جاذبه های گردشگری جهان - موزه بیزانس و مسیحیت آتن یونان - قسمت اول

جاذبه های گردشگری جهان - موزه بیزانس و مسیحیت آتن یونان - قسمت اول

2safar

آتن بخش مهمی از تاریخ جهان را در خود جای داده است، بخش هایی که تمدن امروز غرب را بر روی ستون های آن ساخته اند و توجه دنیای غرب و کل جهان را به خود جلب کرده اند. برای دیدن آتن بدون شک زمان کمی پیش رو خواهید داشت. این بار در 2safar شما را به یکی از موزه های معروف دنیا خواهیم برد، موزه ای البته مانند موزه ی آکورپولیس در بنایی مدرن شکل نگرفته و تنها به تاریخ و تمدن یونان نمی پردازد، موزه ای که بخش های وسیعی از دنیا را به سوی خود می کشاند و مختص به دوره ای طولانی، مهم و تاثیر گذار در زندگی بشر بوده است. موزه ی بیزانس و مسیحیت یکی از خاص ترین موزه های دنیاست، موزه ای به دوران پر شکوه امپراتوری بیزانس و ظهور یکی از مهمترین ادیان الهی یعنی مسیحیت می پردازد و گردشگران می توانند ظهور و تمدن مسیحی در امپراتوری بیزانس را در نقاط مختلف آن امپراتوری شاهد باشند و همه این ها در موزه ی تماشایی بیزانس و مسیحیت برای شما امکان پذیر خواهد بود.

2safar

پیش از پرداختن به این موزه، ابتدا به دو موضوع می پردازیم تا در بازدید از آن، شناخت و درک بهتری نسبت به آن مکان داشته باشیم. امپراتوری بیزانس با امپراتوری روم شرقی و بیزانتیوم هم در متون تاریخی و در دوره های مختلف تاریخی شهرت دارد. این امپراتوری پر شکوه و پر عظمت پس از تقسیم امپراتوری افسانه ای روم به غربی و شرقی ، با سقوط امپراتوری روم غربی، قلمرو آن به روم شرقی اضافه شد و امپراتروی بیزانس در خلال دوران باستان و قرون وسطی بر تا سال 1453 میلادی به حیات خود ادامه داد. البته اصطلاح روم شرقی و بیرانس ساخته و پرداخته تاریخ نگاران است که برای درک و توضیح بهتر دوره های تاریخی بسیار مفید بوده است. البته یکی از مهمترین دلایل این تفکیک به شکل و ساختار ایجاد امپراتوری بیزانس باز می گردد، که با تاج گذاری کنستاننین یکم، انتخاب بیزانتیوم یا همان قسطنطیه به عنوان پایتخت و مهمتر از همه با به رسمیت شناختن مسیحیت همراه بوده است. این تحول مهم تاریخی در دوران بسیار مهمی از تاریخ بشر را شکل داد و حوادث تاریخی مهمی در همه ی عرصه های بشری از جمله اجتماعی، هنری، اقتصادی و سیاسی ایجاد کرد وتحولات مهمی را هم در پی داشت. به همین خاطر این دوران در زندگی بشر و تمدن امروز نقش بسزایی داشت ، که یونان و شهر آتن نیز در بستر این تحولات و در قلب قلمرو امپراتوری روم شرقی با همان بیزانس قرار داشت.

2safar

از این رو، موزه ی بیزانس و مسیحیت که رابطه ی بسیار مهم با هم داشته و دارند، یکی از خاص ترین موزه ها و مکان هایی است که گردشگران می توان با این دوره ی مهم تاریخی رو به رو شوند و در ورای زمان ، آثار و بقایای این دوره ی مهم را نظاره گر باشند، دورانی که هنر و اشکال مختلف اجتماعی در آن شکوفایی و هویت خاص خود را داشتند و دامنه ی وسیعی از جهان را در بر می گرفت. با ما در 2safar همراه باشید تا با این موزه و مکان دیدنی بیشتر و بهتر آشنا شویم.

2safar