جاذبه های گردشگری جهان - موزه ی آگورا آتن یونان - قسمت سوم

جاذبه های گردشگری جهان - موزه ی آگورا آتن یونان - قسمت سوم

2safar

پس از آشنایی با ساختمان آتالوس، به عنوان یکی از بنا های فاخر و شاخص آتن در قرن دوم بعد از میلاد، به سراغ خود می موزه می رویم، و با بخش ها و قسمت های مختلف این موزه ی دیدنی آشنا خواهیم شد. در سال 1956 این موزه پس از چند سال مرمت و یازسازی در ساختمان آتالوس افتتاح شد و در سال 2006 نیز جشن پنجاه سالگی اش را جشن گرفت. با هم این موزه ی تاریخی خواهیم دید.

2safar

موزه ی آگورا در واقع آینه ی کوچک و محدودی از بقایای مجموعه تاریخی آگوراست، همان طور که پیش تر از آگورا گفتیم، بار ها در قالب آگورای باستانی آتن و آگورای رومی در شهر آتن و همچنین در معرفی جاذبه های گردشگری شهر افسوس در ترکیه به آگورا و فرهنگ و هویت تاریخی آن پرداختیم، آگورا یکی از المان های مهم هویت یونان باستان به شمار می رفت و همچنان بخش مهمی از آن هویت باستانی محسوب می شود. به همین خاطر، در موزه ی آگورای آتن نیز، بخش های هویتی این مجموعه به خوبی قابل مشاهده است، بخش هایی که دموکراسی آتنی را به بهترین شکل نشان می دهد و آثار متعددی در خصوص این بخش از هویت یونانی و آتنی در معرض دید گردشگران قرار دارد.

2safar

هنگامی که به موزه ی آگورا می روید، در طبقه ی همکف مجسمه های سنگی و زیبای را می بینید که منتظر ورود شما هستند، به ردیف ایستاده اند و این بخش از موزه برای عموم به نمایش درآمده است، در میان اتاق ها یا همان مغازه های این مرکز تجاری باستانی غرفه ها و ویترین های متعددی تعبیه شده که در قالب آن ها اثار کشف شده در آگورای باستانی به طور عمده و دیگر قسمت های آتن به نمایش گذاشته می شود، در این موزه خشت های و متون خشتی مهمترین دستاورد های فرهنگی و هویتی است که از آگورا به بدست آمده و از ارزشمند ترین بخش های این موزه است، کتیبه های خشتی که در بردارنده ی اطلاعات کم نظیری از آگورا و فرهنگ و هویت این مکان هاست. در مجموعه در موزه ی آگورای آتن، به آثار مختلف از قرن 7 تا 5 پیش از میلاد پرداخته شده،، و آثاری از آن دروان تاریخی را نیز به نمایش می گذارند، همچنین اثار سفالی متعلق به دوران بیزانسی و عصر حضور ترک های عثمانی نیز در قالب چندین ویترین به نمایش درآمده است و با تمرکز بر هویت دموکراسی آتنی و همچنین هویت آگورا به دوره های مختلف تاریخی پرداخته است.

2safar

در موزه ی آگورا گردشگران شاهد آثار و اشیاء مختلفی خواهند بود، از برنز و شیشه گرفته تا مجسمه و سکه، که در کنار سفال های لایه مختلف تاریخ و هویت یونانی را برای گردشگران می شکافد. یکی از ویژگی های مهم این موزه توضحات کافی و کامل در خصوص آثاری است که به نمایش درآمده، و از این جهت برای گردشگران امکان آشنایی و کسب اطلاعات بیشتر از تک تک آثار وجود دارد، به همین خاطر گردشگران مانند یک داستان آثار و اشیاء مختلفی را دنبال می کنند، با آن ها آشنا می شوند و فرهنگ و تمدن آتن و یونان باستان را بیشتر و بهتر درک می کنند، از این رو، موزه ی آگورا در کنار این مجموعه باستانی یکی از جذاب ترین انتخاب ها برای علاقه مندان به آگورا خواهد بود.