مهمانداران از شما چه تقاضا هایی دارند ؟ - قسمت ششم

مهمانداران از شما چه تقاضا هایی دارند ؟ - قسمت ششم

در این مقاله به تقاضا هایی که مهمانداران از مسافران دارند می پردازیم. فراموش نکنید با عمل به توصیه های آن ها نه تنها شعور و ادب خود را نشان می دهید، بلکه احتمال دارد پاداش خوش اخلاقی خود را نیز به نحوی دریافت کنید.

کارهایی که سایر مسافران را معذب کند انجام ندهید.

سفر با هواپیما روز به روز غیر رسمی تر شده است و مردم سعی می کنند بیشترین راحتی و آسایش را در طول پرواز داشته باشند. با این وجود برخی اوقات این آسایش به قیمت عدم آسایش سایر مسافران تمام می شود، مثلاً رسیدگی های شخصی مانند گرفتن ناخن ها، ماساژ پاها با کرم، آرایش کامل چهره و موها یا لاک زدن جایش در هواپیما نیست. شما با این کار ها سایر مسافران را معذب خواهید ساخت، به خصوص وقتی در کار افراد غریبه می نشینید باید بیشتر رعایت کنید. برای انجام این کار ها می توانید به دستشویی هواپیما بروید، هر چند ما چنین کاری را توصیه نمی کنیم. محیط دستشویی به قدری آلوده است که شما پوست و تمام وسایل آرایشی- بهداشتی تان را آلوده خواهید ساخت.

2safar

از جملات مؤدبانه مثل لطفاً و خواهش می کنم استفاده کنید.

اگرچه اغلب مسافران مؤدب و خوش رفتار هستند، افرادی نیز پیدا می شوند که با مهمانداران و خدمه ی پرواز مانند کلفت شخصی خود حرف می زنند. فراموش نکنید شما با عدم رعایت ادب بیش از این که به دیگران توهین کنید شخصیت خود را زیرسؤال می برید. هرگز آمرانه دستور ندهید و به جایش از عبارات مؤدبانه استفاده کنید. این عبارات کوتاه هستند اما دنیایی تفاوت ایجاد می کنند. لبخند زدن را نیز فراموش نکنید.

2safar

مهمانداران را برای چیز هایی که خارج از کنترلشان است سرزنش نکنید.

اگر هواپیمای شما مدت هاست که بر روی باند است ولی پرواز نمی کند یا درهای خروجی به روی مسافران باز نمی شود، حرص دلتان را روی مهمانداران خالی نکنید. در اکثریت قریب به اتفاق مواقع عاملی که موجب معطلی شما شده است خارج از کنترل خدمه ی پرواز قرار دارد و حتی خلبان نیز مقصر نیست چه برسد به مهماندار. این را بدانید که با سرزنش و مقصر دانستن مهمانداران هیچ کاری از پیش نخواهید برد. آن ها که نمی توانند لباس مکانیکی بپوشند و به رفع نقص های ایمنی بپردازند یا اوضاع نامساعد جوی را هموار سازند، می توانند؟

2safar

سؤالات تخصصی و فنی از مهمانداران نپرسید.

مهمانداران در دوره های آموزشی که می گذرانند اطلاعاتی کلی درباره ی هواپیما، موارد ایمنی و حتی فوریت های پزشکی به دست می آورند، اما دانش آن ها در این زمینه ها محدود است. اگر در زمره ی افراد کنجکاو و پر حرفی هستید که برای گذراندن زمان عادت دارید مخ دیگران را به کار بگیرید، از آن ها انواع و اقسام سؤالات را در مورد حرفه و تخصصشان بپرسید و به قول معروف بانک اطلاعاتی خودتان را گسترش دهید، حداقل در پرواز کوتاه بیایید و به مهمانداران رحم کنید. سؤالاتی چون ارتباط میان خلبان و برج مقاومت، مسائل فنی و مکانیکی هواپیما، مسائل امنیتی و حتی جزئیات مربوط به تأخیر هواپیما در حوزه ی تخصصی مهمانداران نیست، پس وقت آن ها را با این قبیل سؤالات نگیرید. جالب است بدایند خیلی از سؤالاتی که مسافران از مهمانداران می پرسند در زمره ی اطلاعات محرمانه ای است که خلبانان در اختیار هیچ کس قرار نمی دهند.

2safar