جاذبه های گردشگری ایران - موزه ی باستان شناسی مردم شناسی استان سمنان - قسمت اول

جاذبه های گردشگری ایران - موزه ی باستان شناسی مردم شناسی استان سمنان - قسمت اول

2safar

در حدود سال 1373 هجر شمسی بر اساس یک طرح کلی از سوی سازمان میراث فرهنگی ایران، در شهر ها و مناطق مختلف ایران بنا و مکان های متعددی برای شکل گیری موزه های مردم شناسی انتخاب شدند، که در شهر سمنان در همان سال، گرمابه ی پهنه ی این شهر در بازار سنتی سمنان به عنوان موزه ی محلی باستان شناسی و مردم شناسی انتخاب شد، همان طور که پیش تر در معرفی کلی شهر سمنان عنوان کردیم، این شهر یکی از شهر های قدیمی است که در دوران باستان یکی از ایالات های حکومت های هخامنشی و ساسانی به شمار می رفت و در نواحی اطراف هم سکونت گاه های اولیه متعددی وجود دارد به همین خاطر با کاوش های متاخر در چند دهه ی گذشته آثار باستانی متعددی یافت شد. در سال های قبل از تاسیس موزه آثار و بقایای کشف شده به موزه های مهم کشور به خصوص موزه ی باستان شناسی تهران انتقال داده می شد، اما با شکل گیری موزه ی باستان شناسی سمنان بقایایی بسیاری از آثار باستانی و تاریخی به این بخش از موزه منتقل شد.

2safar

در بخش باستان شناسی موزه ی گرمابه پهنه ی سمنان در قالب غرفه های شیشه ای، آثار و بقایای باستانی متعددی پیش روی گردشگران قرار دارد، آثاری که در فضای زیبا و سنتی گرمابه تماشایی تر شده اند و حال و هوای دلنشین این مکان برای گردشگران جذابیت بسیار زیادی دارد. یکی از مهمترین آثار باستانی و تاریخی این موزه، اسکلتی 4 هزار ساله است، که در کاوش های باستان شناسان در تپه ی باستانی حصار دامغان کشف شده است، این اسکلت 4 هزار ساله در محل کاوش ها به صورت دست نخورده و کاملا سالم بدست آمده و روایت گر اسکلت زنی باردار است که بسیاری از محققان و علاقه مندان به تاریخ را به سوی خود می کشاند.

2safar

موز ی باستان شناسی سمنان در این گرمابه تاریخی، موزه ای محلی و کوچک به شمار می آید، که در فضای گرمابه سامان داده شده، در دیگر غرفه های این بخش می توان، به آثار دیگر تپه حصار اشاره داشت، که با قدمتی دو هزار سال پیش از میلاد مسیح آثار بسیار ارزشمندی به شمار می آیند، در این آثار می توان به اشیاء سفالی، مانند کاسه، ظروف، آبریز و دیگر آثار سفالی اشاره کرد. سفال های کشف شده در منطقه ی خطیر هم از دیگر آٍثار موجود در بخش موزه ی باستان شناسی گرمابه پهنه است. آثار سفالی و تزئینی مهمترین آثار باستانی این بخش است که در کنار آثار دوران اسلامی گستره ی تاریخی بیشتری پیدا می کند و جذابیت آن نیز برای گردشگران و بازدید کنندگان موزه بیشتر است.

2safar

در غرفه های متعلق به دوران اسلامی موزه می توان ظروف لعاب دار، اشیاء زینتی و سفال های دوران اسلامی را مشاهده نمود. که هر کدام از این غرفه روایت گر دوره ای از تاریخ ایران و سمنان هستند، دوره هایی که هر کدام دروازه ای جدید را برای علاقه مندان به تاریخ و گردشگران باز می کنند، از سوی دیگر این آثار از جنبه های زیبا شناسانه نیز می تواند مورد توجه قرار بگیرد و به نوعی ما را در مسیر تاریخ بگذارد، با ما در ادامه ی این سفر همراه باشید.