جاذبه های گردشگری جهان - موزه ی بناکی آتن یونان

جاذبه های گردشگری جهان - موزه ی بناکی آتن یونان

2safar

در شهر آتن بواسطه ی دیرینگی اش، موزه های تاریخی و هنری یکی از مکان های پرجاذبه و جذابی است که گردشگران را به سوی خود می کشاند و گردشگران می توانند شاهد موزه های متعددی باشند، که هر کدام روایت گر بخش هایی از تاریخی یونان و جهان هستند و هر کدام از آنها، آثار و بقایای بسیار ارزشمندی را در معرض دید قرار داده اند. یکی از این موزه های تاریخی و بسیار دیدنی، موزه ی بناکی (The Benaki Museum) است، موزه ای که در سال 1930 توسط فردی به نام آنتونیس بناکیس تاسیس شد، وی این موزه را به یاد بود پدرش امانوئول بناکیس شکل داد. عمارت موزه هم ساختمان قدیمی خانواده ی بناکیس است که در مرکز شهر آتن قرار دارد، ساختمانی زیبا و باشکوه که یکی از بنا های شاخص دوران خود به شمار می رفت.

2safar

در این موزه، آثار هنری یونان از دوران ماقبل تا عصر مدرن جمع آوری و به نمایش گذاشته شده است، البته در حال حاضر این موزه آثار هنری حوزه تمدنی اسلامی و مناطق آسیایی شاهکارهایی از هند ، ایران ، بین النهرین ، خاورمیانه ، عربستان ، مصر ، شمال آفریقا ، سیسیل ، اسپانیا و آسیای صغیر را در بر می گیرد و در قالب دوره های تاریخی تقسیم می شوند. در سال های ابتدایی تاسیس موزه، خانواده بناکیس، مجموعه ای بسیار ارزشمند و بزرگی را بالغ بر 37 هزار اثر هنری متعلق به دوران بیزانسی و دوران اسلامی، به موزه اهدا کردند. در دهه های بعد، 9 هزار اثر دیگر به موزه اضافه شد و در سال های اخیر هم موزه با اضافه شده 60 هزار اثر هنری و تاریخی دیگر به یکی از موزه های غنی و ارزشمند یونان تبدیل شد، به نحوی که دوره های تاریخی مختلفی از را پوشش می دهد و از دیگر نقاط جهان آثار متعدد و تماشایی را پیش روی گردشگران می گذارد.

2safar

یکی از مهمترین اهداف موزه، روایت تاریخ یونان در بستر تاریخ جهان است، به نحوی، که آثار و بقایای تاریخی تمدن یونان را در کنار دیگر تمدن های جهان به نمایش گذاشته و درک تاریخی موثری تری را برای بازدید کنندگان ایجاد می کند.از نکات جالب در این موزه، نگاه فرا ملی موزه به تاریخ است، چرا وقتی موزه ای خصوصی در دل یکی از قدیمی ترین شهر های جهان، تاریخ را از زاویه دید یونانی نگاه نمی کند و سعی دارد، تاثیرات فرهنگی دیگر تمدن های باستانی و تاریخی را بر فرهنگ، هویت و تمدن یونانی نشان دهد و همان طور که گفته شد، درک بهتری از تاریخ بالا تر از دیوار ها و مرز بندی های تاریخی و ملی ایجاد نماید، از این رو، برای گردشگرانی که با عبور از مرز های مختلف به یونان رفته اند و موزه ی بناکی در قلب شهر آتن مکانی بسیار تماشایی برای درک تاریخ است و مکانی بیشتر از هر جای دیگر، انسان را در میانه ی تاریخ می گذارد و فراتر از قضاوت های آلوده به ملی گرایی و قومتیت مدار، گردشگران را به دیدن آثار و بقایای هنری و تاریخ دعوت می کند.

2safar

از جمله بخش های شاخص موزه بناکی آتن، بخش هنرهای اسلامی موزه است، که در کنار بخش های باستانی از قسمت های مهم موزه به شمار می آید، بخش هایی که در بردارنده ی آثار و بقایای بسیار ارزشمندی هستند که دیدنشان برای گردشگران هیجان انگیز، لذت بخش و فراموش نشدنی خواهد بود.

2safar