جاذبه های گردشگری جهان - موزه ی ملی باستانی شناسی آتن یونان - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری جهان - موزه ی ملی باستانی شناسی آتن یونان - قسمت دوم

2safar

تمدن یونان باستان در لایه هایی مختلفی از هنر، فرهنگ، علم ، فلسفه و تاریخ قرار دارد، لایه هایی که هر کدام بخش وسیعی از دنیای امروز سامان داده اند و بسیاری از المان های مدرن را شکل داده اند، به همین خاطر، پهنه ی بسیار وسیعی را شامل می شود و گردشگران می توانند در مقیاسی کوچک تر و محدود تر آثار شاخص این حوزه تمدنی را در موزه ی ملی باستان شناسی آتن مشاهده کنند. موزه ی ملی باستان شناسی آتن بر اساس مطالعات تاریخی به 5 مجموعه تقسیم می شود و گردشگران و بازدید کنندگان می توانند به طور مشخص و جدا از هر کدام از این مجموعه ها دیدن کنند، تقسیم بندی که شناخت و درک بهتری را برای گردشگران در پی خواهد داشت و کار ساده تر می کند، چرا مانند دریایی وسیع گردشگران را راه نمی کند، بلکه در این مسیر شما را هدایت خواهد کرد و 2safar هم در این مسیر با شما خواهد بود.

2safar

موزه ی ملی باستان شناسی آتن با 20 هزار اثر فاخر، برجسته و چشم گیر یکی از مهمترین موزه های عصر باستان یونان در جهان است، موزه ای که شاخص ترین آثار تمدن یونان را در خود جای داده و در 5 نمایشگاه دائمی بزرگ آن آثار را به نمایش عمومی گذاشته است. اولین مجموعه ی باستانی در موزه ی ملی، به مجموعه ماقبل تاریخ باز می گردد، که آثار و بقایای کشف شده در دوره ی تاریخی وسیعی از 6 هزار سال قبل از میلاد مسیح تا سال 1050 پیش از میلاد مسیح را در بر می گیرد. در این دوره ی تاریخی تمدن های متعددی در حوزه ی جغرافیایی و تمدنی دریای اژه وجود داشتند، که در این خصوص می توان به آثار تمدن های میسنی، تمدن سیکلدیز و تمدن مینوسی(کرت) اشاره کرد، که متاخر ترین تمدن این دوره ی تاریخی تمدن میسنی است، تمدنی که هومر آن را تمدن سرشار از طلا لقب داده است. المان هایی از آثار هنری تمدن یونان باستان را می توان در این تمدن و تمدن کرت یا همان مینوسی مشاهده کرد. از جمله آثار معروف و به نام این مجموعه و این دوره ی تاریخی می توان به صورتک آگاممنون اشاره کرد. این صورتک از مشهور ترین آثار این دوره ی تاریخی است، که تماما از طلا ساخته شده است، که در قرن نوزدهم و درست در سال 1876 کشف شد. آگاممنون رهبر یونانیان در جنگ مشهور تروا بود و صورتک طلائی او نیز یکی از آثار شاخص موزه ی ملی باستان شناسی آتن به شمار می آید.

2safar

دومین مجموعه ی باستانی موزه ی ملی، مجموعه مجسمه هاست، مجموعه بی نظیر با آثاری بسیار ارزشمند و بی نظیر که هنر، فرهنگ و تمدن یونان را به نمایش می گذارد، در این بخش از موزه گردشگران امکان دیدن آثار هنری هنرمندان و مجسمه سازان مشهور دنیای یونان باستان را خواهند داشت و به نوعی تکامل این هنر یونانی را شاهد خواهند بود. برای درک بهتر این دوره ی تاریخ به آثار شاخص این مجموعه خواهیم پرداختن، هرچند که تمامی آثار موزه ی ملی باستان شناسی آتن شاخص، برجسته و خاص هستند. با ما در ادامه ی مسیر همراه باشید، تا در کنار معرفی آثار مشهور این موزه به دیگر مجموعه های موزه ی ملی برویم.

2safar