی در این شهر برگزار می شود که یکی از آنها فستیوال دراگون است که جشنی چند فرهنگی و چند زبانی است. با شرکت در این فستیوال شما با مردمی از فرهنگ ها و ملیت های مختلف آشنا خواهید شد که بسیار سرگرم کننده و آموزنده است.

2safar

لندن، انگلستان

لندن بزرگ ترین شهر انگلستان است و به لحاظ نژادی متنوع ترین و چند فرهنگی ترین شهر دنیا محسوب می شود. از هند گرفته تا جامائیکا، غنا تا ایران، لندن شهری متعلق به همه ی جهان است. این ماهیت چند فرهنگی و چند ملیتی جذابیتی بی نظیر به لندن بخشیده است که کمترین شهری در جهان از آن برخوردار است. خیابان های سرزنده ی این شهر پر از رنگ، هیجان و مردمی که به بیش از 200 زبان صحبت می کنند و برای خوشبخت زندگی کردن به لندن آمده اند. موزه ها، گالری ها، جشن ها، رویدادها و رستوران های چند ملیتی این شهر بی شمار هستند. جشن غذای ناتینگ هیل یکی از وقایع جذابی است که در شهر برگزار می شود.

2safar

لس آنجلس

از شهری که حتی نامش هم اسپانیایی است چه انتظاری دارید؟ لس آنجلس شهری چند ملیتی در ساحل اقیانوس آرام است و از گذشته تا کنون به خاطر آب و هوای عالی، زیبایی و امکاناتش مقصد اول مهاجرانی بوده که به دنبال رؤیاهایشان به ایالات متحده رفته اند. ساکنین این شهر از 140 کشور مختلف هستند و به 86 زبان گوناگون صحبت می کنند. از آن جا که جو و فضای این شهر مهاجر دوست و مهاجر پذیر است، همه آن جا را خانه ی خود می دانند و احساس غربت به سرعت فراموش می شود. ملیت های مختلفی که در لس آنجلس ساکن هستند مکان هایی مخصوص خود مثل محله ی چینی ها، محله ی کره ای ها، توکیوی کوچک، ایتالیای کوچک و ارتفاعات بویل (محله ی مردم لاتین) به وجود آورده اند که بازدید از آن ها بسیار جذاب است.

2safar

پاریس

با قدم زدن در تنها یکی از خیابان های مرکز شهر پاریس به خوبی متوجه می شوید که این شهر فقط به فرانسوی ها تعلق ندارد و از هر ملیت، فرهنگ و زبانی می توان نشانه ای در آن یافت. آمار درستی از تعداد خارجی های مقیم پاریس در دست نیست زیرا بر طبق قوانین پرسیدن ملیت افراد در آمارگیری ها ممنوع می باشد. با این وجود نتایج نظر سنجی های غیر رسمی از وجود 14 تا 20 درصد خارجی در پاریس خبر می دهد. محله های خارجی معروفی در پاریس وجود دارند که نگاه توریست ها و مردم شهر را به دنبال خود می کشند، مانند محله ی چینی ها، آفریقایی ها، یهودی ها و شرقی ها. دوستداران فرهنگ و علاقه مندان به شناخت نژاد های مختلف و آداب و رسوم گوناگون از حضور در پاریس لذت خواهند برد. به قول ارنست همینگوی پاریس جشنی است بی کران.

2safar